REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Praca w IT. Nie musisz być asem, by siedząc w domu co miesiąc zgarniać 20000 zł

Z ponad 26 tys. ofert pracy opublikowanych w pierwszym kwartale 2022 r. w serwisie inhire.io 73 proc. dotyczyło pracy zdalnej – wynika z podsumowania IT Market Snapshot. W branży IT mimo zniesionych na początku roku covidowych obostrzeń, home office nadal stanowi jedną z najpopularniejszych i najchętniej poszukiwanych form zatrudnienia.

13.04.2022
10:59
Praca w IT. Nie musisz być asem, by siedząc w domu co miesiąc zgarniać 20000 zł
REKLAMA

W pierwszym kwartale bieżącego roku w serwisie inhire.io blisko 4000 pracodawców IT (3 968) opublikowało ponad 26 tys. ogłoszeń o pracę. Liczba firm poszukujących specjalistów IT wzrosła w pierwszym kwartale 2022 r. o 8,2 proc. w porównaniu z końcem ubiegłego roku. 73 proc. wszystkich opublikowanych ogłoszeń dotyczyło pracy zdalnej. W porównaniu z ostatnim kwartałem 2021 roku wzrost ofert dotyczących home office wyniósł zaledwie 3 p.p., ale już rok do roku 27 p.p., a w stosunku do 2020 r. 59 p.p.

REKLAMA

Wynagrodzenia w IT. Najwięcej dostają programiści znający Scalę

Najważniejsze wnioski płynące z raportu inhire.io

● w pierwszym kwartale 2022 opublikowano 26 121 ofert pracy skierowanych do branży IT
● w stosunku do czwartego kwartału 2021 t. o ponad 8 proc. wzrosła liczba pracodawców poszukujących specjalistów IT
● 73 proc. wszystkich opublikowanych w pierwszym kwartale ofert dotyczyło pracy zdalnej
● wynagrodzenie dla midów i seniorów pracujących zdalnie osiągnęło kolejny rekordowy poziom (20 tys. i 25 tys. zł)
● największy procentowy wzrost stawek zanotowano wśród specjalistów programujących w języku Scala
● wciąż w czołówce miast z największą liczbą ofert pracy dla branży IT znalazły się Warszawa, Kraków i Wrocław
● zaciera się różnica pomiędzy wynagrodzeniem w dużych i mniejszych miastach.

Michał Gąszczyk, CEO inhire.io, sugeruje, że rekordowa liczba ogłoszeń oferujących pracę zdalną świadczy o tym, że pracodawcy powinni przestać traktować ją jako benefit.

Pandemia otworzyła drzwi na możliwość podjęcia zatrudniania w firmach na całym świecie, co w znacznym stopniu zwiększyło również konkurencyjność. Programiści mogą przebierać nie tylko w formie zatrudnienia, ale także decydować o tym, w jakiej walucie chcą zarabiać – przypomina szef inhire.io.

inhire.io wskazuje za to, że w przeciwieństwie do elastycznego podejścia do trybu pracy pracodawcy nie zmienili podejścia do ujawniania wysokości oferowanych wynagrodzeń.

Stały problem rekrutacji w IT to wciąż niejawna siatka płac. Pracodawcy nie podają na etapie ogłoszenia widełek płacowych, przez co wcale nie ułatwiają wyboru kandydatom. W minionym kwartale tylko 40 proc. ofert zawierało widełki płacowe. Oznacza to, że w porównaniu do ostatniego kwartału 2021 roku ten wynik nie uległ znacznej zmianie – czytamy w opracowaniu.

undefined

Z danych inhire.io wynika, że juniorzy, którzy pracują zdalnie mogą liczyć na wynagrodzenie powyżej 10,5 tys. zł, w trybie stacjonarnym na nieco ponad 9,5 tys. zł.

Powody do radości mają midzi pracujący w trybie zdalnym. Po raz pierwszy w historii ich wynagrodzenie przekroczyło 20 tys. zł (w czwartym kwartale 2021: 19 743 zł). Stacjonarnie mogli liczyć na mniejszą pensję, która wynosiła ponad 18,5 tys. zł. Rekordowe stawki oferowane są też seniorom: ponad 25,5 tys. zł. Ich koledzy pracujący z biurach mogli liczyć średnio na nieco ponad 24,5 tys. zł.

Miniony kwartał przełożył się na zwiększone zarobki dla każdego szczebla doświadczenia. W porównaniu do kwartału kończącego 2021 rok, juniorzy mogli liczyć na stawkę wyższą o 992 zł, midzi 1 727 zł, a seniorzy - 1 108 zł – zauważa Michał Gąszczyk.

JavaScript najpopularniejsza, Scala najbardziej dochodowa

W porównaniu do czwartego kwartału niezmiennie na podium najpopularniejszych języków programowania znajdują się:

  • JavaScript (czwarty kwartał 2021 r.: 24 proc., pierwszy kwartał 2022 r.: 23 proc.)
  • Java (czwarty kwartał 2021 r.: 22 proc., pierwszy kwartał 2022 r.: 20 proc.)
  • Python (czwarty kwartał 2021 r.: 15 proc., pierwszy kwartał 2022 r.: 17 proc.).

Najmniej poszukiwanymi językami wciąż są Ruby (1 proc.), C (2 proc.) i Scala (2 proc.). Mimo to to właśnie ci ostatni zarabiają najwięcej. W pierwszym kwartale 2022 r. programiści znający Scalę mogli liczyć na wynagrodzenie na poziomie ponad 25,5 tys. zł. Pracujący w najpopularniejszym języku JavaScript otrzymywali ponad 20 tys. zł. Na najniższe wynagrodzenie mogli liczyć specjaliści posługujący się językiem PHP, którzy zarabiali niecałe 17,5 tys. zł.

W porównaniu z minionym kwartałem, w pierwszym kwartale 2022 zaobserwowano wzrost stawek dla znających Scalę o 10,7 proc., Javę o 4 proc. oraz C o 3,1 proc. O 3 proc. spadły zarobki programistów posługujących się C++.

Zarobki programistów. Zacierają się różnice między miastami

Michał Gąszczyk zauważa, że trend wzrostowy wynagrodzeń oferowanych specjalistom IT przekłada się na zacieranie różnic pomiędzy dużymi a małymi miastami.

Z kwartału na kwartał oferty stają się o wiele bardziej zbliżone do siebie zarobkami co oznacza, że pracodawcy przestali bazować na wysokości wynagrodzenia dla specjalistów IT w oparciu o lokalizację i tryb pracy – wskazuje CEO inhire.io.

Najwięcej ofert pracy wciąż publikują firmy z Warszawy (ponad 7 tys. ofert), Krakowa (niemal 4 tys. ofert) i Wrocławia (ponad 3,5 tys. ofert). W porównaniu do poprzedniego kwartału w każdym z tych miast zanotowano wzrost o ponad 500 ogłoszeń. Najmniej ofert, podobnie jak w czwartego kwartału 2021 zanotowano w Gliwicach (529 ofert), Szczecinie (406 ofert) i Gdyni (393 oferty).

Warto jednak nadmienić, że również w tych miastach zanotowano wzrost opublikowanych ogłoszeń – dodaje inhire.io.

REKLAMA

Pracodawcy wciąż stawiają na doświadczenie, dlatego podobnie jak w czwartym kwartale 2021 r. również na początku 2022 r. przeważały oferty kierowane do midów (49,81 proc.) i seniorów (38,67 proc.), ale pula ogłoszeń kierowanych do juniorów też urosła (+2,43 p.p.).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA