REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Coś dziwnego stało się z ofertami pracy w IT. Najnowsze dane No Fluff Jobs pokazują nowy ciekawy trend

Z danych No Fluff Jobs wynika, że wzrost liczby ofert w pierwszym kwartale 2022 r. wyniósł ponad 47 proc. Górna mediana zarobków, w przypadku umów B2B wyniosła 21 tys. zł netto plus VAT – o 12 proc. więcej niż w pierwszym kwartale roku ubiegłego. Popyt na specjalistów IT z roku na rok jest coraz większy, co nie jest niczym zaskakującym, ale pojawił się też nowy trend. Coraz szybciej rośnie zapotrzebowanie pracowników zajmujących stanowiska nieprogramistyczne. Ich pensje również szybko idą w górę.

28.04.2022
13:45
Coś dziwnego stało się z ofertami pracy w IT. Najnowsze dane No Fluff Jobs pokazują nowy bardzo ciekawy trend
REKLAMA

Jak prognozuje Gartner, globalne wydatki na usługi IT w bieżącym roku sięgną blisko 4,5 mld dolarów. I tym samym, w porównaniu do 2021, będą wyższe o nieco ponad 5 proc.

REKLAMA

Według No Fluff Jobs, ma to już odzwierciedlenie nie tylko w większej liczbie ofert pracy dla specjalistów IT (w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy roku 2021 z tym samym okresem w 2022), ale również w wysokości oferowanych im zarobków. 

Branża IT w Polsce walczy o najlepsze talenty, ale luka kadrowa rośnie

Jak podaje portal, mediany widełek wynagrodzeń w IT w I kwartale tego roku w przypadku umowy B2B wyniosły 15-21 tys. netto + VAT (13,4-18,4 zł netto + VAT w 2021).

Oznacza to, że dolne widełki w stosunku do roku ubiegłego były większe o 10 proc., zaś górne – o 12 proc.

Z kolei ci, którzy decydowali się na zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, mogli liczyć na wynagrodzenia między 10,7 a 17 tys. zł brutto. Dolne widełki były więc w tym przypadku większe o ponad 6 proc., a górne – niemal o 12 proc. 

W No Fluff Jobs od 3 lat publikujemy raporty płacowe w branży IT. I rok w rok odnotowujemy wzrosty zarówno w zarobkach, jak i liczbie ofert pracy. Firmy wciąż walczą o najlepsze talenty, podczas gdy luka kadrowa się powiększa. Rynek IT sprzyja więc specjalistom i specjalistkom z tego sektora

– mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. 

Stanowiska nieprogramistyczne w IT. Większa popularność i zarobki

Branża IT nieustannie ewoluuje i potrzebuje specjalistów o wielu kompetencjach. Stanowiska, które jeszcze kilka lat temu nie cieszyły się aż tak dużą popularnością, w ostatnim czasie bardzo zyskały na znaczeniu w branży, w tym m.in. Project i Product Management.

Mediany dolnych i górnych widełek wynagrodzeń w przypadku pierwszej kategorii, w roku 2021 oscylowały w granicach 14-18,6 tys. zł netto (+VAT) na B2B oraz 11-15,2 tys. zł brutto na umowę o pracę. W I kwartale 2022 było to już 14,1-20 tys. zł netto (+VAT) na B2B oraz 11,3-17,1 tys. zł brutto na umowę o pracę. 

Dostrzegalna jest rosnąca popularność specjalizacji niezwiązanych z programowaniem. Pierwszy kwartał 2022 roku w kontekście wzrostu zarobków należał do Project i Product Managerów i Managerek, którzy mogli liczyć na widełki sięgające mitycznych w IT 20 tys. zł.

REKLAMA

Jeszcze rok temu mediana górnych widełek wynagrodzeń dla tych kategorii oscylowała między 15 a 18 tys. zł. Wzrost jest zatem spory.

Mediana górnych widełek wynagrodzeń w przypadku umowy B2B poszybowała w górę o nieco ponad 2 tys. zł netto + VAT

– mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. 
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA