REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Nauka /
  4. Zdrowie

W Lublinie mają patent na agresywnego raka. Ich laser znacząco zwiększa szanse na wyleczenie

SDS Optic do lubelska firma, założona przez parę naukowców z doświadczeniem w NASA i w Harvardzie. W sierpniu zeszłego roku rozpoczęła pierwszą fazę testów klinicznych, a teraz celuje w wejście na rynek amerykański.

16.01.2023
6:57
W Lublinie mają patent na agresywnego raka. Ich laser znacząco zwiększa szanse na wyleczenie
REKLAMA

Codziennie na całym świecie wykrywanych jest 2 mln nowych przypadków raka piersi – wynika z danych Dane Globocan. Każdego dnia walkę z tym nowotworem przegrywa 700 tys. kobiet. SDS Optic ma zamiar pomagać tym w najtrudniejszej sytuacji, zmagającym się z HER2, jedną najbardziej agresywnych form raka piersi.

REKLAMA

Wykrywa się go w jednej piątej przypadków, a szybka identyfikacja zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Najczęściej wykorzystywaną obecnie metodą jest biopsja, czyli wycięcie kawałka tkanki, aby następnie zbadać go pod mikroskopem. Niestety oczekiwanie na wynik badania trwać tygodniami, a czas jest tu na wagę złota.

SDS Optic opracował biosensor do błyskawicznej identyfikacji agresywnego nowotworu

Urządzenie (zdjęcie poniżej) składa się z lasera połączonego z włóknem światłowodowym i pozwala na wykonanie pomiaru stężenia danego związku w ciele pacjenta. Lekarz nie musi dzięki temu wykonywać biopsji, a wynik otrzymuje natychmiast. Efekt szanse na wyleczenie rosną o niemal jedną trzecią.

W sierpniu zeszłego roku startup rozpoczął fazę badań klinicznych. Wykorzysta do tego m.in. środki pochodzące z NCBiR, który dofinansował projekt kwotą 13 mln zł. Kwotą 3 mln zł firmę wsparł również fundusz VC INNOventure.

 class="wp-image-2006587"
Zarząd SDS Optic. Od lewej: Mateusz Sagan, COO,
dyrektor naukowa dr Magdalena Staniszewska, CEO Marcin Staniszewski.

W pierwszych dniach 2023 r. firma ogłosiła nawiązanie współpracy z amerykańskim partnerem Clairfield International, który ma pomóc nawiązań współpracę z największymi graczami z sektora medtech i pomóc tym samym w komercjalizacji rozwiązania.

Mateusz Sagan, COO SDS Optic, przekonuje, że Clairfield wniesie ogromny zasób kontaktów, wiedzy i doświadczeń z zakresu transakcji w technologiach medycznych oraz farmaceutycznych.

 class="wp-image-2006593"
Zespół SDS Optic SA

Ich ostatnia umowa partnerska z Yamada Consulting Group, wiodącą firmą doradztwa transakcyjnego w Japonii i całej południowo-wschodniej Azji, tylko zwiększa nasze możliwości pozyskania partnera na potencjalnie wielu rynkach, z czego warto podkreślić, iż w Azji swoje siedziby mają najlepsze światowe koncerny z zakresu technologii endoskopowych – mówi Mateusz Sagan, COO SDS Optic S.A.

SDS Optic stawia na Lublin

SDS Optic chce rozwijać laboratorium w USA (powołał już tam spółkę), ale centrum badawczym pozostaje Polska. W połowie ubiegłego roku startup uruchomił w Lublinie własny cleanroom. Ma powierzchnię ok. 72 mkw. i składa się z pięciu pomieszczeń, w których panuje bardzo niskie stężenie cząstek, stanowiących potencjalne zanieczyszczenia. Ma to ogromne znaczenie dla uzyskania wysokiej jakości produktów i ich przyszłej komercjalizacji.

Od marca spółka notowana jest na NewConnect. Od tego czasu jej kurs urósł o blisko 50 proc.

REKLAMA
 class="wp-image-2006626"
Notowania SDS Optic na NewConnect

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA