REKLAMA

Podwyżka albo wypowiedzenie. Pracownicy stawiają szefów pod ścianą

Aż 77,6 proc. polskich pracowników twierdzi, że zarabia za mało – podają analitycy Jooble. Szefowie powinni te dane wziąć sobie do serca. Według badania przygniatająca część pracowników przyznaje, że jest gotowa odejść z pracy, jeśli nie dostanie podwyżki wynagrodzenia.

Podwyżka albo wypowiedzenie. Pracownicy stawiają szefów pod ścianą
REKLAMA

Podwyżka wynagrodzenia nie ma sobie równych. Wśród benefitów najbardziej pożądanych wśród pracowników, to właśnie wzrost pensji wymieniany jest najczęściej. Kiedy w badaniu „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service pracownicy zostali zapytani, które benefity najchętniej otrzymaliby od swoich pracodawców, okazało się, że podwyżki pragnie 62 proc. pracowników, a premii - 56 proc. Na trzecim miejscu uplasowało się dofinansowanie dojazdów do pracy - 31 proc.

REKLAMA

A ty kiedy ostatnio dostałeś podwyżkę?

A jak wygląda rzeczywistość? Z najnowszych badań Jooble przeprowadzonych wśród polskich pracowników w okresie od 15 lipca do 1 listopada 2024 roku wynika, że 44 proc. respondentów otrzymało podwyżkę wynagrodzenia ponad rok temu, podczas gdy 19,1 proc. sześć miesięcy temu, 18,9 proc. rok temu i 18 proc. trzy miesiące temu.

To jednak nie rozwiązuje sprawy, bo większość badanych kręci nosem na swoje pensje. Niezadowolonych z obecnego wynagrodzenia jest 77,6 proc. pracowników, podczas gdy ci, którzy nie narzekają – stanowią 22,4 proc.

Więcej wiadomości na temat wynagrodzeń Polaków


Zastanawiające jest jednak to, że mimo powszechnego niezadowolenia połowa badanych – 49,8 proc. nie zamierza w kolejnym kwartale pójść do szefa po podwyżkę. Powód? W 30,3 proc. przypadków stoi za tym obawa przed utratą pracy. Inne, często wymieniane powody, to krótki czas pracy w obecnym miejscu i wcześniejsze ustalenia z pracodawcą.

Tylko co jeśli wynagrodzenie nie wzrośnie? Specjaliści pracujący w Polsce są nieugięci. Przynajmniej w deklaracjach. Według badania 86,9 proc. badanych przyznaje: "jestem gotowy/gotowa odejść z pracy, jeśli nie dostanę podwyżki wynagrodzenia".

Przy czym większość respondentów (48,8 proc.) byłaby zadowolona z podwyżki o 10-20 proc., podczas gdy 34,8 proc. byłoby zadowolonych z podwyżki o 20-30 proc. Ponadto 8,5 proc. respondentów stwierdziło, że satysfakcjonująca byłaby dla nich podwyżka o 40 proc., a tylko 8 proc. zadowoliłoby się podwyżką o 10 proc. lub mniejszą.

REKLAMA

Jeśli nie podwyżka, to co?

Badania pokazują, że pracownicy nie chcą zadowolić się innymi formami zachęt, którymi mogą kusić pracodawcy. Większość respondentów (73 proc.) otwarcie mówi, że nie byłaby zadowolona z zachęty niematerialnej, takiej jak opłacenie szkolenia przez firmę, czy płatny urlop, zamiast wyższej pensji.

Badanie przeprowadzono na grupie na grupie 1127 polskich pracowników. Jooble ankietowało specjalistów m.in. z branży hotelarsko-gastronomicznej, edukacyjnej, IT, produkcyjnej, budowlanej, rolniczej, medycznej, logistycznej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA