REKLAMA

Podobają ci się te wakacje? Zobacz, co się stało na południu Europy

Południe Europy powoli już nie jest kojarzone z bajeczną pogodą, a bardziej z ekstremalnymi temperaturami (tak wody, jak i powietrza), które uniemożliwiają jakąkolwiek rekreację. Najnowszy raport Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) i Copernicus Climate Change Service (C3S) o zmianach klimatu w Europie w 2023 r. nie pozostawia żądnych złudzeń. Upały już teraz zbierają coraz większe żniwo, a będzie tylko gorzej.

zmiany-klimatu-Europa-kryzys-klimatyczny
REKLAMA

Lipiec daje popalić całej Europie, zmiany klimatu przyspieszają. Temperatura powyżej 40 st. C dusi prawie cały kontynent. W Rzymie w zoo dają zwierzętom na ochłodę lody na patyku, włoskie Ministerstwo Zdrowia objęło 12 miast czerwonym alertem upałowym, w Macedonii rząd ogłosił miesięczny stan wyjątkowy, a w Serbii państwowe przedsiębiorstwo energetyczne odnotowało w tym tygodniu rekordowe zużycie energii w wyniku używania klimatyzacji, a największe jezioro w kraju Ruanda wyschło. To tylko niektóre przykłady tego, jak kraje europejskie starają się mierzyć z upalnym latem. Niestety, najnowszy raport WMO i C3S w sprawie stanu klimatu w Europie w 2023 r. nie napawa optymizmem. Okazuje się, że minione 12 miesięcy były najcieplejszymi odkąd dokonuje się takich pomiarów. 

REKLAMA

Rok 2023 był drugim najcieplejszym rokiem w historii w Europie, ze średnią o 1,02–1,12 st. C powyżej średniej - wylicza WMO.

Tym samym byliśmy świadkami drugiego najcieplejszego roku w historii Europy, ledwie o 0,13–0,17 st. C chłodniejszego od rekordowego, jak dol tej pory, 2020 r.

Zmiany klimatu, czyli stres cieplny zabija coraz więcej ludzi

O tym, że sytuacja staje się coraz poważniejsza i zmiany klimatu dają się Europejczykom coraz bardziej we znaki przekonuje również ostatnia decyzja Biura Regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę, które uznało kryzys klimatyczny i ekstremalne zjawiska pogodowe za stan zagrożenia zdrowia publicznego w Europie. Ostrzeżenie obejmuje fale upałów, powodzie i pożary, które pogłębiają problemy zdrowotne. 

Objawy stresu cieplnego obejmują podwyższoną temperaturę ciała, przyspieszone tętno, przyspieszony oddech, nadmierne pocenie się, nudności, zawroty głowy, a w ciężkich przypadkach choroby związane z upałem, takie jak wyczerpanie cieplne lub udar cieplny – stan potencjalnie zagrażający życiu - wyjaśniają eksperci z C3S.

Więcej o zmianach klimatu przeczytasz na Spider’s Web:

Z raportu zaś o klimacie w Europie w 2023 r. wynika, że w ubiegłym roku wystąpiła rekordowa liczba dni z ekstremalnym stresem cieplnym, a na rozległym obszarze Europy Południowej dodatkowo mieliśmy do czynienia z silnym, ekstremalnym stres cieplnym. Wcześniej szacunki mówiły, że każdego lata 2003, 2010 i 2022 z powodu fal upałów zginęło od 55 do 72 tys. ludzi. 

Chociaż skonsolidowane dane liczbowe za 2023 r. nie są jeszcze dostępne, skutki fal upałów są powszechne, a liczba zgonów związanych z upałami wzrasta w 94 proc. regionów Europy - przekonują autorzy raportu.

Powodzie i cała lista nieszczęść

REKLAMA

Takie a nie inne warunki pogodowe sprzyjają ekstremalnym zjawiskom, takim jak chociażby powodzie, które w 2023 r. dotknęły ok. 1,6 mln ludzi. W sumie, w ubiegłym roku w jednej trzeciej europejskiej sieci rzecznej przepływy rzek przekroczyły wysoki próg powodziowy, a w 16 proc. przypadków przepływy przekroczyły dotkliwy próg powodziowy. I miało to swoje konsekwencje. Burza Minerva wylała kilka rzek we włoskich regionach Emilia-Romagna i Marche, z kolei sztorm Hans spowodował powodzie w Norwegii i Szwecji. Serię zeszłorocznych powodzi zapoczątkowano w maju. Ale to tylko niewielki wycinek wszystkich nieszczęść klimatycznych. 

Poziomy gazów cieplarnianych są rekordowo wysokie. Globalne temperatury są rekordowo wysokie. Wzrost poziomu morza jest rekordowo wysoki. Poziom lodu morskiego na Antarktydzie jest rekordowo niski. To ogłuszająca kakofonia pobitych rekordów - komentuje prof. Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA