REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Gotowi na kontrole? Posiadaczy pomp ciepła wprowadzono w błąd

Na polskim rynku urządzeń grzewczych od kilku co najmniej miesięcy obserwujemy zażartą wojnę. Polski boom na pompy ciepła z 2022 r. nie każdemu przypadł do gustu i nie zabrakło tych, którzy owe pompy zaczęli na różnych poziomach obrzydzać. Przy okazji, strasząc klientów kontrolami w ramach programu Czyste Powietrze, wprowadzano ich w błąd. Poznaliśmy stanowisko w tej sprawie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który jeszcze raz zapewnia, że użytkownicy żadnych urządzeń grzewczych nie mogą czuć się jakoś specjalnie wyróżnieni.

06.01.2024
4:07
pompy-ciepla-czyste-powietrze-NFOSiGW
REKLAMA

Polska ze wzrostem sprzedaży pomp ciepła na poziomie 102 proc. w 2022 r. zostawiła resztę światowej stawki daleko w tyle. Kusiły nas w pierwszej kolejności niższe rachunki za prąd - w dobie rekordowych cen gazu, czy węgla. Nic więc dziwnego, że rok temu w styczniu 2023 r. pompy ciepła stanowiły 64 proc. wszystkich wniosków składanych w ramach programu Czyste Powietrze. Szkoda tylko, że w ciągu kolejnych miesięcy było tylko gorzej. Popularność pompo ciepła leciała na łeb i szyję. W listopadzie ub.r. ten odsetek wniosków był już na poziomie tylko 43 proc. To wynik najgorszy od marca-kwietnia 2022 r. Jakie są przyczyny takiego zjawiska odwracania się Polaków od pomp ciepła? Z pewnością pokutuje, na co nie od dziś zwracają przedstawiciele branży, brak specjalnych taryf dla użytkowników tych urządzeń cieplnych.

REKLAMA

Jak najbardziej jest możliwość ustanowienia specjalnych taryf cen energii na okres siedmiu lat, korzystając przy tym ze środków unijnego systemu handlu emisjami EU ETS - przypomina Paweł Lachman, prezes Stowarzyszenia Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).

Ale brak specjalnych taryf dla pomp ciepła to tylko jedna strona medalu. Nie bez znacznie jest też powielanie nieprawdziwych informacji o fali kontroli w ramach programu Czyste Powietrze, rzekomo wycelowanej właśnie w posiadaczy pomp ciepła.

Czyste Powietrze: kontrola obejmie nie tylko pompy ciepła

W ten sposób stworzono błędne wrażenie, żeby lepiej teraz w pompy ciepła nie iść, bo operatorzy programu Czyste Powietrze wszystkich dokładnie prześwietlą i lepiej nie pakować się w takie kłopoty. Tymczasem NFOŚiGW informuje, że zapowiedziane inspekcje będą dotyczyć wszystkich urządzeń grzewczych.

Obecnie NFOŚiGW nie podejmuje tego typu działań celowanych tylko na wspomniane urządzenia - informuje Fundusz.

Więcej o pompach ciepła przeczytasz na Spider’s Web:

Na celownik mają być brane też kotły gazowe, czy piece na pellet. Chodzi o weryfikację, czy inwestycja zrealizowana jest zgodnie z umową o dofinansowanie, w tym czy dofinansowane urządzenia są zainstalowane w budynku i czy spełniają wymogi programu. I co najważniejsze: sami beneficjenci programu Czyste Powietrze nie mają czego się obawiać.

Kontrole jakości urządzeń, które obecnie zapowiada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), są nakierowane na nieuczciwych importerów, dostawców i monterów pomp ciepła i to oni, oferując urządzenia niespełniające określonych warunków, powinni się obawiać ewentualnych kontroli, a nie beneficjenci programu „Czyste Powietrze” - komunikuje NFOŚiGW.

Lista zielonych urządzeń i materiałów prawie zamknięta

Przy okazji NFOŚiGW przypomina, że cały czas trwają prace nad zamknięciem listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), także w zakresie pomp ciepła. Dzięki temu ograniczy się możliwość udzielania dofinansowania wyłącznie do urządzeń wpisanych w to zestawienie, czyli takich, które w rzeczywistości spełniają parametry techniczne opisane na karcie produktu i etykiecie energetycznej. Ale tutaj też na zapas mogą martwić się producenci tych urządzeń, a nie ci, którzy otrzymali dofinansowanie z Czystego Powietrza na ich zakup. Lista ZUM w nowej odsłonie powinna zacząć działać na początku 2024 r. 

REKLAMA

Po wprowadzeniu systemu weryfikacji pomp ciepła, ich zakup i montaż z dofinansowaniem programu „Czyste Powietrze”, będzie znacznie bezpieczniejszy, ponieważ beneficjenci będą wybierać tylko spośród urządzeń wpisanych na listę ZUM, których jakość będzie potwierdzona badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium - zapewnia NFOŚiGW.

Dodatkowo PORT PC rusza też z początkiem 2024 r. z własną kampanią informacyjną, w której chcą zwracać uwagę użytkowników na kluczowe kwestie dotyczące inwestycji w pompę ciepła, takie jak: jakość pomp ciepła (w tym znaki jakości), wybór dobrego instalatora, kwestie serwisowe, istotne parametry pomp ciepła z punktu widzenia użytkowania, a także prawidłowa eksploatacja.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA