REKLAMA
  1. bizblog
  2. Emerytury

Unijny OFE już w Polsce. Emerytura bez podatku, w każdym kraju UE

Ustawa wprowadzająca do polskiego prawa tak zwaną europejską emeryturę zaczęła obowiązywać we wtorek. Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny, bo taką pełną nazwę ma to rozwiązanie, to po prostu kolejny dobrowolny sposób na oszczędzanie na dodatkowe świadczenie po przejściu na emeryturę, ale ma kilka solidnych zalet.

28.09.2023
6:48
Unijny OFE już w Polsce. Emerytura bez podatku, w każdym kraju UE
REKLAMA

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny to rozwiązanie mające na celu zapewnienie dodatkowego dochodu na starość – obok emerytury państwowej oraz państwowych dodatkowych filarów. Przepisy o OIPE zostały przyjęte przez Parlament Europejski już w 2019 roku, ale do polskiego prawa zostały wprowadzone dopiero teraz.

REKLAMA

Jest to narzędzie, za pomocą którego każda osoba fizyczna mieszkająca w Unii Europejskiej może gromadzić oszczędności na starość. OIPE nie jest związane z zatrudnieniem, czyli konto w tym systemie mogą założyć także bezrobotni, studenci czy osoby przebywające na urlopie macierzyńskim. Każdy może przystąpić do OIPE samodzielnie i wpłacić środki do kwoty określonej rocznym limitem. Roczny limit wpłat na OIPE to trzykrotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. W tym roku jest to 20 805 zł.

Europejska emerytura pod unijnym nadzorem

Europejska emerytura nie jest całkowicie nowym produktem emerytalnym, ponieważ na polskim rynku od dawna funkcjonują rozwiązania umożliwiające odkładanie dodatkowych pieniędzy na starość. OIPE ma jednak kilka zalet, wśród nich można wymienić nadzór ze strony zarówno krajowych organów, jak i Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA).

Dla wielu osób dużą zaletą nowego rozwiązania może okazać się to, że OIPE można przenosić pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Co istotne, zgromadzone pieniądze pozostają własnością osoby, która przystąpiła do tego systemu. Twórcy OIPE obiecują, że w każdej chwili będziemy mieć dostęp do zgromadzonych środków i można będzie je wypłacić. Nie przepadają też w razie śmierci, lecz podlegają dziedziczeniu.

Więcej o emeryturach przeczytacie w tych tekstach:

Kolejny plus OIPE to zwolnienie zgromadzonych środków z tak zwanego podatku Belki, czyli będą miały tu zastosowane takie same zasady podatkowe jak w wypadku IKE. Aby korzystać ze zwolnienia z podatku, nie można wycofać zgromadzonych środków przed emeryturą. Z kolei świadczenia z OIPE będą zwolnione z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Państwowe emerytury dają zaledwie pewną finansową bazę. Zwłaszcza w niepewnych czasach wysokiej inflacji, rosnącej liczby emerytów i spadającej liczby pracowników. OIPE, jako produkt długoterminowego oszczędzania na emeryturę, daje doskonałą okazję, by przejąć kontrolę nad wysokością swojej emerytury – zachwalają twórcy OIPE.

Pewność legislacyjna emerytur

Dostawcami OIPE mogą zostać instytucje kredytowe, zakłady ubezpieczeń, towarzystwa emerytalne, firmy inwestycyjne, firmy zarządzające aktywami lub zarządzający funduszami alternatywnymi.

REKLAMA

Twórcy nowego systemu emerytalnego podkreślają, że OIPE przynosi „pewną formę pewności legislacyjnej” dzięki jednolitym podstawowym zasadom. Zapewniają, że niski pułap kosztów przyniesie większą, ogólnoeuropejską konkurencję wśród produktów finansowych, zwiększając ich efektywność, rozszerzając możliwość wyboru odpowiedniej strategii zgodnie z indywidualną tolerancją ryzyka, a także przynosząc wyższe emerytury.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA