REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Typowy programista… Ma sałaty jak lodu, ale w wakacje zaszywa się w domu, a od jazdy autem woli piesze wycieczki

Połowa przedstawicieli elity zarobkowej w Polsce wakacje najchętniej spędza w domu, jedna trzecia nie ma własnego samochodu, a 62 proc. twierdzi, że po mieście najczęściej porusza się pieszo. Wielu programistów ogląda seriale i gra na komputerze tudzież telefonie, ale też zawzięcie ćwiczy na siłowni. Jak jeszcze spędzają czas wolny?

13.09.2022
11:52
Typowy programista… Ma sałaty jak lodu, ale w wakacje zaszywa się w domu, a od jazdy autem woli piesze wycieczki
REKLAMA

Z okazji Dnia Programisty No Fluff Jobs przygotował międzynarodowe badanie „Devs off-duty. What they’re up after clocking off”, w którym uczestniczyli programiści z Polski, Węgier, Czech, Słowacji i Ukrainy. Uczestników zapytano, jakie mają hobby i w jaki sposób spędzają wolny czas. Jak podkreśla Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs, badanie miało na celu obalić stereotypy dotyczące tej grupy zawodowej.

REKLAMA

Kodujący i kodujące po godzinach bardzo aktywnie wykorzystują czas wolny – uprawiają sport, spędzają chwile z rodziną i chętnie stawiają na samorozwój. Co jeszcze robią, gdy zamkną służbowy komputer? W co inwestują pieniądze? Jak spędzają wakacje? Wolą Stars Wars czy Star Treka? Tego dowiesz się z najnowszego raportu No Fluff Jobs – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Programiści oglądają filmy i seriale, a potem ćwiczą na siłowni

Najchętniej programiści spędzają czas wolny, oglądając filmy i seriale (65 proc.), ale to wcale nie znaczy, że nie ruszają się sprzed ekranów komputerów i telewizorów. 57 proc. badanych zadeklarowało, że uprawia sport, 56 proc. spędza czas z przyjaciółmi i rodziną, a 39 proc. czas poza pracą poświęca na samorozwój.

41 proc. badanych zadeklarowało, że w tygodniu poświęca 3-4 godziny na uprawianie sportu, 23 proc. – 5-6 godzin. 1-2 godziny na ćwiczenia poświęca 18 proc. programistów, 7-8 godzin 9 proc., a mniej niż godzinę tygodniowo zaledwie 3 proc. Powyżej 8 godzin w tygodniu ćwiczy 6 proc. badanych.

Aż połowa badanych ćwiczy na siłowni. Na kolejnych miejscach znalazły się jazda na rowerze (45 proc.), bieganie (35 proc.) oraz pływanie (22 proc.).

Czas wolny programisty: tylko on i jego smartfon

Dla 54 proc. ankietowanych przyznało, że formą spędzania wolnego czasu jest przeglądanie telefonu. Najczęściej korzystają z YouTube'a (71 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się Facebook (47 proc.), Instagram (35 proc.), LinkedIn (34 proc.), Reddit (20 proc.), Twitter (14 proc.) i TikTok (10 proc.). Ostatnie miejsca zajęły Telegram (9 proc.) oraz Snapchat (2 proc.).

 class="wp-image-1912489"

24 proc. na gry (mobilne, PC, konsole) poświęca 1-2 godziny w tygodniu, 22 proc. 3-4 godziny, a 20 proc. mniej niż godzinę tygodniowo. Rekordziści grają 5-6 godzin i jest ich 14 proc., 7-8 godzin spędza przed grami 11 proc. badanych, a 9 proc. zadeklarowało, że gra więcej niż 8 godzin tygodniowo.

Połowa programistów spędza wakacje w domu

Aż 53 proc. badanych przyznało, że wakacje spędza w domu, a 31 proc. zwiedza lokalnie. Dla 29 proc. badanych najlepszym kierunkiem na urlop są góry, dla 20 proc. plaże, a dla 17 proc. wieś. Z aktywnego wypoczynku za granicą korzysta 41 proc. ankietowanych, a 16 proc. badanych wybiera all-inclusive.

20 proc. badanych jeździ na workation (połączenie pracy z wakacjami), 38 proc. jest zainteresowanych taką formą wypoczynku, ale nie może z niej skorzystać. Pozostali odrzucają połączenie wyjazdu z pracą.

 class="wp-image-1912492"

Aż 33 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie ma samochodu, 62 proc. – że po mieście najchętniej porusza się pieszo. Ponad połowa (52 proc.) wybiera transport publiczny, 33 proc. wsiada na rower, a 7 proc. na hulajnogę. Taksówkami jeździ 9 proc. badanych, a 53 proc. samochodem.

Programista zarabia pieniądze i inwestuje w siebie

69 proc. badanych zarobione pieniądze inwestuje w siebie, 56 proc. oszczędza, a 39 proc. kupuje nieruchomości.

REKLAMA
 class="wp-image-1912495"

Co trzeci gra na giełdzie, a 15 proc. lokuje wolne środki w kryptowaluty. 15 proc. ankietowanych odpowiedziało, że inwestuje w pomaganie innym, wspomagając organizacje charytatywne, czy lokalne inicjatywy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA