REKLAMA

Niezawodny patent. Bez tego nie licz na niższe rachunki

Być może za kilka tygodni, po tym jak zacznie obowiązywać specjalna taryfa dla użytkowników pomp ciepła, Polacy zaczną na nowo kochać te urządzenia grzewcze. Na razie jednak, mimo uszczelniania przepisów przez resort klimatu i środowiska, ciągle dochodzi do nieuczciwych transakcji. Dlatego, jak przekonuje ekspert ze Stiebel Eltron, tak istotne jest stawianie od początku na fachowego instalatora.

pompy-ciepla-ogrzewanie-rachunki-za-prad
REKLAMA

Nieuczciwi sprzedawcy i dystrybutorzy, którzy miesiącami oferowali Polakom nie takie pompy ciepła, co trzeba, dalej nie odpuszczają. Ukróci to lista zielonych urządzeń i materiałów ZUM, która zacznie obowiązywać od 14 czerwca br. Ale lepiej samemu wiedzieć, na co zwracać uwagę przy takiej transakcji. Inaczej może być płacz i zgrzytanie zębami. Ekspert ze Stiebel Eltron wie, gdzie najlepiej ucho w tej sprawie przyłożyć. 

REKLAMA

Śmiało można powiedzieć, że w większości przypadków, gdy system nie działa w ogóle lub nie działa poprawnie, dzieje się tak nie za przyczyną wady urządzenia, a właśnie błędów podczas ich doboru, projektowania instalacji czy jej wykonania. Dlatego w tym fachu tak ważne jest samodoskonalenie - nie ma cienia wątpliwości Tomasz Tchórzewski, dyrektor ds. inwestycji w Stiebel Eltron.

Pompy ciepła, czyli po pierwsze fachowy instalator

Zdaniem fachowców to właśnie rekomendacja ze strony instalatora w bardzo wielu przypadkach jest głównym czynnikiem decyzji zakupowej inwestora. Stąd taki nacisk na wiedzę doradcy-specjalisty. Warto przy tej okazji pamiętać, że tak po prawdzie pompy ciepła są transmiterami a nie emitentami ciepła. Dlatego dla sprawnego funkcjonowania systemu grzewczego opartego o to urządzenie niezbędna jest dobra znajomość hydrauliki. 

Naszym fachowym instalatorom udostępniamy zasoby funkcjonujących w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku centrów szkoleniowych i know-how pracujących tam specjalistów. Na co dzień dostępne są dla nich również wspierające instalatorów narzędzia planistyczne do przygotowywania koncepcji technicznych oraz szczegółowych rozwiązań dla klienta - zdradza Tchórzewski.

Więcej o pompach ciepła przeczytasz na Spider’s Web:

Aktualna wiedza instalatora to jedno. Ale powinna się też łączyć z rzetelnością i terminowością. Jak podkreślają znany tematu: te aspekty mają znaczenie dla inwestora, który musi skoordynować pracę różnych ekip pracujących na budowie.

Nasz model pracy w zasadzie obejmuje projekt i dobór urządzenia, następnie jego montaż, której prawidłowość potwierdza serwisanci. Kolejnym krokiem jest często wizyta u sąsiadów danego klienta, którzy pod wpływem jego pozytywnych doświadczeń składają zapytanie o pompę ciepła dla siebie - twierdzi Mateusz Wypych, instalator pomp ciepła z Częstochowy.

Jakie są największe grzechy przy instalacji?

REKLAMA

Tak zatytułowaną listę otwiera zły dobór urządzenia grzewczego lub też błędne wykonanie hydrauliki, będącej kluczowym elementem systemu. Właśnie przez to układ grzewczy nie jest w stanie przekazać całego ciepła dostarczonego przez pompę, co wpływa fatalnie na koszty jego eksploatacji i rachunki. Jak temu zaradzić? Prawidłowego doboru urządzenia dokonuje się zawsze indywidualnie, w odniesieniu do specyficznych cech i potrzeb budynku. Ważne jest m.in. to czy jest nowy lub modernizowany, czy posiada jedno czy dwa źródła ciepła, jaka jest wielkość okien, czy obiekt wyposażono w ogrzewanie podłogowe, punkt biwalentny (moment, w którym ze względu na spadek temperatury zewnętrznej zapotrzebowanie na moc grzewczą budynku przekracza moc wytwarzaną przez pompę ciepła) etc. Dlatego tak ważne jest systematyczne uzupełnianie wiedzy przez instalatorów.

Nie zostają oni z nurtującymi ich problemami sami, a dobry kontakt i wzajemne zaufanie ułatwia uzyskanie najlepszych efektów, co niewątpliwie jest dobrą wiadomością dla klienta - uważa dyrektor ds. inwestycji w Stiebel Eltron.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA