REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie
  3. Praca

Nawet 25 tys. zł miesięcznie. Nie musisz przyjeżdżać do Warszawy, by tyle zarabiać

Zarobki w IT wciąż rozpalają wyobraźnie i marzenia Polaków. Choć Warszawa wciąż pozostaje największym pracodawcą w Polsce dla specjalistów w tej branży, to wbrew wszelkim przypuszczeniom okazuje się, że nie jest to najlepiej płacące miasto w naszym kraju. Gdzie można liczyć na najwyższe wynagrodzenie w IT w obrębie naszych granic? Możecie się nieco zdziwić. 

15.11.2022
18:09
Nawet 25 tys. zł miesięcznie. Nie musisz przyjeżdżać do Warszawy, by tyle zarabiać
REKLAMA

Ponad 31 tysięcy ofert pracy w branży IT zostało opublikowanych w III kwartale 2022 r. Najczęściej oferty pracy dotyczyły Warszawy, Krakowa i Wrocławia. Najwięcej propozycji przypadło ws. pracy zdalnej – aż 78 proc. - wynika z najnowszego raportu inhire.io IT Market Snapshot Q3 2022.

REKLAMA

Pracownicy zdalni na topie w branży IT

78 proc. ofert pracy zdalnej w branży IT to rekordowy wynik, bowiem odsetek tego typu ofert stale rośnie. W porównaniu z II kwartałem 2022 r. jest to wynik wyższy o 2 p.p.

Nie tylko taka możliwość pracy w ostatnim czasie ma zauważalną tendencję wzrostową w ofertach. Na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy widać również nieznaczny wzrost, ale jednak, związany z ogłoszeniami pracy na część etatu. Najwyższa wartość takich ofert osiągnęła w tym zakresie raptem 1,2 proc. wszystkich opublikowanych ogłoszeń.

 class="wp-image-1965100"
Raportu inhire.io IT Market Snapshot Q3 2022

Zainteresowanie programistów podjęciem pracy na część etatu według feedbacku od kandydatów, który otrzymujemy, jest wciąż duże, czego nie można powiedzieć o liczbie ogłoszeń, oferujących ten rodzaj współpracy. Stanowią one jedynie znikomy procent wszystkich opublikowanych ofert - mówi Michał Gąszczyk, CEO inhire.io.

Nie zmienia to jednak faktu, że może to być zalążek do nowego trendu. Bo, o ile w pełnym wymiarze godzin można zarobić około 20 tys. zł miesięcznie, dla niektórych specjalistów z branży może wystarczyć raptem część tej kwoty, aby nadal móc się bez problemu utrzymać, a przy okazji mieć więcej czasu np. na podreperowanie swojej kondycji psychicznej. Aż 70 proc. pracowników IT cierpi na wypalenie zawodowe, a 10 proc. ma depresję - wykazał wrześniowy raport serwisu TwojPsycholog.pl i Just Join IT.

Junior, Mid, a może Senior? Kogo najczęściej szukają pracodawcy z IT

W trzecim kwartale 2022 roku zanotowano wzrost ogłoszeń dotyczących Midów. Stanowiły one ponad 53 proc. wszystkich opublikowanych ofert. Nie zmieniła się z kolei sytuacja Seniorów, którzy byli adresatami 40 proc. opublikowanych ogłoszeń. Najmniejszym zainteresowaniem wciąż cieszą się Juniorzy. Oferty dotyczące ich poziomu doświadczenia stanowiły jedynie nieco ponad 6 proc.

Pracodawcy wciąż stawiają na najbardziej doświadczonych specjalistów. Poszukują więc kandydatów, którzy będą samodzielni i realnie wesprą organizacje w ich codziennych działaniach, a także wdrożą innowacyjne rozwiązania. Brak ogłoszeń skierowanych do Juniorów, może z kolei wynikać z faktu, iż ci kandydaci aplikują aktywnie sami przez strony kariera - tłumaczy Michał Gąszczyk.

Najwięcej ofert pracy w IT jest w Warszawie, ale gdzie indziej płacą lepiej

Liderem w liczbie ofert pracy jest nieustannie Warszawa, w której opublikowane aż 6 692 ofert pracy w III kwartale 2022 r. Na drugim miejscu znalazł się Kraków - 3 685 ofert, a na trzecim Wrocław - 3 338 ofert pracy.

We wszystkich większych miastach w Polsce wzrosły średnie wynagrodzenia w branży IT. Co ciekawe, największe stawki pensji dla umów o pracę nie oferowano ani w Warszawie, w Krakowie, ani nawet we Wrocławiu, a w Gdyni. To właśnie tam średnie górne wynagrodzenie w III kwartale 2022 wynosiło ponad 21 tys. zł. Z kolei na umowie B2B pracownicy mogli liczyć na pensje w wysokości 25,5 tys. zł. Na drugim miejscu pod względem wysokości średnich zarobków jest Rzeszów - tam pracownicy mogli w III kwartale 2022 roku liczyć na 21 tys. zł na umowę o pracę lub na 25 tys. zł na B2B. Na trzecim miejscu znalazły się Katowice - średnio 20 tys. zł na umowie o pracę i zarobki na poziomie 24,5-25 tys. zł na kontrakcie B2B.

Dla porównania najniższe zarobki w adekwatnym okresie w branży IT zanotowano w Poznaniu. Osoby, pracujące w branży IT w stolicy Wielkopolski, mogły liczyć na umowie o pracę na 19-19,5 tys. zł, z kolei na kontraktach B2B na 23,5-24 tys. zł.

 class="wp-image-1965139"
Raport inhire.io IT Market Snapshot Q3 2022

Zarobki w IT a drabina doświadczenia

Jednak, jeśli macie ochotę na wysokie zarobki, to nawet nie musicie ruszać się gdziekolwiek. Bowiem nadal najwyższe wynagrodzenie branża IT oferuje pracownikom zdalnym. I to niezależnie od poziomu doświadczenia. Oto do jakich kwot wzrosły ich zarobki w III kwartale 2022 r.:

  • zarobki Juniora wzrosły do 10817 zł w przypadku pracy stacjonarnej, z kolei w przypadku pracy zdalnej miesięczne wynagrodzenie wzrosło do 11463 zł,
  • Mid mógł liczyć na 19805 zł pracując z biura, oraz na 20965 zł pracując zdalnie,
  • najbardziej doświadczeni programiści, czyli Seniorzy, zarabiają więcej, gdy przychodzą do biura - za pracę wykonywaną stacjonarnie mogą liczyć średnio na 27547 zł miesięcznie, z kolei za tę wykonywaną zdalnie - na 25547 zł.
REKLAMA

W trzecim kwartale roku, wciąż najpopularniejszymi językami programowania były Java (21 proc. liczby ogłoszeń), JavaScript (20 proc. liczby ogłoszeń) oraz Python (15 proc. liczby ogłoszeń). Spośród tej trójki, jedyny spadek w stosunku do liczby ofert w II kwartale 2022 r. zanotowała JavaScript (3 p.p.) - wynika z raportu IT Market Snapshot.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA