REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Wymiana okien? Oto największy hit, wybrało go 90 proc. Polaków. Chroni przed utratą ciepła, hałasem i włamaniem

Stare lub nieszczelne okna mogą prowadzić do niekontrolowanej utraty ciepła. Nowe konstrukcje, oprócz lepszych parametrów termoizolacyjnych, zapewniają lepszą wentylację i ochronę przed hałasem czy włamaniami. Jakie okna wybieraliśmy? Ile? Kiedy decydowaliśmy się najczęściej na wymianę? O tym przeczytasz poniżej.

06.01.2023
7:36
Wymiana okien? Oto największy hit, wybrało go 90 proc. Polaków. Chroni przed utratą ciepła, hałasem i włamaniem
REKLAMA

Na wymianę okien w 2022 r. najczęściej decydowaliśmy się w trzecim kwartale. Klienci najchętniej wybierali okna plastikowe w białym kolorze – podał serwis Oferteo.pl.

REKLAMA

Wymiana okien może przebiegać na różne sposoby. Można zakupić okna we własnym zakresie, a montaż powierzyć fachowcom, wybrać firmę, która doradza i sprzedaje okna, ale nie współpracuje z monterami, albo wybrać dwa lub trzy w jednym – doradztwo, zakup i montaż.

 class="wp-image-2003899"

Na zlecenie samej instalacji zdecydowało się w 2022 r. 22 proc. zamawiających, na powierzenie wyboru i zakupu okien bez instalacji – 18 proc. Aż 60 proc. klientów wybrało kompleksową usługę, obejmującą zarówno zakup, jak i montaż.

W 2022 r. najczęściej wymienialiśmy 1-2 okna

Mimo majaczącego na horyzoncie kryzysu, popyt na usługi termomodernizacyjne wzrósł – wynika z danych Oferteo.pl. Liczba zleceń wymiany okien w 2022 roku wzrosła rok do roku o 5 proc.

Liczba usług montażu okien w trzecim kwartale 2022 roku była o 11 proc. wyższa niż ta w analogicznym okresie rok wcześniej. Wzrost zaobserwowano też w pierwszym i czwartym kwartale – na te okresy przypadło odpowiednio +14 proc. oraz +2 proc. Wyjątkiem był drugi kwartał, liczba zamówień zmalała wtedy o 5 proc. – wylicza Karol Grygiel z Oferteo.pl.

Podczas planowania inwestycji warto od razu dokładnie określić liczbę okien, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące koszty transportu. Janusz Grabarz, właściciel firmy Multidom, zauważa, że dawniej zestaw okien dla jednego domu ważył około 800 kilogramów, dzisiaj od 1,5 do 3,5 tony.

Obecnie często można spotkać duże przeszklone powierzchnie w domach parterowych. Okna muszą w związku z tym być grubsze, wyposażone w lepsze systemy zatrzymywania ciepła – tłumaczy przedsiębiorca.

1-2 okna PCV w kolorze białym

W 2022 roku najwięcej zamówień dotyczyło 1-2 okien (34 proc.). Nieco rzadziej decydowano się na dziewięć lub więcej okien (25 proc.) oraz na 3-5 sztuk (23 proc.). Zapytania dotyczące 6-9 sztuk stanowiły 18 proc.

 class="wp-image-2003902"
REKLAMA

Zdecydowanie najczęściej w 2022 r. zamawialiśmy okna PCV (90 proc.). Okna drewniane (6 proc.) i aluminiowe (4 proc.) są zdecydowanie mniej popularne. Biały kolor wybrało 58 proc. klientów, choć na rynku dostępna jest stolarka właściwie w każdym wybarwieniu.

Na wybór kolorowych framug często decydują się osoby chcące urozmaicić wygląd domu czy mieszkania. Okna te występują w dwóch wersjach – mogą być zabarwione z jednej lub z obu stron. Na takie rozwiązanie zdecydowało się odpowiednio 19 proc. oraz 24 proc. zamawiających – wskazuje Oferteo.pl

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA