REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

„Wezmę pracę i pójdę na plażę. Mogę szefie?” Coraz więcej Polaków o tym marzy

Dla jednych lato i sezon urlopowy to czas, by zregenerować siły po roku intensywnego zaangażowania oraz czasu, który poświęca się rodzinie i dzieciom. Jednak nie każdy chce spędzać urlopu właśnie w ten sposób. Trzy czwarte polskich pracowników chciałoby jednocześnie przebywać w atrakcyjnych miejscach i wykonywać zawodowe obowiązki na odległość. Nowy trend, czyli workation, dociera także nad Wisłę.

12.07.2023
19:07
Workation. Coraz więcej Polaków marzy o pracy z plaży
REKLAMA

Pandemia doprowadziła do nieodwracalnych zmian nie tylko na polskim, ale na globalnym rynku pracy. Połączenie pracy zdalnej i coraz dalej idących ustępstw ze strony pracodawców skutkuje nowymi trendami na rynku pracy. Skoro dom może być biurem, dlaczego urlop nie może być czasem poświęconym na pracę? Workation – połączenie słów working (praca) i vacation (urlop) na Zachodzie staje się coraz częstszą praktyką, a powoli adaptuje się także w Polsce. I choć wykonywanie obowiązków służbowych na odległość w innym kraju jest możliwe, to pracodawcy wciąż niezbyt chętnie się na to godzą.

REKLAMA

Pracownicy oczekują czegoś więcej niż pensja

Eksperci wskazują, że pracownicy oczekują dziś od pracodawców przede wszystkim elastyczności, stawiając na swobodę w wyborze tego, jak, gdzie i kiedy pracują. Firmy prześcigają się w oferowaniu kolejnych benefitów, jak dodatkowe dni wolne czy skrócenie tygodnia pracy. Jednak dla pracowników najważniejsza, obok wynagrodzenia, pozostaje elastyczność.

Nowym trendem w zarządzaniu staje się więc idea work-life-integration, czyli integracja obu sfer życia, prywatnej i zawodowej. Jej zwolennicy podkreślają, że nie ma nic złego w tym, że pracownik w godzinach pracy odbierze prywatny telefon, ale w zamian np. na siłowni odpisze na służbową wiadomość. W czasie pandemii dom stał się i szkołą, i biurem. Nauczyliśmy się szybko przełączać z jednego trybu w drugi i ta zdolność z nami pozostała.

Specjaliści dodają, że work-life balance, a idąc dalej – work-life-integration jest możliwe do osiągnięcia dzięki pracy zdalnej. Home office w wielu organizacjach nie jest już dziś benefitem, a zwyczajnym trybem świadczenia obowiązków służbowych. Obecnie zaledwie 35 proc. pracowników w Polsce pracuje na pełnoetatowych stanowiskach w biurach. Formy pracy zdalnej (12 proc.) i hybrydowej (53 proc.) stają się coraz bardziej powszechne - pokazuje badanie PageGroup. Najmłodsi pracownicy, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę, niekiedy nigdy nie przekroczyli progu biura swojej firmy, homeoffice to dla nich standard.

Jak wynika z międzynarodowego badania Deel i Momentive, ma on jeszcze jedną wartość, cenną w dobie wysokiej inflacji. W 2022 roku pracownicy byli w stanie oszczędzić więcej pieniędzy dzięki ograniczeniu wydatków na transport i posiłki. Ok. 60 proc. badanych wykazało wzrost pensji, a 64 proc. przyznało, że łatwiej oszczędzać pracując z domu. Global Hiring Report opracowany przez Deel pokazuje, że model globalnego pracownika jest bardzo prężny. Na liście najlepszych miast dla pracowników zdalnych, na podstawie liczby zatrudnionych, prowadzą Londyn, Toronto, Buenos Aires, Madryt i Bangalore w Indiach. Warszawa pretenduje do wysokiej pozycji na tej liście.

Nowe przepisy ws. pracy zdalnej

Za sprawą nowelizacji kodeksu pracy, w Polsce od kwietnia br. obowiązują nowe przepisy dotyczące wykonywania obowiązków na odległość. Zgodnie z nimi pracą zdalną jest całkowite lub częściowe wykonywanie obowiązków w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym
z pracodawcą.

Zarówno wcześniejsze unormowania, jak i przepisy wprowadzane obecnie nie wykluczają świadczenia home office z zagranicy przez pracownika zatrudnionego u pracodawcy z siedzibą w Polsce. Musi mieć on umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy.

Trent, który uwielbiają zwłaszcza młodzi

REKLAMA

Według badań Grant Thornton aż 75 proc. polskich pracowników chciałoby wykonywać pracę zdalną, przebywając w atrakcyjnych turystycznie miejscach. Workation to rozwiązanie odpowiadające głównie młodszym pracownikom. Cenią oni bardziej elastyczne warunki pracy i nie ukrywają, że potrzebują dłuższych wakacji niż ich starsi koledzy. Skoro pracodawcy nie chcą im przedłużać urlopów, to „pracowakacje” wydają się rozsądnym kompromisem.

Portal turystyczny Holidu.co.uk przebadał 150 miast na świecie i dowiódł, że najlepszymi miejscami do świadczenia workation są Bangkok, New Delhi i Lizbona. Z polskich miast Kraków zajął 19. pozycję. Wśród kryteriów wzięto pod uwagę m.in. miesięczny koszt wynajmu pokoju, jakość i cenę internetu, atrakcje turystyczne, ceny produktów żywnościowych i czystość środowiska.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA