REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Nie tylko bon energetyczny i cena maksymalna. Wiemy, co będzie z cenami prądu

Coraz więcej wiemy o rozwiązaniach, jakie chce podjąć rząd, żeby Polacy nie poszli z torbami po odmrożeniu ceny energii, w drugiej połowie roku. Wiadomo już, jaka jest propozycja ceny maksymalnej, za stosowanie której przedsiębiorstwa energetyczne będą otrzymywać rekompensaty. Będzie też specjalne wsparcie dla tych, którzy korzystają ze źródeł ogrzewania, zasilanych energią elektryczną, jak np. pompy ciepła, czy piece akumulacyjne.

17.04.2024
8:59
cena-energii-inflacja-pompy-ciepla
REKLAMA

Wielkimi krokami zbliża się do nas koniec czerwca. Właśnie wtedy przestaną obowiązywać zamrożona cena energii i cena gazu. Wcześniej wyrokowano, że przez to podwyżki mogą sięgnąć nawet 70 proc., co też rzecz jasna odbije się na inflacji. Rząd od tygodni stara się wszystkich uspokajać i zapowiada rozwiązania ochronne. Właśnie poznaliśmy szczegóły, na stronie Kancelarii Premiera opublikowano stosowne informacje. Jest tam i o cenie maksymalnej i o bonie energetycznym i o nowych taryfach też. Rząd ma się zając tym pakietem regulacji do końca czerwca br.

REKLAMA

Cena energii: bon energetyczny i cena maksymalna

Przygotowane w Ministerstwie Klimatu i Środowiska przepisy zakładają, że cena maksymalna, która miałaby obowiązywać w drugiej połowie 2024 r., ma być ustalona na poziomie 500 zł za 1 MWh. Za stosowanie takiej stawki przedsiębiorstwa energetyczne mają otrzymywać rekompensaty. Wiadomo już, że w przypadku bonu energetycznego w pierwszej kolejności decydujące bezie kryterium dochodowe. 

W proponowanym brzmieniu przepisów ustawy bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym — czytamy w opublikowanej informacji.

Więcej o cenie energii przeczytasz na Spider’s Web:

Beneficjentami tego bonu mają być także odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej, którzy mieszkają samotnie w domu jednorodzinnym, w małych miejscowościach i na wsiach i są w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki tym propozycjom cena energii ma nie być dla nich aż takim ciężarem. o jeszcze nie wszystko.

Jak w przypadku dodatku osłonowego, bonem energetycznym zostaną objęci emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury czy emeryci i renciści ze świadczeniem równym najniższej emeryturze — czytamy w tych propozycjach legislacyjnych.

Będzie specjalne rozwiązania dla użytkowników pomp ciepła

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w tym projekcie mają znaleźć się też zapisy, które pozwolą na wprowadzenie zmian w taryfach obrotu energią elektryczną, dzięki czemu ma być taniej. 

Projektowane przepisy nakładają na przedsiębiorstwa energetyczne obowiązek przedłożenia do zatwierdzenia Prezesowi URE zmiany taryfy z okresem jej obowiązywania nie krótszym niż do dnia 31 grudnia 2025 r. Zakładanym efektem będzie obniżenie poziomu cen energii elektrycznej obowiązujących w taryfach dla gospodarstw domowych - informuje Kancelaria Premiera.

REKLAMA

Z ulgą w końcu mogą odetchnąć użytkownicy pomp ciepła i ci, którzy planują inwestycje w tego typu źródła ciepła - zasilane energią elektryczną. Przypomnijmy, że branża od miesięcy apeluje o wprowadzenie w życie specjalnej taryfy. Jej brak był jednym z głównych powodów gwałtownego spadku popularności pomp ciepła w naszym kraju. Jeszcze w styczniu 2023 r. pompy ciepła miał udział w składanych wnioskach w ramach programu Czyste Powietrze na poziomie 64 proc. W lutym 2024 r. spadliśmy o połowę, do 32 proc. I w drugiej połowie roku ma się to w końcu zmienić.

Podwyższonym wsparciem zostaną objęci ci obywatele, którzy korzystają ze źródeł ogrzewania, zasilanych energią elektryczną, jak np. pompy ciepła, czy piece akumulacyjne — zapowiada rząd.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA