Polacy mają dość czekania w nieskończoność na informację zwrotną w sprawie wysłanego CV. Niemal trzech na czterech z nas uważa, że pracodawcy lub rekruterzy powinni mieć obowiązek informowania kandydatów o statusie ich aplikacji. Tymczasem firmy robią to niezwykle rzadko. Z badania wynika, że tylko 3,9 proc. ankietowanych otrzymało informację zwrotną po rozmowie rekrutacyjnej, a w przypadku co trzeciej osoby zdarza się to sporadycznie.

Na rynku pracy czas na kolejną zmianę. Tym razem chodzi o obowiązek informowania o statusie kandydata w procesie rekrutacji (np. o zapoznaniu się z CV, odrzuceniu kandydatury czy przejściu do kolejnego etapu) przez pracodawców. Takiego zdania jest aż 73 proc. aktywnych zawodowo Polek i Polaków, jedynie 9 proc. nie zgadza się na to, a 18 proc. nie ma zdania - wynika z raportu No Fluff Jobs „Sprawiedliwość w pracy”.
Obowiązkowy feedback po rekrutacji. Kto jest za?
Polacy chcą wiedzieć, na jakim etapie rekrutacji się znajdują — czy zostaną zaproszeni na kolejne rozmowy, czy ich dokumenty aplikacyjne już dawno trafiły do kosza. Wyniki badania wskazują, że w grupach wiekowych 18–24, 25–34 i 35–44 lata aż 75 proc. respondentów popiera wprowadzenie obowiązku informowania o statusie rekrutacji. Wraz z wiekiem poparcie dla takiego rozwiązania nieznacznie spada — w grupie 45–54 lata wynosi 74 proc., a wśród osób w wieku 55–64 lata — 70 proc. Obowiązek częściej popierają mieszkańcy dużych miast (82 proc.) i średnich miast (81 proc.). W małych miastach poparcie wynosi 72 proc., a na wsiach jest najniższe — 69 proc.
Pracodawcy nierzadko mają do przejrzenia kilkadziesiąt lub nawet kilkaset zgłoszeń na jedno stanowisko, więc odpisanie wszystkim graniczy często z cudem. Czasami jednak szukającym pracy wystarcza sygnał, że nie są dalej w procesie, lub że potrwa on jeszcze chwilę - wyjaśnia Paulina Król, Chief People and Operations Officer w No Fluff Jobs.
I mówi, że na portalu z ogłoszeniami No Fluff Jobs kandydaci otrzymują już powiadomienia związane ze statusem swoich aplikacji.
Czytaj więcej o rynku pracy na Bizblog.pl:
Feedback po rekrutacji. Legenda głosi, że coś takiego istnieje
Niestety, rekruterzy i pracodawcy rzadko udzielają informacji zwrotnej. Respondenci biorący udział w badaniu do raportu No Fluff Jobs „Tak mnie rekrutuj. Candidate experience w IT, czyli doświadczenia kandydatów i kandydatek IT” wskazali, że tylko 3,9 proc. z nich zawsze otrzymywało informację zwrotną po rozmowach rekrutacyjnych. Z kolei 19 proc. dostawało ją często, a 33,6 proc. – rzadko. Najrzadziej informację zwrotną otrzymywały osoby początkujące, aplikujące na stanowiska juniorskie – aż 42,7 proc. z nich zadeklarowało, że rzadko ją dostaje.
We wrześniu ubiegłego roku do Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej trafiła petycja z prośbą o wprowadzenie obowiązku udzielania osobom kandydującym do pracy informacji zwrotnej na temat ich aplikacji, została jednak rozpatrzona negatywnie. Resort obiecał zwrócić uwagę na tę kwestię podczas spotkań i konsultacji z organizacjami zrzeszającymi pracodawców.