REKLAMA

Ulgi podatkowe. Szykują się zmiany, sprawdź przez złożeniem PIT

Ulgi podatkowe umożliwiają obniżenie podstawy opodatkowania lub podatku dochodowego. W 2025 roku nie pojawią się żadne nowe, jednak pewnym modyfikacjom ulegną te już istniejące. Co warto wiedzieć przed przystąpieniem do sporządzania deklaracji PIT?

Ulgi podatkowe. Szykują się zmiany, sprawdź przez złożeniem PIT
REKLAMA

Zmiany w uldze termomodernizacyjnej

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna to jedna z tych, z których Polacy korzystają najchętniej. Ustawodawca wprowadza jednak pewne zmiany w zakresie kwalifikowania wydatków. Od 1 stycznia 2025 roku nie będzie już można odliczyć wydatków na zakup, montaż i podłączenie do sieci kotłów olejowych i gazowych. Zmiana ma na celu promowanie ekologicznych, odnawialnych źródeł ciepła, ponieważ ulgą zostaną objęte magazyny energii i magazyny ciepła. Chcąc odliczyć wydatki na wymienione rodzaje pieców, trzeba je zakupić do 31 grudnia 2024 roku. Za dzień poniesienia wydatku uważa się dzień wystawienia faktury. Ponadto zmiany w uldze termomodernizacyjnej zakładają:

  • możliwość odliczenia wydatków związanych z realizacją mikroinstalacji wiatrowych,
  • możliwość odliczenia wydatków na zakup i montaż pompy ciepła tylko w przypadku, gdy jest ona częścią systemu grzewczego,
  • wskazanie „dachów” w wykazie materiałów budowlanych, których zakup uprawnia do skorzystania z preferencji,
  • doprecyzowanie definicji „drzwi zewnętrznych”.

Zmiany w uldze od składek związkowych

Podatnicy, którzy należą do związków zawodowych i regularnie opłacają składki członkowskie, mogą skorzystać z ulgi od składek związkowych.

Zmianie ulega limit ulgi, który wynosi nie 500 zł a 840 zł. Co istotne, odliczyć można wyłącznie zapłacone, a nie należne składki. Podatnik musi więc posiadać dowód zapłaty.

Więcej o ulgach podatkowych przeczytasz na Bizbog.pl:

Ulga na pomoc Ukrainie – wciąż można skorzystać

Do końca 2024 roku można skorzystać z ulgi na pomoc Ukrainie, której ideą jest odliczenie od dochodu darowizn przeznaczonych na przeciwdziałanie skutkom wojny w Ukrainie. Przypomnijmy, że podatnicy mogą odliczyć darowizny przekazane:

  • organizacjom pożytku publicznego,
  • jednostkom samorządu terytorialnego,
  • wojewodom,
  • Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
  • podmiotom wykonującym działalność leczniczą bądź z zakresu ratownictwa medycznego.

Wartość darowizny ustalamy w koszcie wytworzenia lub cenie nabycia.

Zmiany w uldze prorodzinnej

Możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej przez podatników mających na wychowaniu jedno dziecko limitowana jest wysokością dochodu.

Limitu nie stosuje się jednak w przypadku podatnika i jego małżonka mających na utrzymaniu jedno dziecko posiadające orzeczenie lub decyzję o niepełnosprawności.

Zmiany w uldze rehabilitacyjnej

Zmiany w uldze rehabilitacyjnej dotyczą po pierwsze katalogu osób, które są uprawnione do skorzystania z niej, po drugie sposobu ustalania dochodu osoby niepełnosprawnej. Rozszerzony w 2024 r. krąg osób należących do I grupy podatkowej sprawia, że osobą bliską utrzymującą osobę niepełnosprawną może być na przykład babcia lub pradziadek. Przypomnijmy, że odliczenie przysługuje nie tylko niepełnosprawnym, lecz także osobom, które mają ich na utrzymaniu. Natomiast z dochodów, które sumuje się celem ustalenia prawa do zastosowania ulgi rehabilitacyjnej przez opiekuna, wyłączamy:

  • dodatek elektryczny,
  • refundację kwoty podatku VAT o której mowa w art. 18 ustawy z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. oraz w 2024 r. w związku z sytuacją na rynku gazu,
  • dodatkowy roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów i kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów.

Ponadto w dalszym ciągu obowiązują inne wyłączenia ustawowe.

REKLAMA

Jak skorzystać z ulgi podatkowej?

Powyższe ulgi rozliczamy w rocznej deklaracji PIT, przy czym konieczne jest złożenie zarówno zeznania podstawowego, jak i stosownych załączników. Wprowadzone przez ustawodawcę zmiany nie są szczególnie skomplikowane i na ogół są korzystne dla podatników, jednak warto przyjrzeć im się bliżej, aby z jednej strony nie odliczyć wydatków, do których prawa nie mamy, z drugiej strony nie być stratnym.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA