REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

Kredytowanie pomp ciepła. Jest pierwszy pozew grupowy

Rzecznik Finansowy po raz pierwszy skorzystał z możliwości wniesienia pozwu grupowego, biorąc na celownik polski oddział szwedzkiego TF Bank AB. Z powodu zaniedbania banku sprzedawcy pomp ciepła dostawali pieniądze z kredytów zaciągniętych przez konsumentów, ale już nie raczyli dostarczyć i zainstalować sprzętu w ich domach. Bank został pozwany za to, że nie dopilnował tego, by sprzedawcy pomp dostali pieniądze dopiero po spełnieniu określonych warunków, przez co jego klienci zostali bez urządzeń, ale za to z kredytem do spłacenia.

12.01.2024
14:29
pompy-ciepla-ogrzewanie-promocje
REKLAMA

O wytoczeniu pozwu zbiorowego przeciw TF Bankowi Rzecznik Finansowy zdecydował po przeanalizowaniu skarg konsumentów i odmowie polubownego rozwiązania tego sporu przez bank. Rzecznik stwierdził, że bank stosował nieuczciwe praktyki rynkowe, wprowadzając w błąd konsumentów. Pozew został złożony już 31 grudnia, ale Rzecznik Finansowy poinformował o tym dopiero w tym tygodniu.

REKLAMA

Kredyt wiązany

Polski oddział szwedzkiego banku w latach 2021-2022 zawierał z konsumentami umowy kredytu wiązanego na zakup pompy ciepła oferowanych przez dwie firmy: Sun Heat Family z Torunia oraz Firmę Handlowo-Usługową Łukasz Beba w Kościanie. Zakup pompy ciepła możliwy był po zawarciu umowy o kredyt wiązany oferowany przez TF Bank z udziałem pośrednika kredytowego – New Age sp. z o.o. w Warszawie.

Jak informuje Rzecznik Finansowy, klienci podpisywali umowy o zakup pompy ciepła i wpłacali gotówką zaliczkę na poczet tej umowy oraz umowę o kredyt konsumencki z przeznaczeniem na zakup tej pompy ciepła. Środki te po spełnieniu kilku warunków wypłacane były na konto pośrednika, który przekazywał je do sprzedawców. Tak to miało wyglądać w teorii, ale w praktyce bank zaniedbał kwestię spełnienia warunków przez sprzedawcę. W ten sposób sprzedawcy pomp otrzymali pieniądze z kredytów konsumenckich, które przelała na ich konta spółka New Age, ale żadnych pomp nie dostarczyli.

Więcej o pompach ciepłach przeczytacie w tych tekstach:

Problem polega na tym, że klienci TF Banku, który jak na ironię reklamuje się w Polsce hasłem „mądry wybór”, muszą spłacać zobowiązania kredytowe, choć sprzedawcy pomp ciepła nie dostarczyli im tych urządzeń. Co gorsza, obaj sprzedawcy zniknęli z rynku. Spółka Sun Family Heat z Torunia ogłosiła upadłość, a FHU Łukasz BEBA z Kościana 1 października 2022 r. została wykreślona z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Konsumenci o niskich dochodach

REKLAMA

Sprawa jest o tyle kontrowersyjna, że dotyczy także konsumentów o niskich dochodach, którzy inwestując jednorazowo w nowoczesne rozwiązania, chcieli uniknąć w przyszłości wysokich rachunków za ogrzewanie domu – podkreśla Rzecznik Finansowy.

Na niekorzyść TF Banku działa to, że Rzecznik próbował namówić tę instytucję finansową do polubownego rozwiązania sporu z jej klientami, ale bank odmówił. Rzecznik Finansowy zwraca uwagę, że konsumenci zawierali umowy w zaufaniu do banku, który miał być gwarantem prawidłowego wykonania umowy kredytowej i umowy podstawowej, ale bank lekką ręką wypłacił środki z kredytu bez weryfikacji, czy kredytobiorca towar otrzymał.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA