REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Praca

Praca w IT. Takiej sytuacji jeszcze w Polsce nie było. Liczba JDG eksplodowała

Liczba jednoosobowych firm informatycznych lawinowo rośnie. Na koniec roku 2021 aktywnych było ponad 131 tys. firm z branży IT. W porównaniu do analogicznego okresu w roku 2020, stanowi to wzrost o niemal 18 proc. 

21.04.2022
9:37
Praca w IT. Takiej sytuacji jeszcze w Polsce nie było. Liczba JDG eksplodowała
REKLAMA

Na wzrost liczby jednoosobowych firm działających w branży IT wpłynęły między innymi pandemia i wynikający z niej trend pracy zdalnej, który nadal się utrzymuje. Jak wynika z danych płynących z KRS wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet, przeanalizowanych przez Evolution, wzrost ten w porównaniu roku 2021 z 2020, wyniósł niemal 18 proc.

REKLAMA

Co więcej, w pierwszym kwartale 2022 liczba firm z branży IT wzrosła o kolejne 5 proc. i na koniec marca wyniosła 138,5 tys. 

Branża związana z oprogramowaniem rządzi

Jak się okazuje, najwięcej firm jednoosobowych w polskim IT działa w branży związanej z oprogramowaniem i jest ona już od kilku lat najbardziej popularną wśród wszystkich z tego sektora – stanowią blisko 70 proc. z nich.

Z kolei 18 proc. to działalności związane z doradztwem w zakresie informatyki, 8 proc. usługami w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, a 5 proc. z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi.

W Polsce w roku 2021 działało ponad 91 tys. firm IT związanych z oprogramowaniem. Co ciekawe, ich odsetek, w porównaniu do roku 2020, zwiększył się aż o 20 proc. A tylko w pierwszym kwartale tego roku przybyło ich już ponad 5 proc.

Liczby te mogą wynikać nie tylko z rosnącego zapotrzebowania na inżynierów oprogramowania, ale także świadczyć o tym, że polscy programiści często świadczą usługi również dla zagranicznych podmiotów.

Nie ma się czemu dziwić – są dobrze wykształceni i zaangażowani w projekty, więc chętnie ich one zatrudniają

– mówi Konrad Bromiński, senior HR manager w Evolution.

Evolution ma swoje centra inżynieryjne na całym globie, niedawno otworzyło jedno także w Polsce i aktywnie zatrudnia przede wszystkim specjalistów IT – szczególnie pracujących w technologiach takich jak Scala i Typescript.

Województwo mazowieckie z największą liczbą JDG w branży IT

Wśród wszystkich jednoosobowych firm IT, według analizowanych danych, największy odsetek znajduje się w województwie mazowieckim – stanowią one 27,1 proc.

Na miejscu drugim znalazło się małopolskie (11,9 proc.), a trzecim i czwartym kolejno dolnośląskie (10,2 proc.) i śląskie (blisko 10 proc.).

Na kolejnych pozycjach uplasowało się wielkopolskie (7,9 proc.), pomorskie (7 proc.) oraz łódzkie (5,4 proc.). W przypadku pozostałych województw odsetek waha się od 3 do 1,4 proc. (opolskie). 

REKLAMA

Dane te pokazują, że programiści prowadzą swoje działalności w największych miejskich aglomeracjach w Polsce – branża technologiczno-badawcza zazwyczaj dynamicznie rozwija się w dużych miastach.

Nieprzypadkowo więc wybraliśmy właśnie Warszawę, w której tworzymy nasze 10. centrum inżynieryjne na świecie

mówi Konrad Bromiński, HR senior manager w Evolution.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA