REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Technologie /
  4. Zdrowie

AI będzie zbierać dane medyczne. Startup z Warszawy zapowiada rewolucję

CliniNote zamierza zrewolucjonizować rynek danych medycznych przy pomocy sztucznej inteligencji. Technologia stworzona przez polski startup umożliwia lekarzom i personelowi medycznemu zbieranie istotnych danych klinicznych bez zakłócania istniejących procesów opieki zdrowotnej. Produkt made in Poland już znalazł pierwszych inwestorów, a CliniNote ruszył po kolejnych.

14.10.2023
4:59
AI będzie zbierać dane medyczne. Startup z Warszawy zapowiada rewolucję
REKLAMA

CliniNote działa od 2020 r. Startup stworzyli specjaliści z branży HealthTech: prof. Jan Poleszczuk, Rafał Szmuc oraz Robert Ługowski. Z połączenia ich sił powstał projekt, który ma zmienić podejście do opracowywania danych medycznych i wpłynąć na jakość oferowanego pacjentom leczenia. Startup specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu sztucznej inteligencji (AI) i przetwarzania języka naturalnego (NLP) w obszarze medycyny. Jego flagowy produkt to Asystent CliniNote, który - jak zapewniają twórcy - rewolucjonizuje sposób interakcji profesjonalistów medycznych z danymi klinicznymi.

REKLAMA

W pierwszej rundzie finansowania wśród inwestorów spółki znaleźli się berliński fundusz Sunfish Partners oraz znani aniołowie biznesu m.in: Paweł Woźniak, współwłaściciel Komtur Polska Sp z o. o., Paweł Mańdok, prezes Agfa Healthcate na rynki CEE, Winicjusz Filipow, właściciel Diabetica i Polskich Klinik Osteoporozy, oraz Piotr Ruciński, współwłaściciel Arion Szpitale i Grupy Mediki.

Technologia wspomoże medyków

Na czym polega ta rewolucja? Na tym, że lekarze i personel medyczny już nie będą musieli tworzyć notatek w wersji tekstowej. Analiza informacji na temat pacjenta już nie będzie wymagała poświęcenia dużej ilości czasu i jak twierdzą autorzy technologii - nawet wiedzy medycznej. Bowiem ten polski produkt ma umożliwić zbieranie precyzyjnych informacji, a także ułatwienie pracy lekarzy i personelu medycznego w tworzeniu dokumentów i notatek medycznych.

Technologia CliniNote pozwala na pracę z danymi klinicznymi w czasie rzeczywistym, identyfikując i zapisując dane już w trakcie ich tworzenia - prospektywnie. Dostęp do informacji możliwy jest natychmiast po zapisaniu notatki medycznej, dzięki czemu przepływ danych jest łatwiejszy i szybszy oraz nie wymagane jest wielokrotne wprowadzanie tych samych danych do różnych systemów, np. dedykowanych do badań klinicznych systemów CRF czy badań real-world evidence - wyjaśniają właściciele CliniNote.

I wskazują, że zastosowanie sztucznej inteligencji i przetwarzania języka naturalnego mogą realnie wpłynąć na jakość świadczonych w opiece medycznej usług, bez konieczności rewolucyjnych zmian w całym systemie zarządzania danymi, ponieważ dzięki Asystentowi CliniNote pracownicy medyczni pracują jak dotychczas, a dane gromadzą się niejako „przy okazji”.

Czas lekarzy jest szczególnie cenny. Naszą misją jest rozwiązanie trwającego od lat dylematu związanego z koniecznością gromadzenia coraz większej ilości danych oraz dążeniu do uwolnienia czasu lekarzy i pracowników medycznych do pracy z pacjentami. Jesteśmy przekonani, że nasze rozwiązanie przyczyni się także do rozwiązania narastającego problemu interoperacyjności, czyli połączenia ze sobą danych z różnych systemów dziedzinowych, jakie mamy obecnie w branży opieki zdrowotnej, aby w pełni wykorzystać możliwości jakie oferuje zastosowanie sztucznej inteligencji czy szerzej rozwiązań Digital Health - mówi Robert Ługowski, CEO CliniNote.

Technologia CliniNote ma wpłynąć także na podniesienie efektywności badań klinicznych, a co za tym idzie wprowadzania nowych, innowacyjnych leków oraz rozwiązań z dziedziny Digital Health, w tym opartych o sztuczną inteligencję.

Więcej o startupach made in Poland przeczytasz na Spider's Web:

Ten rynek wart jest krocie. Polacy ugryzą kawał tortu?

Zarządzanie informacją medyczną w oparciu o dane rzeczywiste tzw. Real-World Data to rynek szacowany na ponad 42 mld dol. według Grand View Research. W dodatku rośnie w tempie dwucyfrowym między innymi w związku z przyspieszeniem w rozwoju sztucznej inteligencji w medycynie. Z tego typu rozwiązań już korzystają na całym świecie szpitale i kliniki, ubezpieczyciele, branża farmaceutyczna i urządzeń medycznych, jak i rządy.

REKLAMA

CliniNote chce wprowadzić swoje rozwiązanie w 2024 r. na największe rynki europejskie, jak np. Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy oraz Proof of Concept w Stanach Zjednoczonych.

W związku z rosnącym zainteresowaniem wykorzystaniem danych medycznych do rozwoju medycyny Unia Europejska w najbliższych latach planuje wprowadzenie nowych regulacji nazywanych European Health Data Space, które mają ułatwić wykorzystanie danych medycznych i stymulować podnoszenie ich jakości i dostępności. A CliniNote doskonale wpisuje się w te nowe wymagania.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA