REKLAMA
 1. bizblog
 2. Praca /
 3. Pieniądze

20 tys. zł miesięcznie. Pensja jak marzenie, a rąk do pracy wciąż brakuje

Gdzie można zarobić 20 tys. zł miesięcznie? Oczywiście w branży IT. I to nie jest ostateczny pułap, gdyż wynagrodzenia stale tam rosną. Jeśli nęci was chęć przebranżowienia się, to IT wciąż może być świetnym wyborem, bo branża potrzebuje tysięcy nowych rąk do pracy.

08.11.2022
14:13
kurs franka dolara i euro
REKLAMA

Mediany górnych i dolnych zarobków w branży IT poszły w górę o blisko 20 proc. - wynika z najnowszych danych No Fluff Jobs. Co wskazuje na to, że kryzys nie zapukał jeszcze do drzwi branży IT. W Polsce mamy 50 tys. wakatów dla programistów, natomiast z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że w całej UE brakuje ich ponad 600 tys. Przebranżowienie się to wciąż kusząca perspektywa, zwłaszcza jeśli spojrzymy na wysokie zarobki, które są coraz wyższe.

REKLAMA

Ile można zarobić w branży IT?

Najnowsze dane za 3. kwartał 2022 r. pokazują, że w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku, mamy wzrost mediany zarobków dla kontraktów oraz umów o pracę:

 • w przypadku umów B2B mediany oferowanych wynagrodzeń wynoszą od 17 do 23,5 tys. zł netto (+VAT) - to wzrost mediany dolnych widełek o 20 proc., a górnych o 18 proc.
 • w przypadku UoP mediany proponowanych zarobków wynoszą od 12,5 do 19 tys. zł brutto - to wzrost mediany dolnych widełek o 17 proc., a górnych o 19 proc. 

Walka o kandydatów(-ki) IT jest nadal bardzo zacięta – ma to odzwierciedlenie w rosnących zarobkach w sektorze tech. Mediany górnych i dolnych widełek wynagrodzenia zaliczyły prawie 20 proc. wzrost zarówno w przypadku B2B, jak i umowy o pracę – komentuje Tomasz Wija, Chief Growth Officer w No Fluff Jobs.

I dodaje, że wśród najlepiej opłacanych specjalizacji królują: AI, DevOps i Big Data, ale też coraz więcej kategorii może liczyć na zarobki przekraczające 20 tys. zł.

Oto TOP specjalistów z branży IT

Które kategorie specjalistów są najbardziej popularne? Z analizy No Fluff Jobs wynika, że:

 • na pierwszym miejscu bez zmian znajduje się Backend (27 proc.),
 • następnie jest Frontend (11 proc.)
 • minimalnie gorszy wynik ma Fullstacka (10 proc.),
 • tuż za podium znalazł się Testing (9 proc.).

Ile można zarobić w tych kategoriach? No Fluff Jobs wskazuje na widełki:

 • specjalista zajmujący się Backendem może liczyć na zarobki na poziomie od 17 do 25 tys. zł (+VAT) przy B2B, a przy UoP od 13 do 20 tys. zł brutto,
 • specjalista zajmujący się Frontendem może zarobić od 16 do 24 tys. zł (+VAT) przy kontrakcie oraz od 12 do 18,5 tys. zł brutto na umowie o pracę,
 • specjalista od Fullstacka można oczekiwać wynagrodzenia od 17 do 24 tys. zł (+VAT) przy B2B oraz od 13 do 20 tys. zł brutto przy UoP,
 • osoby zajmujące się Testingiem mogą zarobić od 15 do 20 tys. zł (+VAT) oraz od 11 do 16 tys. zł brutto. 
 class="wp-image-1959058"

20 tys. zł to niemal podstawa w branży IT

Próg zarobków w wysokości 20 tys. zł jest coraz częściej przebijany przez coraz więcej specjalizacji. Z obserwacji No Fluff Jobs wynika, że dzieje się tak z każdym kwartałem.

Wynagrodzenie na tym poziomie przy umowach B2B mogą otrzymać specjaliści w obszarach: Backend, Business Analysis, Business Intelligence, Embedded, Frontend, Fullstack, Gaming, Mobile, Product Management, Project Management, Security, Testing. Natomiast specjalizacje, które przekroczyły górną medianę widełek 20 tys. przy UoP to: Fullstack, Gaming, Product Management, Project Management - wylicza No Fluff Jobs.

REKLAMA

I tak, na przykład specjaliści AI przy umowie B2B w 3. kwartale mogli zarobić od 20 do 28,5 tys. zł netto (+VAT), DevOps od 20 do 27 tys. zł netto, a Big Data od 20 do 27 tys. zł netto (+VAT). Natomiast przy UoP zarobki osiągnęły poziom dla Big Data od 15 do 22 tys. zł brutto, a dla DevOps i AI od 15 do 21,5 tys. zł brutto.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA