REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Koniec eldorado dla IT. Programiści drżą przed recesją, nie uwierzycie, do czego się posunęli

Pracownicy działów IT przeczuwają, że kryzys uderzy ich po kieszeniach. Ba, miewają nawet bardziej pesymistyczne podejście do przyszłości niż statystyczny Kowalski. Prawie czterech na dziesięciu programistów uważa, że ich sytuacja materialna w najbliższym roku się pogorszy.

03.11.2022
6:33
Koniec eldorado dla IT. Programiści drżą przed recesją, nie uwierzycie, do czego się posunęli
REKLAMA

Praca w IT uważana była za pracownicze eldorado, a programiści byli uważani za grupę, której żadne kryzysy gospodarcze się nie imają. Pracę to mogą sobie tracić marketingowcy i pijarowcy, cięcia wynagrodzeń dotykać budowlańców i agentów sprzedaży, ale działy IT? W żadnym wypadku.

REKLAMA

Programiści: będzie gorzej

A jednak. Sami programiści są w kwestii przyszłości wyjątkowymi pesymistami. W badaniu firmy DataArt (przeprowadzone przez agencję Mind&Roses na 600 pracownikach branży IT) 38 proc. ankietowanych stwierdziło, że ich sytuacja materialna pogorszy się w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Żeby było ciekawiej, analogiczne prognozy w badaniu CBOS-u snuło tylko 32 proc. Polaków.

Czterdzieści procent respondentów twierdzi, że ich sytuacja finansowa nie ulegnie zmianie. Jeżeli oznacza to, że wzrost wynagrodzeń będzie równy rosnącej inflacji to i tak możemy mówić o sporym sukcesie. Przypomnijmy, że w październiku wzrost cen dla konsumentów sięgnął niemal 18 proc.

 class="wp-image-1954360"

Inna sprawa, że rosnąca w szybkim tempie inflacja mocno ogranicza możliwość realnego wzbogacenia się. Pewien czas temu publikowaliśmy w Bizblog.pl wywiad z Tomaszem Jurkiem, rekruterem z firmy Future Mind. Usłyszeliśmy wtedy coś takiego:

W pierwszym półroczu ubiegłego roku wynagrodzenia wzrosły prawie niezauważalne. Od czerwca 2021 do czerwca 2022 realny wzrost to 15 proc. Zarobki gonią inflację, nic ponadto.

Co piąty ankietowany jest natomiast zdania, że w najbliższym czasie zbiednieje.

Pracownicy IT wdrażają plan oszczędnościowy

Zacznijmy od tego, że rzeczywiście się tego kryzysu obawiają - twierdzi tak 60 proc. badanych. Reakcje? Prawie połowa pracowników IT deklaruje, że ograniczyła budżet na rozrywkę, a 43 proc. twierdzi, że zaczęła w szybszym tempie gromadzić oszczędności.

 class="wp-image-1954363"
REKLAMA

Czterech na dziesięciu ankietowanych mówi, że rezygnuje z niepotrzebnych usług, wśród których znalazły się serwisy streamingowe czy sprzątanie. Co trzeci respondent wstrzymał się natomiast z dużymi zakupami jak mieszkanie albo nowy samochód.

Jeśli w sumie niemal 80 proc. pracowników IT uważa, że ich sytuacja materialna w przyszłości będzie co najwyżej taka sama jak obecnie, to mamy do czynienia z sytuacją zupełnie nową dla tej branży. To wyraźne odwrócenie nastrojów, które od wielu lat były przede wszystkim optymistyczne - komentuje prezes zarządu wrocławskiego biura DataArt, Ryszard Permus

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA