REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Grupa Pracuj uruchamia the:protocol – nowy serwis z ofertami pracy w branży IT

Na rynek serwisów z ofertami pracy w IT wkracza the:protocol – nowa platforma rekrutacyjna Grupy Pracuj, przeznaczona dla profesjonalistów IT. Już w pierwszych tygodniach funkcjonowania wersję beta odwiedziło ponad pół miliona użytkowników.

13.10.2021
18:04
Grupa Pracuj uruchamia the:protocol – nowy serwis z ofertami pracy w branży IT
REKLAMA

Już blisko co piąta oferta pracy zamieszczana na portalach rekrutacyjnych dotyczy branży IT. Tymczasem udział jego pracowników w całej populacji osób aktywnych zawodowo w Polsce sięga niecałych 4 proc. Mimo tak dużej aktywności rekrutacyjnej, procesom poszukiwania profesjonalistów na rynku tech rzadko towarzyszy atmosfera konstruktywnego dialogu i otwarta dyskusja o projektach.

REKLAMA

Wspieranie skutecznej opartej na feedbacku komunikacji to jeden z celów platformy the:protocol.it, która debiutuje właśnie na polskim rynku. To niezależny projekt tworzony w ramach Grupy Pracuj – lidera rynku cyfrowej rekrutacji w Europie Środkowo-Wschodniej, rozwijającego cyfrowy ekosystem rozwiązań HRtech i EDUtech.

Serwis stworzony dla rekruterów i szukających pracy

Portal the:protocol od początku budowany jest przez autonomiczny zespół ekspertów, doświadczonych w projektach skoncentrowanych na obszarze technologii.

Głównym założeniem the:protocol jest łączenie najlepszych pracodawców z najwyższej klasy specjalistami IT i tworzenie profesjonalnego środowiska rekrutacji w sektorze wysokich technologii. Konstrukcja portalu i jego działania nakierowane są na wspieranie dialogu pracodawca – pracownik, w duchu kultury feedbacku.

W praktyce oznacza to m.in. możliwość prezentowania szczegółów projektu, przy którym kandydat będzie pracował. Jeszcze przed wysłaniem CV można również zadać pytania rekruterowi. Bazując na uważnym zrozumieniu branży i jej oczekiwań, budowano także użyteczność i warstwę wizualną the:protocol.

Stworzyliśmy serwis oparty na danych, który zarówno kandydatom jak i rekruterom dostarczy wartościowych informacji. Pracując nad the:protocol bardzo dokładnie rozmawialiśmy z naszą grupą docelową o jej potrzebach. Każdy pomysł, jaki wcieliliśmy w życie, pochodzi z insightów od kandydatów. To proces, który jest ciągły, platformę wciąż wzbogacamy o nowe funkcje, oparte na stałym reagowaniu na feedback użytkowników i pracodawców – mówi Mariusz Witkowski, expert product owner, the:protocol.

Szukanie pracy z the:protocol. Jakie funkcje wprowadzono w serwisie?

Kandydatom poszukującym pracy platforma w obecnej wersji pozwala m.in. na sprecyzowanie lokalizacji (lub wybór pracy 100 proc. zdalnej), technologii i narzędzi pracy, poziomu stanowiska, a także minimalnego poziomu oczekiwanych zarobków i rodzaju umowy. W połączeniu z mocno promowanym nastawieniem na szczegółowe opisy projektów, the:protocol pozwala na wygenerowanie ogłoszeń szytych na miarę oczekiwań.

Dla rekruterów i firm poszukujących pracowników to przede wszystkim miejsce, w którym spotkają ekspertów. Platforma zapewnia im wsparcie w przygotowaniu ogłoszeń o dużym stopniu szczegółowości, które dotrą do kandydatów faktycznie zainteresowanych danym projektem.

Dzięki swoim funkcjom, sprecyzowanym kryteriom i możliwości dialogu, the:protocol skraca także czas poświęcony na rekrutację przez obie strony: potencjalnych pracowników i pracodawców.

Już niemal połowa firm rekrutujących za pośrednictwem the:protocol decyduje się na opis projektu w ogłoszeniu. Chcielibyśmy aby w przyszłości większość projektów była szczegółowo opisana. To dopiero początek zmian, które chcemy zasugerować światu rekrutacji profesjonalistów tech i kierunek, który będziemy mocno wspierać. Rozwijając serwis, chcemy opierać się na najlepszych, innowacyjnych praktykach branży IT. Chcemy też słuchać dokładnie kandydatów, skupiać się na wielu wymiarach ich życia, nie tylko na atrakcyjnej komunikacji – mówi Piotr Trzmiel, head of growth, the:protocol.

Jakich pracowników szukają najczęściej w branży tech?

W pierwszych tygodniach działania wersję beta the:protocol odwiedziło ponad pół miliona użytkowników, którzy obecnie mogą zapoznać się z blisko tysiącem aktywnych ofert pracy.

Najczęściej poszukiwano kandydatów na stanowiska o poziomie mid oraz senior. Niemal 40 procent ofert dotyczyło pracy całkowicie zdalnej. Pracodawcy najczęściej oczekiwali od kandydatów znajomości Linux, SQL, Git, Python, Java Script oraz Docker, które znalazły się w TOP 5 wymaganych technologii, narzędzi i języków programowania.

Przedstawiciele the:protocol podkreślają, że choć na obecnym etapie większość ofert jest kierowana do programistów, platforma przeznaczona jest dla szeroko rozumianej branży tech. Portal kieruje swoje działania także do specjalistów z takich dziedzin jak m.in. UX, design czy zarządzanie projektami. To specjalizacje intensywnie poszukiwane na rynku, które są celem wielu działań rekrutacyjnych.

REKLAMA

Potwierdzają to dane portalu Pracuj.pl. Według nich między styczniem i sierpniem 2021 niemal 20 procent ofert pracy na nim, kierowanych było do specjalistów IT. Jednak już zdecydowanie więcej, bo blisko co trzecia dotyczyła szerszej grupy obejmującej różne specjalizacje, w których szczególnie wzrasta znaczenie kompetencji cyfrowych.

W powszechnej percepcji, dyskusjach rekrutacyjnych czy działaniach promocyjnych portali z ofertami dominują działania skierowane do programistów. To dla nas również bardzo ważna grupa, ale w sektorze tech wokół nich pojawia się szereg różnych specjalizacji, które warto śledzić i które będą się w najbliższych latach rozwijały. the:protocol jest przestrzenią, w której chcemy pobudzać rekrutację na wszystkich tych polach – podsumowuje Piotr Trzmiel.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA