REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca /
  3. Gospodarka

Tyle zarabiają Polacy. Nie ma powodów do radości

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej poszybowało o 12 proc. w górę, przy inflacji na poziomie 14,4 proc. - wynika z najnowszych danych GUS za 2022 r. A to oznacza, że choć pensje statystycznie wzrosły, nie widzimy tego w naszych portfelach.

26.10.2023
13:40
Tyle zarabiają Polacy. Nie ma powodów do radości
REKLAMA

GUS publikuje co miesiąc dane o wynagrodzeniu, ale uwzględniają one jedynie firmy, w których pracuje co najmniej dziewięć osób. Bardziej wiarygodne informacje, bo włączające więcej podmiotów, w tym również te ze sfery budżetowej, zawarte są w opublikowanym właśnie raporcie rocznym pt. „Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2022 r.”. GUS te dane nazywa „ostatecznymi”.

REKLAMA

Pensje większe, ale mniejsze

Ile średnio w 2022 r. zarabiali Polacy? Przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło dokładnie 6362,90 zł
(co daje „na rękę” ok. 4668 zł na umowie o pracę). W porównaniu z 2021 r. jest to wzrost o 12 proc. Powody do radości? Nie, jeśli spojrzymy na średnioroczną inflację, która wyniosła w ubiegłym roku 14,4 proc. Wzrostu więc nie widać w naszych portfelach, bo nasze pensje realnie się zmniejszyły.

Źródło danych: GUS

Pensje nie rosły równomiernie w poszczególnych branżach.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto pozostało zróżnicowane według sekcji PKD i wahało się od 4133,66 zł w sekcji zakwaterowanie i gastronomia do 11098,14 zł w sekcji górnictwo i wydobywanie. Było to odpowiednio o 35,0 proc. mniej i o 74,4 proc. więcej od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w Polsce – wyjaśnia GUS.

Niestety, z najnowszej publikacji nie dowiemy się, jaka była mediana wynagrodzeń, która lepiej oddaje to, ile zarabiamy.

Więcej informacji z rynku pracy przeczytasz na Bizblog.pl:

Mniej etatów dla górników

A co z przeciętnym zatrudnieniem? Według danych w 2022 r. w gospodarce narodowej wyniosło ono 11 mln etatów. W stosunku do poprzedniego roku było to więcej o 1,5 proc.

Najwięcej rąk do pracy przybyło w branżach: informacja i komunikacja (o 10,8 proc.) oraz zakwaterowanie i gastronomia (o 8,6 proc.). Natomiast spadek przeciętnego zatrudnienia odnotowano w trzech obszarach, z czego najwyższy był w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie (o 1,3 proc.). Spadki widać też w górnictwie i wydobywaniu oraz wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz i ogrzewanie.

REKLAMA

W 2022 r. minimalne wynagrodzenie brutto wzrosło względem 2021 r. o 210,00 zł i wyniosło
3010,00 zł. Za taką stawkę pracowało 402,1 tys. zatrudnionych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA