REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Nowa moda wśród Polaków budujących domy. Oto największy hit 2023 roku

W Polsce rośnie trend związany z budową domów jednorodzinnych. A na czym ten trend polega? Inwestorzy coraz częściej wybierają budowę domu drewnianego. Według danych Oferteo.pl w pierwszej połowie 2023 r. zainteresowanie nimi było większe niż w całym 2022 r. A liczba zapytań złożonych w tej kategorii w Oferteo wzrosła w tym czasie o przeszło 70 proc.

02.10.2023
6:44
Nowa moda wśród Polaków budujących domy. Największy hit 2023 roku
REKLAMA

Domy drewniane w Polsce stawiane są zazwyczaj z wykorzystaniem dwóch dominujących technologii:

REKLAMA
  • szkieletowej
  • z bali

Pierwsze zdecydowanie dominują, stanowiły 70 proc. zapytań w kategorii domy z drewna.

Polacy chcą domów z drewna

Aż w 97 proc. przypadków wznoszone obiekty z drewna to domy jednorodzinne. Sporadycznie pojawiały się zlecenia na wykonanie drewnianego domu w zabudowie szeregowej lub tzw. bliźniaków. Zamówienia takie stanowiły 2 proc. Reszta budowli miała charakter przemysłowy lub handlowo-usługowy - wyjaśnia Oferteo.pl.

Więcej o domach jednorodzinnych znajdziesz tutaj:

Zamawiając usługi firmy budowlanej, trzeba podjąć decyzję, w jakim stanie ma oddać obiekt. Najczęściej, bo w 37 proc. przypadków, domy drewniane zamawiane są pod klucz, czyli już gotowe do zamieszkania, bez potrzeby przeprowadzenia prac wykończeniowych. W 35 proc. przypadków zlecenia dotyczyły stanu deweloperskiego. Rzadziej, bo w 22 proc. przypadków, był to stan surowy zamknięty, czyli zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi, wyposażony w okna i drzwi. Najrzadziej odnotowywano zlecenia na doprowadzenie domu do stanu surowego otwartego.

Niekoniecznie z piwnicą, ale chętnie z poddaszem

Portal Oferteo.pl podaje, że jednym z elementów, który znacząco podwyższa koszty inwestycji, jest podpiwniczanie budynków. Tylko 1 na 10 inwestorów zdecydował się na taki krok. Z kolei 63 proc. zleceń zakładało, że obiekt będzie wyposażony w funkcjonalne poddasze, co pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową.

Najczęściej zamawiano następujące pokrycie dachowe:

  • blachodachówka (60 proc.);
  • dachówka ceramiczna (22 proc.);
  • blacha (13 proc.);
  • dachówka cementowa (5 proc.).
REKLAMA

Jeśli chodzi o kształt dachu, to według Oferteo.pl 8 na 10 inwestorów wybierało najczęściej klasykę, czyli dach dwuspadowy. Na konstrukcje wielospadowe wybrało 7 proc. inwestorów. Sporadycznie zlecano wykonanie dachów jednospadowych, kopertowych lub płaskich, każdy z tych typów stanowił ok 4 proc. zamówień.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA