REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Rozliczenie PIT. Polacy się ociągają, a skarbówka nie będzie wyrozumiała

Niespełna dwa tygodnie – tyle czasu zostało na rozliczenie się z fiskusem. Zeznania PIT wpływają wolniej niż rok temu, kiedy to wielu Polaków zacierało ręce, czekając na rekordowe zwroty podatku. W tym roku na tak duże kwoty nie ma co liczyć. Do tej pory urzędy skarbowe zwróciły podatnikom ponad 14 mld 447 mln zł. Średni zwrot wynosił 1680 zł.

17.04.2024
17:12
PIT-termin-nowa-ulga
REKLAMA

Czasu jest coraz mniej. Ci, którzy jeszcze nie rozliczyli PIT za 2023 r., muszą zdążyć do 30 kwietnia, a to już za niespełna dwa tygodnie. Czekających do ostatniej chwili nadal jest sporo. Z danych przekazanych nam przez Ministerstwo Finansów wynika, że do tej pory podatnicy złożyli jedynie ok. 12,2 mln zeznań PIT.

REKLAMA

Na takie zwroty jak rok temu nie ma co liczyć

Dotychczas wpłynęło o około 23,5 proc. mniej zeznań PIT niż w analogicznym okresie poprzedniego roku – informuje resort finansów.

Skąd ta różnica? Ubiegłoroczne rozliczenia z fiskusem przebiegły pod znakiem Polskiego Ładu. Większość podatku została nadpłacona w trakcie zaliczek, wielu Polaków cieszyło się więc rekordowymi zwrotami. Chcieli otrzymać je jak najprędzej, dlatego dość szybko składali deklaracje. W ramach nadpłaty do Polaków trafiło wówczas łącznie 27 mld zł!

A jak będzie w tym roku? Do tej pory urzędy skarbowe zwróciły podatnikom ponad 14 mld 447 mln zł. Średni zwrot wynosił 1680 zł.

Więcej o podatkach przeczytacie w tych tekstach:

Jak dotąd 5,8 mln zeznań założono za pomocą usługi Twój e-PIT, którą Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa udostępniają ją już po raz szósty. Co roku usługa bije rekordy popularności: jeszcze w 2019 r. podatnicy złożyli w ten sposób 7 mln deklaracji, a rok temu było ich już blisko 12 mln.

Nowość w e-PIT

Pod tym względem znów padną rekordy, bo po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT mogą korzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Ale i ci, którzy zawiesili swoją działalność. Zresztą papierowe deklaracje podatkowe odchodzą do lamusa. W 2023 r. odnotowano tylko 1,3 mln takich PIT-ów drukowanych. Tych złożonych elektronicznie było ok. 20 mln.

REKLAMA

Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym to najprostszy i najwygodniejszy sposób na rozliczenie podatku. Ponad 5 mln złożonych deklaracji świadczy o dużej popularności i zaufaniu do naszej usługi – podkreśla Marcin Łoboda, szef Krajowej Izby Skarbowej.

Poprzednie lata pokazały jednak, że rozliczenia z fiskusem lepiej nie zostawiać na ostatnią chwilę. Zarówno na początku, jak i na końcu terminu składania zeznań podatkowych serwis Twój e-PIT zwykle przeżywał oblężenie, a problemy techniczne dawały się rozliczającym we znaki.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA