REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Kto najczęściej przechodzi do pracy w IT? Będziecie zaskoczeni. Tak samo jak tym, co nimi kieruje

No Fluff Jobs przyjrzał się pracującym mamom i porównał tę grupę z kobietami z IT, które nie posiadają potomstwa. Według raportu matki częściej przebranżawiają się niż kobiety, które nie mają dzieci. Najważniejszym argumentem za przejściem do IT jest możliwość pracy zdalnej i możliwości rozwoju, zarobki schodzą na dalszy plan.

30.05.2023
18:47
no fluff jobs
REKLAMA

Nowe dane nie są zaskoczeniem, rzeczywiście kobiety po urodzeniu dziecka, coraz częściej chcą wracać do pracy, tylko na własnych warunkach. Według 76,7 proc. pracujących i poszukujących pracy specjalistek elastyczne godziny pracy stanowią najważniejszy benefit w branży IT. Tymczasem dla rodziców i wszystkich opiekujących się osobami nieletnimi elastyczne godziny pracy okazały się jeszcze bardziej istotne, bo według badania wybrało je 83,1 proc. 10 proc. wskazało na zapewnienie opieki dla dziecka w miejscu pracy. 

REKLAMA

Wbrew pozorom kobiety w branży IT wcale nie szukają wyłącznie wysokich zarobków. Ważniejszym aspektem, szczególnie dla pracujących mam, są elastyczne godziny pracy i przyjazne środowisko, które sprzyjają dalszemu rozwojowi – komentuje Magdalena Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs.  

I dodaje, że jako mama wie, jak bardzo nieprzewidywalne potrafi być życie rodzica i jak ważne jest wsparcie pracodawcy i proponowanie prorodzinnych benefitów.

W rezultacie możemy zyskać członkinię zespołu, która odwdzięczy się lojalnością i zaangażowaniem - mówi.

Wynagrodzenie nie jest najważniejsze

Dla matek w IT kwestia wysokości wynagrodzenia schodzi na dalszy plan, zajmuje bowiem dopiero piąte miejsce w zestawieniu.

Istotniejsze okazały się:

  • możliwość pracy zdalnej (74,3 proc.),
  • możliwość rozwoju (66,8 proc.),
  • elastyczny czas pracy (63,4 proc.),
  • dobra atmosfera (62,5 proc.).

W przypadku ogółu respondentek wysokie zarobki w IT wyprzedziły dobrą atmosferę i elastyczny czas pracy. Dla 39,5 proc. matek istotną rolę odgrywa także prorodzinne podejście pracodawcy, dla wszystkich respondentek wynik wyniósł 16 proc.

Ze wspomnianego raportu wiemy również, jak wyglądają ogólne zarobki w IT pań i że ponad połowa z nich (56 proc.) jest zadowolona z ich wysokości. Według badań 27,5 proc. specjalistek IT w Polsce zarabia między 4,5 a 7 tys. zł netto. Co piąta kobieta z branży otrzymuje wynagrodzenie w przedziale 7-9,5 tys. zł netto, a kolejne 15 proc. mieści się w przedziale 9,5 tys. do 12 tys. zł netto. Jednocześnie już 71 proc. Polek z branży dostało podwyżkę w ciągu ostatniego roku.

Matki częściej podejmują krok w stronę przejścia do IT

Jak wskazuje raport, 59,4 proc. kobiet uważa, że trudno jest znaleźć pierwszą pracę w branży IT. Według nich poziom trudności jest na poziomie 2,18/5. Co ciekawe, mniejsza liczba matek ocenia to zadanie jako trudne, bo tylko 50 proc. Wśród kobiet, które pracują lub dopiero poszukują pracy, wskaźnik wyniósł 42,8 proc., wśród matek jest to 52,7 proc.

REKLAMA

No Fluff Jobs wskazuje również, że tylko 22,6 proc. Polek przybyło do branży IT w związku ze studiami kierunkowymi. Wśród respondentek, które podjęły się przebranżowienia, zdecydowana większość (aż 76 proc.) zrobiła to w wyniku samodzielnej nauki. 

W badaniu wzięło udział 2631 respondentek z Polski, a w tym 685 matek/kobiet opiekujących się dziećmi, co przekłada się na ok. 4 proc. błąd maksymalny w wypadku danych dotyczących tej grupy. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA