REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Pompy ciepła wchodzą na nowy poziom. Spójrzcie, jak i gdzie ich używają

Chociaż w Polsce - głównie przez bierność polityków - pompy ciepła zaliczyły solidny falstart i ich popularność runęła, to i tak nikt nie dyskutuje z rolą tych urządzeń grzewczych w szeroko pojętej dekarbonizacji. Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) właśnie w ten sposób zaleca pozbycie się paliw kopalnych z sektora żywności i napojów.

16.06.2024
6:44
pompy-ciepla-Niemcy-cena-gazu
REKLAMA

Analizując sytuację w Polsce przez ostatnie lata, można mieć wrażenie, że zauroczenie pompami ciepła było u nas okresem stosunkowo krótkotrwałym, który jest już za nami. No bo jak inaczej interpretować to, że jeszcze w styczniu te urządzenia grzewcze dzieliły i rządziły w programie Czyste Powietrze z udziałem w składanych wnioskach na poziomie 64 proc., a w marcu 2024 r. spadły do raptem 29 proc.? Ale to wcale nie jest tak, że nagle okazało się, że pompy ciepła to pic na wodę, fotomontaż. 

REKLAMA

Po prostu władza nie zadbała wcześniej o stosowną taryfę energetyczną dla posiadaczy tych urządzeń, tak samo, jak o to, żeby nieuczciwy sprzedawcy i dystrybutorzy nie żerowali na nieświadomych Polakach. Do samych pomp ciepła nikt pretensji nie ma. Nikt nie podważa ich roli w dekarbonizacji. EHPA uważa nawet, że pompy mogą mieć kluczowe znaczenie w wyrzucaniu paliw kopalnych z sektora żywności i napojów. I zorganizowała na ten temat spotkanie online z najważniejszymi graczami tej branży. 

Przemysłowe pompy ciepła stanowią opłacalne rozwiązanie umożliwiające poprawę efektywności energetycznej i wycofywanie paliw kopalnych w procesach przemysłowych o niskiej i średniej temperaturze - nie ma wątpliwości Eric Lecomte z Dyrekcji Generalnej ds. Energii Komisji Europejskiej.

Pompy ciepła szansą dla europejskiego przemysłu

EHPA zwraca uwagę, że obecnie UE realizuje kilka projektów skupiających się na badaniach nad pompami ciepła i ich wdrażaniu w przemyśle, co cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw i inwestorów, zwłaszcza w sektorze żywności i napojów. Na tego typu rozwiązania grzewcze decydują się coraz częściej producenci cukru w Belgii czy norweski przemysł przetwórstwa rybnego. 

W cukrowniach w UE pompy ciepła już zapewniają redukcję emisji - twierdzi Josh Gartland, wiceszef Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Cukru (CEFS).

Więcej o pompach ciepła przeczytasz na Spider’s Web:

Pompy ciepła zapewniają ogrzewanie i chłodzenie, są bardzo wydajne i można je zintegrować z innymi odnawialnymi źródłami energii. Dodatkowo przemysłowe pompy ciepła mogą także odzyskiwać nadmiar ciepła, pomagając procesom przemysłowym stać się obiegowymi. 

Obieg zamknięty ciepła odpadowego na miejscu to jedyny sposób na dekarbonizację i obniżenie kosztów - przekonuje Rossen Ivanov, dyrektor zarządzający Armstrong International na region EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka).

REKLAMA

Polska powoli odbija się od dna

Tymczasem w Polsce najpierw zaczęła obowiązywać lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), co ma ukrócić oszustwa nieuczciwych sprzedawców i dystrybutorów, a potem rząd zapowiedział specjalną taryfę energetyczną dla użytkowników pomp ciepła. W efekcie pierwszy raz od roku, od czerwca 2023 r., te urządzenia grzewcze zaliczyły wzrost składanych wniosków w ramach programu Czyste Powietrze. W marcu 2024 r. pompy ciepła miały najgorszy w historii wynik - na poziomie raptem 29 proc. W kwietniu jest jednak ciut lepiej - odsetek składanych wniosków wynosi już 30 proc. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA