REKLAMA

Opóźniony pociąg? Weź usprawiedliwienie od konduktora i wystąp o odszkodowanie

Usprawiedliwienie nieobecności może wystawić nie tylko lekarz, ale także konduktor lub kierowca. Znajduje ono zastosowanie w przypadku opóźnień w ruchu drogowym lub kolejowym, które uniemożliwiają dotarcie na czas do pracy, na uczelnię czy do szkoły.

Opóźniony pociąg? Weź usprawiedliwienie od konduktora i wystąp o odszkodowanie
REKLAMA

Czym jest usprawiedliwienie od konduktora/kierowcy?

REKLAMA

Usprawiedliwienie od konduktora/kierowcy to potoczna nazwa dokumentu, jaki może wystawić przewoźnik w przypadku opóźnień w ruchu drogowym lub kolejowym. Nie ma ono formy urzędowej, służy wyłącznie celom informacyjnym. Tego typu usprawiedliwienie znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy pociąg, tramwaj czy autobus z opóźnieniem dotarł do miejsca docelowego. Przepisy nie regulują, ile musi ono wynosić, aby otrzymać usprawiedliwienie. Przyjmuje się jednak, że powinno być znaczące, a więc trwać co najmniej 30 minut. Usprawiedliwienie od przewoźnika to dokument, po który często sięgają pracownicy, studenci i uczniowie. Samo przekazanie nauczycielowi lub przełożonemu informacji o opóźnieniu pojazdu może nie być wystarczające, dlatego warto mieć przy sobie odpowiednie potwierdzenie.

Jak uzyskać usprawiedliwienie od przewoźnika?

Usprawiedliwienie wypisywane jest na żądanie pasażera. W przypadku podróżowania pociągiem należy udać się do kasy biletowej, gdzie pracownik wypisze stosowny druk. Podróżujący autobusem lub tramwajem muszą natomiast udać się bezpośrednio do kierowcy. Nie obowiązują żadne konkretne wzory, jednak dokument powinien zawierać:

  • planowaną godzinę przyjazdu,
  • rzeczywistą godzinę przyjazdu,
  • podpis osoby upoważnionej,
  • pieczątkę firmową.

Czy przewoźnik może usprawiedliwić nieobecność w pracy?

Spóźnienie, które nie nastąpiło z winy pracownika, nie powinno wiązać się z konsekwencjami. Ma on jednak obowiązek poinformować o nim pracodawcę jeszcze będąc w drodze do pracy, o ile oczywiście jest to możliwe. Pracodawca, który dysponuje usprawiedliwieniem przedstawionym przez pracownika, nie ma podstaw do zastosowania kary porządkowej, nagany, upomnienia, a także zwolnienia dyscyplinarnego. Należy jednak pamiętać, że usprawiedliwienie od przewoźnika nie jest tym samym, co zwolnienie lekarskie. Nie może więc stanowić podstawy do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Jeśli pracownik wie, że w danym dniu nie dotrze do zakładu, powinien wystąpić o urlop na żądanie, ewentualnie o urlop bezpłatny. W ramach indywidualnych ustaleń z pracodawcą może również odpracować swoją nieobecność.

Więcej o odszkodowaniach przeczytasz na Bizblog.pl:

Usprawiedliwienie od przewoźnika a inne sytuacje życiowe

Czy usprawiedliwienie od przewoźnika znajduje zastosowanie w innych sytuacjach, na przykład w razie wizyty u lekarza lub konieczności stawienia się w sądzie? Niestety, nie ma ono mocy prawnej, dlatego nie zwalnia z odpowiedzialności, lecz jednocześnie stanowi potwierdzenie, że nieobecność lub spóźnienie nie są spowodowane naszym zaniedbaniem. Wobec osób, które przedstawią usprawiedliwienie, nie powinny zostać wyciągnięcie konsekwencje. Nie można więc odmówić im rejestracji na kolejną wizytę bądź nałożyć na nie karę przewidzianą za niestawienie się w sądzie w określonym terminie. Warto więc zawsze w przypadku opóźnienia wziąć usprawiedliwienie od przewoźnika.

REKLAMA

Opóźnienia w ruchu kolejowym – przysługuje ci nie tylko usprawiedliwienie

Jeśli pociąg, którym jedziesz do pracy, szkoły bądź w inne miejsce, ma opóźnienie, przysługuje ci nie tylko usprawiedliwienie, lecz również odszkodowanie. Tę kwestię w sposób szczegółowy regulują przepisy. Prawo do odszkodowania powstaje, gdy pociąg dotrze na przystanek końcowy z co najmniej 60 minutowym opóźnieniem. Wysokość rekompensaty zależy od czasu trwania opóźnienia. Wynosi ona 25 proc. wartości biletu, jeśli opóźnienie trwa od 60 do 119 minut bądź 50 proc. wartości biletu, gdy opóźnienie trwa więcej niż 120 minut. W przeciwieństwie do usprawiedliwienia, które jest wystawiane na miejscu, odszkodowanie nie zostanie przyznane natychmiast. Aby je otrzymać, należy złożyć stosowny wniosek – można to zrobić internetowo, w kasie dworca lub pocztą. Termin rozpatrzenia zgłoszenia wynosi 30 dni.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA