REKLAMA

Tak będą zabijać ekstremalne upały. Nowe prognozy naukowców

Naukowcy alarmują. Jeżeli temperatura wzrośnie o 3 st. C. do końca stulecia w Europie, umierać będzie trzy razy więcej ludzi niż do tej pory. Z powodu zabójczych temperatur najmocniej ucierpią mieszkańcy południowej części Starego Kontynentu, ale przykre konsekwencje ocieplenia klimatu nie ominą też Polski.

Tak będą zabijać ekstremalne upały. Nowe prognozy naukowców
REKLAMA

Eksperci nie mają wątpliwości: fale gorąca nawiedzające Europę będą coraz bardziej zagrażać człowiekowi. Dobitnie potwierdzają to nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Joint Research Centre w Komisji Europejskiej we współpracy z London School of Hygiene & Tropical Medicine opublikowane na łamach czasopisma The Lancet Public Health.

REKLAMA

Zbyt wysokie i niskie temperatury mają znaczący wpływ na zdrowie człowieka. Zmiana klimatu zwiększy zachorowalność i śmiertelność związaną z upałami, co stanowi bezprecedensowe wyzwanie dla systemów zdrowia publicznego – ostrzega grupa naukowców.

Upał zbiera żniwo

Już dziś zabójcze temperatury odpowiadają za 43,7 tys. zgonów w Europie. I to każdego roku. Naukowcy policzyli, jak śmiertelność zmieni się w ciągu najbliższych dekad. Badacze przeanalizowali dane z 1400 regionów w miastach trzydziestu krajów Europy. Wnioski są alarmujące: przy założeniu, że temperatura podniesie się o 3 st. C., liczba zgonów związanych z upałem w Europie wzrośnie do 129 tys. do końca stulecia (a przy 4 st. C. – aż do 207,4 tys.).

Przy czym śmiertelność z powodu upałów w europejskich krajach będzie się różnić: naturalnie będzie wyższa tam, gdzie najmocniej starzeje się społeczeństwo, i tam, gdzie temperatury będą najwyższe. W szczególności chodzi o regiony Hiszpanii, Włoch i Grecji, ale również znaczną część Francji.

Najbardziej wysunięte na wschód regiony zostaną dotknięte intensyfikacją ocieplenia, ale całkowite ryzyko zgonów związanych z upałami zostanie złagodzone głównie przez silny spadek całkowitej śmiertelności na tych obszarach – piszą naukowcy.

Ekstremalne upały. Tendencja będzie się nasilać

Naukowcy dodają, że na północy Europy średnie upały w lecie wzrosną, ale nie na tyle, aby spowodować dodatkowe zgony. Jednocześnie starzenie się populacji sprawi, że obszar ten będzie bardziej podatny na epizody ekstremalnych upałów.

Więcej o zmianach klimatu przeczytasz na Bizblog.pl:

Ten, kto myśli, że Polaków ten problem na pewno nie dotyczy, może się mocno rozczarować. Według badaczy w latach 1991-2020 w Polsce ok. 3 tys. zgonów było związanych z upałem. Jeśli temperatura wzrośnie o 3 st. C. do 2100 r. liczba ta się podwoi. A przy wzroście o 4 st. – wyniesie aż 8,8 tys.!

Biorąc pod uwagę liczbę zgonów spowodowanych upałami w Europie w ciągu ostatnich dwóch lat, badania pokazują, że tendencja ta będzie się tylko nasilać. Oczywiste jest, że obszar Morza Śródziemnego jest szczególnie wrażliwy i że w świecie, który obecnie osiąga globalne ocieplenie o 1,5 st. C., radykalne polityki łagodzenia zmian klimatu są pilniejsze niż kiedykolwiek. Trzeba zmniejszyć obciążenie systemów zdrowia publicznego i chronić zagrożone społeczności – komentuje dr Pierre Masselot, współautor badania.

REKLAMA

Także tego lata upał nie odpuszcza. Globalnie lipiec 2024 r. był prawie tak ciepły jak lipiec 2023 r., najcieplejszy miesiąc w historii. Ubiegły miesiąc przyniósł też dwa najgorętsze dni w historii.

Niszczycielskie skutki zmiany klimatu rozpoczęły się na długo przed 2023 r. i będą trwać, dopóki globalne emisje gazów cieplarnianych nie osiągną zerowego poziomu netto – alarmuje Samantha Burgess, zastępczyni dyrektora Copernicus Climate Change Service.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA