REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Chcesz pracę w IT? Nie popełnij tego błędu

Rekruterzy i rekruterki coraz częściej korzystają ze sztucznej inteligencji, ale jeśli chodzi o wstępną selekcję kandydatów i kandydatek to AI posiłkuje się tylko 7 proc. Z najnowszego raportu No Fluff Jobs wynika również, że prawie 40 proc. badanych przyznaje, że odrzucają aplikację do pracy, ponieważ kandydat kłamał na temat swojego doświadczenia. Niemal dwóch na trzech skreśla delikwentów, którzy nie potrafią się zachować.

28.11.2023
17:57
Chcesz pracę w IT? Nie popełnij tego błędu
REKLAMA

Znalezienie kandydata lub kandydatki do pracy w IT jest obecnie łatwiejsze niż przed rokiem, takiego zdania jest połowa polskich rekruterów i rekruterek, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym na potrzeby najnowszego raportu Poszukuję talentów do IT.

REKLAMA

Branża IT w kategorii Frontend notuje wzrost zainteresowania

Perspektywa rekruterek i rekruterów 2023 No Fluff Jobs, polskiego portalu z ogłoszeniami o pracy. Tylko 27 proc. uważa, że aktualnie jest to trudniejsze. W ciągu ostatniego roku w wyniku wstrzymania rekrutacji oraz zwolnień w wielu firmach na rynku pracy pojawiło się więcej kandydatów i kandydatek. W najpopularniejszej wśród aplikujących do branży IT kategorii Frontend średnia liczba aplikacji wysyłanych na jedno ogłoszenie wzrosła aż o 340 proc. w stosunku do 2022 r. i wynosi średnio 88 CV.

Miniony rok namieszał w branży IT, a zmiany odczuli nie tylko specjaliści i specjalistki, ale również osoby rekrutujące. Z jednej strony fala zwolnień i wstrzymane rekrutacje sprawiły, że HR miał mniej pracy. Dlatego prawie jedna czwarta respondentów i respondentek naszego badania obawia się o swoją przyszłość w branży rekrutacyjnej. Z drugiej zaś strony liczba osób aktywnie poszukujących pracy znacznie wzrosła, stąd 50,2 proc. rekrutujących uważa, że znalezienie kandydata/kandydatki IT jest łatwiejsze niż rok temu – komentuje Paulina Król, Chief People and Operations Officer w No Fluff Jobs.

Blisko jedna czwarta ankietowanych prowadzi ponad 7 procesów rekrutacyjnych jednocześnie. Osoby rekrutujące najczęściej biorą udział w pierwszej rozmowie (88,5 proc.) oraz koordynują przebieg rekrutacji (87,1 proc.). Jednocześnie tylko 37,3 proc. ma wpływ na wszystkie elementy publikowanych ogłoszeń, a 52,3 proc. na niektóre. W gestii zespołów HR często nie leży decyzja o publikacji w ofertach pracy widełek proponowanego wynagrodzenia. Do podania tej informacji namawiało pracodawcę aż 70 proc. badanych. 

Rekruterzy wspomagają się sztuczną inteligencją

Specyfika pracy zespołów HR przechodzi teraz dużą rewolucję. Zmienia się zakres obowiązków, a także używane narzędzia blisko 60 proc. korzysta już z pomocy AI przy codziennych obowiązkach. Warto inwestować w swój reskilling i upskilling oraz podnosić kompetencje, aby wciąż pozostać konkurencyjnym na rynku pracy – dodaje Paulina Król, Chief People and Operations Officer w No Fluff Jobs.

Najczęściej rekruterzy i rekruterki wspierają się sztuczną inteligencją przy pisaniu wiadomości mailowych i SMS-ów (36,9 proc. badanych), tworzeniu briefów ogłoszeń (30,7 proc.) oraz przygotowywaniu całego ogłoszenia (23,3 proc.). Do wstępnej selekcji kandydatów i kandydatek wykorzystuje ją 7,1 proc. Z pomocy AI w procesach rekrutacji w ogóle nie korzysta 41 proc. ankietowanych. 

Jednocześnie 4,2 proc. badanych przyznaje, że denerwuje ich, kiedy zauważają, że kandydaci i kandydatki korzystają ze sztucznej inteligencji przy wykonywaniu zadań rekrutacyjnych, a 7,7 proc. deklaruje, że odrzuca kandydaturę, jeśli widzi, że dana osoba korzysta z AI podczas zadań rekrutacyjnych, gdy jest to zabronione.

Więcej wiadomości o pracy w IT można przeczytać poniżej:

Jakie błędy dyskwalifikują kandydata?

Aż 60,3 proc. rekruterów i rekruterek twierdzi, że nie składa propozycji pracy osobom, które podczas spotkania zachowują się w lekceważący sposób. Najczęstszymi powodami odrzucenia kandydatury są jednak niewystarczające kompetencje lub umiejętności (85,4 proc. badanych) oraz zbyt wysokie oczekiwania finansowe kandydata lub kandydatki (81 proc.).  Aż 38,3 proc. badanych przyznaje, że zdarzyło im się odrzucić aplikację, ponieważ dana osoba kłamała na temat swojego doświadczenia zawodowego.

REKLAMA

Osoby zajmujące się rekrutacją zwracają również uwagę na błędy w otrzymywanych CV. Oto najczęstsze z nich:

  • 64,8 proc. badanych wskazuje brak informacji o zadaniach wykonywanych w ramach podejmowanych projektów,
  • 60,6 proc. wskazuje podawanie informacji nieistotnych takich jak wiek czy adres zamieszkania,
  • 60,4 proc. zwraca uwagę na nieczytelny układ czy czcionkę zastosowane w CV,
  • 45 proc. respondentów i respondentek błędem jest wysyłanie uniwersalnego CV, niedostosowanego do konkretnej oferty.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA