REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Inteligentne inhalatory dla astmatyków. Polski startup pomoże oddychać milionom chorych

Polski medtech prezentuje nowatorskie podejście do leczenia astmy. Startup FindAir stworzył platformę do telemedycznego wsparcia chorych. Produkuje nakładkę na inhalator, która pomaga śledzić wykorzystanie leku, dzięki łączności z aplikacją. Ta przesyła dane do sieci, co pomaga w łączności z lekarzem. (na zdj. założyciele FindAir: Michał Czyż, Tomasz Mikosz i Jacek Mikosz)

26.06.2023
11:27
FindAir - inteligentne inhalatory dla astmatyków made in Poland
REKLAMA

Według szacunków WHO z astmą żyje ponad 300 mln ludzi na całym świecie. Ćwierć miliona boryka się zaś z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Obie choroby prowadzą do milionów śmierci na całym świecie, a ich znaczenie w rosnących, zanieczyszczonych miastach będzie w przyszłości tylko wzrastało. Właśnie dlatego platforma wspomagająca walkę z tymi nieuleczalnymi chorobami została wysoko wyceniona przez inwestorów.

REKLAMA

FindAir pozyskuje 7 mln zł na dalszy rozwój

Startup właśnie zamknął rundę seed, w której przewodniczył fundusz 4growth VC w koinwestycji z NCBR Investment Fund.

FindAir ma gotowy, działający produkt całą linię urządzeń oraz oprogramowanie, a także ogromną wiedzę i doświadczenie o rynku i potrzebach jego interesariuszy, zgromadzone przez siedem lat dotychczasowej działalności. W połączeniu z rynkiem docelowym liczącym kilkaset milionów pacjentów daje to ogromny potencjał do globalnego skalowania działalności – mówi Krzysztof Bachta, partner zarządzający funduszu 4growth VC.

FindAir powstał w 2017 roku za sprawą trójki biznesmenów: Michała Czyża, Tomasza Mikosza i Jacka Mikosza (na zdjęciu powyżej). Pierwszy produkt firmy trafił na rynek dwa lata później.

Dziś aplikacja może stanowić kluczowy element monitoringu choroby. Zbiera ona dane o użyciu inhalatora i łączy się z informacjami pozyskanymi z otoczenia, np. o zanieczyszczeniu czy pyłkach roślin. Pozwala to na lepsze rozpoznanie czynników wywołujących nasilenie objawów. Findair jest pionierem tego typu rozwiązań w Europie i jednym z trzech wiodących graczy na rynku inteligentnych inhalatorów na świecie.

Jesteśmy jedyną w Europie firmą, która może pochwalić się tak szeroką gamą produktów, co już dziś umożliwia nam pokrycie większości typów stosowanych terapii – mówi Tomasz Mikosz, prezes zarządu FindAir.

Startup współpracuje również z wiodącymi ośrodkami medycznymi zajmującymi się badaniami klinicznymi i leczeniem astmy i POChP w Europie.

Dla wielu dużych koncernów farmaceutycznych stajemy się zewnętrznym laboratorium R&D w zakresie smart inhalatorów i pokrewnych technologii – dodaje Tomasz Mikosz.

Polska spółka koncentruje się na ekspansji w USA

REKLAMA

Już dzisiaj 40 proc. przychodów spółki pochodzi właśnie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie bardzo szybko rozwijają się usługi telemedycyny. Jednocześnie brakuje tam urządzeń do monitorowania przyjmowania leków przez pacjentów.

Obok USA kluczowym rynkiem dla firmy jest Wielka Brytania. Rozwiązania FindAir są dopuszczone do użytku jako wyrób medyczny także na terenie Unii Europejskiej i są już wykorzystywane w szpitalach m.in. w Holandii, Belgii, Francji, Grecji, Irlandii i Niemczech.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA