REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Fiskus szykuje się na miliony e-PIT-ów. Po raz pierwszy wypełni je przedsiębiorcom

W rządowym systemie Twój e-PIT, dzięki któremu składanie zeznania podatkowego przestało być drogą przez mękę, trwają prace serwisowe, by wszystko było gotowe na 15 lutego. A w tym roku duże zmiany. Fiskus ułatwi też życie prowadzącym działalność gospodarczą - dla których po raz pierwszy przygotuje deklaracje w elektronicznym systemie.

01.02.2024
12:13
Fiskus szykuje się na miliony e-PIT-ów. Po raz pierwszy wypełni je przedsiębiorcom
REKLAMA

Termin rozliczenia podatkowego obywateli za poprzedni rok mija 30 kwietnia, ale przedsiębiorcy zatrudniający pracowników musieli już w styczniu przesłać do urzędu skarbówki dokumenty rozliczeniowe. Kolejny ważny dzień w kalendarzu podatkowym to 15 lutego.

REKLAMA

Papierowe deklaracje poszły w odstawkę. e-PIT z dodatkowymi udogodnieniami

Od połowy lutego podatnicy będą mogli bowiem rozliczać PIT za 2023 r., w tym za pomocą jednej z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji - Twój e-PIT. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa udostępniają ją już po raz szósty. I jak dotąd - z frekwencyjnym powodzeniem. Bo co roku usługa bije rekordy popularności: jeszcze w 2019 r. podatnicy złożyli w ten sposób 7 mln deklaracji, rok temu było ich już blisko 12 mln.

Zresztą papierowe deklaracje podatkowe odchodzą do lamusa. W 2023 r. odnotowano 1,3 mln takich PIT-ów drukowanych. Tych złożonych elektronicznych było ok. 20 mln.

Więcej o podatkach przeczytacie w Bizblog.pl:

Warto przypomnieć, że w systemie Twój e-PIT Krajowa Administracja Skarbowa przygotowuje dla podatników zeznania: PIT-37, PIT-38 i oraz oświadczenie PIT-OP, a także informację o danych dzieci uprawniających do skorzystania z ulgi dla rodzin 4+ za 2023 r.

Ale w tym roku Ministerstwo Finansów szykuje nowość, która ułatwi życie kolejnym podatnikom. Fiskus zapowiedział, że w usłudze e-PIT wypełnione – w oparciu o dane administracji skarbowej - rozliczenia znajdą też osoby prowadzące działalność gospodarczą i działy specjalne produkcji rolnej (w ramach PIT-36 - zasady ogólne, PIT 36L - podatek liniowy i PIT-28 - ryczałt). Ale - uwaga! – deklaracje te będą wymagać od przedsiębiorców uzupełnień.

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą przed akceptacją zeznania PIT w usłudze Twój e-PIT będą musieli uzupełnić je o uzyskane w poprzednim roku przychody oraz koszty ich uzyskania, a także o przysługujące przedsiębiorcy pozostałe ulgi podatkowe, które nie zostały automatycznie wskazane w PIT – podaje serwis PIT.pl.

Niemniej oznacza to więcej zeznań podatkowych w systemie. A przeciążenia Twojego e-PIT-u już poprzednio dawały się użytkownikom we znaki. Szczególnie na początku i na końcu terminu składania zeznań podatkowych serwis przeżywał oblężenie.

Twój e-PIT chwilowo niedostępny

W przededniu startu elektronicznego systemu Ministerstwo Finansów podało, że od 2 do 14 lutego br. będą prowadzone prace serwisowe w usłudze Twój e-PIT w związku z przygotowaniem zeznań podatkowych za 2023 r. Usługa będzie ponownie dostępna od 15 lutego.

REKLAMA

Pozostałe usługi w serwisie e-Urząd Skarbowy będą dostępne podczas prowadzenia prac serwisowych – informuje MF.

Czy to oznacza, że będzie u nas niczym w dobrze zorganizowanej Szwajcarii? Trzymajmy kciuki.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA