REKLAMA
 1. bizblog
 2. Praca

Dramatycznie brakuje rąk do pracy w IT, zarobki biją rekordy. Masz to w CV? Rządzisz

Luka branżowa z roku na rok jest coraz większa. Na polskim rynku pracy może brakować już 150 tys. specjalistów IT. Tę diagnozę potwierdzają nieustannie rosnąca liczba ofert zatrudnienia i skokowy wzrost oferowanych stawek, do którego doszło w ubiegłym roku.

11.01.2023
10:21
Dramatycznie brakuje rąk do pracy w IT, zarobki biją rekordy. Masz to w CV? Rządzisz
REKLAMA

Zarobki w IT cały czas rosną i cały czas na rynku pracy brakuje pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs, wskazuje, że potrzeby rekrutacyjne firm w Polsce i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej cały czas są i będą bardzo wysokie.

REKLAMA

Nawet w czasie doniesień z Zachodu o zwolnieniach lub wstrzymaniu zatrudnień sytuacja w naszej części kontynentu niewiele się zmienia. Pracodawcy wciąż potrzebują wykwalifikowanych specjalistów IT, a luka kadrowa powiększa się z każdym rokiem – komentuje szef No Fluff Jobs.

W 2022 roku na No Fluff Jobs opublikowano o 8 proc. więcej ogłoszeń niż rok wcześniej. Trzy główne kategorie programowania – Backend, Frontend i Fullstack – stanowią połowę wszystkich ogłoszeń o pracę na rynku IT.

Najmocniejsza kategoria to Backend. W 2022 roku ogłoszenia z tego obszaru stanowiły 27,7 proc. wszystkich ofert zamieszczonych w serwisie. Największe wzrosty w liczbie ogłoszeń odnotowano w Supporcie (+58 proc.), Big Data (+39 proc.) i Business Analysis (+17 proc.). W sumie na polskim rynku IT może brakować nawet 150 tys. specjalistów IT.

Zarobki w IT. Stawki seniorów wzrosły o 20 proc. i dobiły do 25 tys. zł

Mediany oferowanych wynagrodzeń na poziomie senior wahały się od 18 tys. do 25 tys. zł netto. To wzrost o 19 proc. w stosunku do 2021 roku zarówno w medianie dolnych, jak i górnych widełek.Widełki wynagrodzeń dla specjalistów na poziomie mid wynosiły 14-20,2 tys. zł netto. Wzrost rok do roku wyniósł 17 proc. dla dolnych i 12 proc. dla górnych widełek.

Mediany oferowanych wynagrodzeń w ogłoszeniach na poziomie junior w 2022 roku mieściły się w przedziale 6-9,5 tys. zł netto. Mediana dolnych widełek pozostała bez zmian, górna wzrosła o 8 proc.

Najwyższe zarobki w rozliczeniach B2B niezmiennie oferowano w kategoriach:

 • DevOps 19-26,9 tys. zł +VAT
 • Big Data 19,6-26,7 tys. zł +VAT
 • AI 17-25,9 tys. zł +VAT
 • Security 18-25 tys. zł +VAT Najwyższe wzrosty wynagrodzeń dla umów B2B odnotowano w następujących kategoriach:
 • Support – 26 proc. w medianie dolnych i w medianie górnych widełek
 • Project Management – 23 proc. w medianie dolnych widełek, 21 proc. w medianie górnych widełek
 • Big Data – 22 proc. w medianie dolnych widełek, 21 proc. w medianie górnych widełek
 • Mobile – 18 proc. w medianie dolnych widełek, 20 proc. w medianie górnych widełek

Najwyższe zarobki na umowie o pracę odnotowano w następujących kategoriach:

 • DevOps i Big Data 15-21 tys. zł brutto
 • Product Management 14-20 tys. zł brutto
 • AI 14-20 tys. zł brutto
 • Security 14-20 tys. zł brutto

Najwyższe wzrosty w widełkach dla zatrudnionych na umowę o pracę odnotowano w obszarach:

 • Project Management – 30 proc. w medianie dolnych widełek, 23 proc. w medianie górnych widełek
 • Big Data – 25 proc. w medianie dolnych widełek, 17 proc. w medianie górnych widełek
 • Testing/QA – 17 proc. w medianie dolnych widełek, 23 proc. w medianie górnych widełek
 • Fullstack – 20 proc. w medianie dolnych, 17 proc. w medianie górnych widełek

Rośnie zapotrzebowanie na speców od sztucznej inteligencji

Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs, zwraca uwagę na sytuację w AI, gdzie w ostatnim pojawił się wysyp nowych rozwiązań, jak ChatGPT czy Lensa, oraz stanowisk pracy.

To nowy, gorący trend na całym świecie, a specjaliści od sztucznej inteligencji, machine learningu i NLP są teraz rozchwytywani na rynku pracy – zauważa.

Jak dodaje, rośnie nie tylko liczba ogłoszeń, ale też stawki, jakie trzeba zapłacić, by pozyskać topowych specjalistów.

Na liście najpopularniejszych technologii na pierwszym miejscu w 2022 roku znalazł się SQL, który pojawił się w ponad 18,4 proc. ogłoszeń. Za nim uplasowały się Java (17,1 proc.) i JavaScript (16,9 proc.). Czwarte miejsce w tym zestawieniu zajął Python, który z roku na rok zyskuje na popularności.

I właśnie, jeśli chodzi o B2B najwyższe wzrosty wynagrodzeń, to zanotowano je dla posługujących się Pythonem (13 proc. wzrostu w medianie dolnych i aż 24 proc. wzrostu w medianie górnych widełek). Specjalistom IT ze znajomością tego języka oferuje się między 17 tys. a 25 tys. zł netto +VAT. Identyczne zarobki oferuje się znającym Javę, gdzie wzrosty w ciągu roku wyniosły 12 proc. w medianie dolnych widełek, 18 proc. w górnych.

Praca w IT. Rośnie zapotrzebowanie na seniorów

Magdalena Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs, wskazuje, że w 2022 roku w przypadku umów B2B można było zauważyć, bardziej rosły mediany górnych widełek niż dolnych.

To oznacza, że stawki nie tylko wzrosły ogółem, lecz że także częściej szukano osób o wyższym poziomie doświadczenia, a pracodawcy byli skłonni płacić coraz większe kwoty za najlepsze talenty – wyjaśnia Magdalena Gawłowska-Bujok.

REKLAMA

Jej zdaniem w przyszłości ten trend będzie się nasilał.

W przypadku pracujących na UoP najwyższe wzrosty stawek odnotowano dla SQL-a, gdzie mediany dolnych widełek i górnych wzrosły o 20 proc. Na topie UoP cały czas są też specjalizujący się Pythonie, którym oferowane są zarobki w przedziale 14-20 tys. zł brutto. Dla Javy oraz Reacta było to 13-20 tys. zł brutto.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA