REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca
  3. Pieniądze

Końca szaleństwa w IT nie widać. Od oferowanej w branży kasy zwykłemu Polakowi może się zakręcić w głowie

Zapotrzebowanie na programistów stale się zwiększa. Mało tego, ono rośnie jak na drożdżach. Liczba ogłoszeń kierowanych do specjalistów IT zwiększyła się rok do roku o ponad 128 proc. Na największe wzrosty wynagrodzeń w porównywanych miesiącach mogli liczyć koderzy zajmujący się Fullstackiem. W przypadku umowy o pracę, mediana górnych widełek wynagrodzeń w tej specjalizacji zwiększyła się o ponad 13 proc i wyniosła 17 tys. zł brutto.  

12.05.2022
10:25
Końca szaleństwa w IT nie widać. Od oferowanej kasy zwykłemu Polakowi może się zakręcić w głowie
REKLAMA

Jak pokazują dane serwisu No Fluff Jobs, Backend niezmiennie pozostaje najbardziej pożądaną kategorią w polskiej branży IT wśród wszystkich związanych z programowaniem. Jak podaje No Fluff Jobs, ogłoszenia o pracę kierowane do tych specjalistów IT, stanowiły już 22,2 proc. wszystkich ofert na portalu, zajmując pierwsze miejsce wśród specjalizacji wymagających kodowania.

REKLAMA

Na kolejnych pozycjach w rankingu znalazły się Frontend (12,8 proc.) oraz Fullstack (5,1 proc.), a na miejscu czwartym – DevOps (4,8 proc.). Pierwszą piątkę z kolei zamknęła kategoria Mobile (2,5 proc.), a zaraz za nią uplasowało się Security (1 proc.). 

Spada mediana dolnych widełek wynagrodzeń specjalistów IT

No Fluff Jobs sprawdził również, jak przedstawiały się mediany wynagrodzeń specjalistów IT w zależności od formy zatrudnienia. W kwietniu 2022, w stosunku do kwietnia 2021, w przypadku kontraktu B2B, mediana dolnych widełek zarobków netto + VAT spadła o 4 proc., lecz górnych – wzrosła o nieco ponad 6 proc.

Finalnie wynagrodzenia specjalistów pracujących w oparciu o ten rodzaj umowy plasowały się w granicach 13,4-20,1 tys. zł, zaś w ubiegłym między 14 a 19 tys. zł. 

 class="wp-image-1798900"

Z kolei ci, których wybór padł na umowę o pracę, biorąc pod uwagę analizowany okres, nie mogli liczyć na duże wzrosty zarobków. Z danych płynących od portalu wynika, że w kwietniu 2022 r., mediany widełek kształtowały się między 9,8-15 tys. zł brutto.

W porównaniu do kwietnia 2021 r., oznacza to spadek o 2 proc. w przypadku widełek dolnych oraz niewielki wzrost górnych – o zaledwie 2,5 proc. W ubiegłym roku wyniosły one 10-14,6 tys. zł brutto.  

Skąd wiemy, że rosnące zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów IT to prawdziwe wyzwanie dla branży? Widać to m.in. we wzrostach liczby ofert pracy, które odnotowujemy w każdym miesiącu. W kwietniu 2022 roku na portalu No Fluff Jobs pojawiło się o 128 proc. ogłoszeń więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej 

mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Jego zdaniem pracodawcy, którzy zmagają się z niedoborem talentów w swoich zespołach, powinni m.in. zainwestować w zatrudnianie i szkolenie juniorów oraz juniorek, a także otworzyć się na rekrutację specjalistów(-ek) IT z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Z naszych badań wiemy, że są to osoby chętne do podjęcia wyzwań w nowym kraju, cechuje je także wysoka eksperckość oraz podobna mentalność i kultura pracy jak w przypadku polskich pracowników i pracowniczek

- dodaje Tomasz Bujok.

Fullstack specjalizacją programistyczną z największym wzrostem wynagrodzeń w branży IT

Według No Fluff Jobs, największe wzrosty wynagrodzeń spośród wszystkich specjalizacji programistycznych odnotowano w przypadku Fullstacka.

REKLAMA

Na umowie B2B, mediana dolnych widełek, w porównaniu do kwietnia r/r, spadła o 5,3 proc., zaś górnych wzrosła o 4,5 proc. A mediany samych wynagrodzeń Fullstacków kształtowały się w granicach 13,2-20,9 tys. zł netto + VAT (w kwietniu 2021 było to analogicznie 14-20 tys. zł netto + VAT). 

Dużych wzrostów mogli spodziewać się ci preferujący umowę o pracę. Z danych portalu wynika, iż w porównaniu dwóch wspomnianych okresów, mediany dolnych i górnych widełek wynagrodzeń w tym przypadku odnotowały wzrosty o kolejno 11 i 13,3 proc. i w rezultacie wyniosły 10-17 tys. zł brutto (kwiecień 2021 – 9-15 tys. zł brutto). 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA