REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Sztuczna inteligencja dla lekarzy. Pomaga rozładować kolejki

DataBION karmi się zanimizowanymi danymi ze szpitalnych systemów, aby pomóc w procesie diagnostyki. Twórcy platformy obiecują, że przyspieszy skierowanie do właściwego specjalisty i usprawni pracę lekarzy.

01.10.2023
10:59
Sztuczna inteligencja dla lekarzy. Pomaga rozładować kolejki
REKLAMA

Proacta to polski software house i firma produktowa, która na rynku działa już od 15 lat. W tym czasie firma tworzyła rozwiązania dla różnych branż. Zaczynała od systemów ERP dla sądów i kancelarii prawnych, jednak stopniowo wchodziła w nowe segmenty. Najważniejszym z nich wydaje się być dziś bioinformatyka.

REKLAMA

Zespół 50 informatyków i bioinformatyków tworzą specjalistyczne rozwiązania dla zewnętrznych podmiotów. Posiadamy jednak ułożoną strukturę i możemy łączyć sektor usługowy z tworzeniem i rozwojem własnych produktów na zasadzie venture buildingu - wyjaśnia Paweł Ciesielka, wiceprezes oraz CTO w Proacta, w rozmowie z Bizblogiem (na zdjęciu poniżej po prawej).

 class="wp-image-2246617"

Świetnym przykładem jest tu Vespace – platforma do organizacji targów, konferencji i spotkań online oraz hybrydowych, z którego korzysta m.in. Polskie Towarzystwo Gospodarcze. Przy pomocy Vespace zorganizowano między innymi takie wydarzenia jak Smart City Expo, WorldFood Poland czy Kongres 60 Milionów.

Drugim produktem firmy jest DataBION, rozwijany już od pięciu lat.

Zauważyliśmy potrzebę wśród lekarzy i specjalistów do wsparcia w zakresie analizy danych medycznych i historii pacjenta. Po latach powstała wielofunkcyjna platforma analiz predykcyjnych, która wykorzystuje najnowsze sztuczną inteligencję do gromadzenia, przetwarzania i analizy danych medycznych i genetycznych - dodaje Ciesielka.

DataBION przyspiesza proces diagnostyki

Ta w obecnych realiach nie należy do najszybszych. Pacjent zaniepokojony o własne zdrowie musi się bowiem liczyć z szeregiem wizyt u internisty zanim trafi do specjalisty. Cały ten proces może potrwać nawet cztery tygodnie. Gdzie tu rola dla DataBION-a? Platforma może przewidzieć potencjalne zagrożenia dla pacjentów, pomagając tym samym w podjęciu szybkich działań. Dzięki temu może skrócić proces prowadzący do specjalisty.

Więcej wiadomości o polskich medtechach

Platforma już teraz pozyskuje dane, dzięki współpracy z m.in. polskimi szpitalami onkologicznymi. Wykorzystuje w tym celu HIS, czyli Szpitalny System Informacyjny (ang. Hospital Information Systems), gdzie znajdują się dane o stanie zdrowia pacjenta jego diagnozy, wyniki badań (zarówno laboratoryjnych jak i obrazowych), informacje o stosowanych terapiach, przyjmowanych lekach oraz zastosowanych procedurach medycznych. Przed wykorzystaniem na platformie są one anonimizowane i depersonalizowane.

Platforma jest gotowa do komercjalizacji

Teraz Proacta nawiązała współpracę z firmą Integrated Solutions z grupy Orange na opracowanie koncepcji systemu AI wspierającego lekarzy w podejmowaniu decyzji diagnostycznych. Wartość zamówienia to bagatela 750 tys. zł netto.

Współpraca z Integrated Solutions ma na celu realizację projektu dla klienta z sektora publicznej służby zdrowia. Opracowanie koncepcji stanowi pierwszy, ale kluczowy etap całościowego przedsięwzięcia - opisuje Paweł Ciesielka, który nie zdradza jednak szczegółów klienta.

Proacta celuje w pozyskanie 5 mln zł z giełdy. W ramach serii spółka zaoferuje maksymalnie do 10 mln akcji. Na co firma wykorzysta pieniądze pozyskane z rynku? 

Chcemy systematycznie skalować biznes i zwiększać przychody ze sprzedaży. W kolejnych latach planujemy zwiększać rentowność prowadzonej działalności poprzez dynamiczne zwiększanie udziału sprzedaży wysokomarżowych usług, głównie w ramach platformy DataBION - mówi Arkadiusz Zachwieja, prezes Proacta (na zdjęciu głównym po lewej).

REKLAMA
 class="wp-image-2248336"

W ubiegłym roku spółka wypracowała blisko 10 mln zł przychodu oraz 1,8 mln zysku netto przy EBITDA na poziomie 5 mln zł (po oczyszczeniu o zdarzenia jednorazowe).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA