REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Podatki

Alarm odwołany, vatowcy odetchnęli, ale to nie koniec atrakcji

Odroczenie wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u ucieszyło przede wszystkim tych przedsiębiorców, którzy do tej pory nie zaprzątali sobie głowy rewolucją w fakturowaniu. A co z tymi, którzy zaczęli przygotowania albo nawet przygotowali się już do zmian? Eksperci wskazują, że Ministerstwo Finansów do tej pory nie podało nawet przybliżonego terminu, w którym nowy system miałby zacząć obowiązywać.

31.01.2024
12:06
Alarm odwołany, vatowcy odetchnęli, ale to nie koniec atrakcji
REKLAMA

Krajowy Systemu e-Faktur (KSeF) jako obowiązkowa forma rozliczeń firm wbrew wcześniejszym zapewnieniom nie zostanie wprowadzony od 1 lipca 2024 r. Minister Finansów poinformował w ubiegłym tygodniu, że przesunięcie terminu wynika z krytycznych błędów w systemie, uniemożliwiających wdrożenie go w zaplanowanym wcześniej terminie. Dodatkowo resort zamierza sprawdzić, czy KSeF nie zawiera więcej błędów. Te, które zostały wykryte, zdaniem ekspertów, mogłyby uniemożliwić przedsiębiorcom wystawianie faktur, co mogłoby ograniczyć płynność finansową przedsiębiorstw.

REKLAMA

Audyt KSeF nie wystarczy

Decyzja o przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF może ucieszyć przedsiębiorców, którzy jeszcze nie zdążyli dostosować do niego swoich systemów – konstatuje inFakt.

A wciąż jest ich bardzo dużo. Z najnowszego Badania Polskiej Przedsiębiorczości przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie inFaktu, wynika, że tylko 44 proc. polskich mikro- i małych firm słyszało o Krajowym Systemie e-Faktur. Z tego 20 proc. nie ma nawet nie ma jego planów wdrożenia. Rozwiązania służące integracji księgowości z KSeF zostały wprowadziło do tej pory co czwarte przedsiębiorstwo.

Więcej wiadomości na temat Krajowego Systemu e-Faktur w Bizblog.pl

Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt, ocenia, że sam audyt systemu zarządzony przez resort to jednak za mało.

Ministerstwo Finansów powinno rozpocząć sprawdzanie regulacji prawnych związanych z Krajowym System eFaktur, przede wszystkim w zakresie aktów wykonawczych. Kolejnym ważnym krokiem jest podanie daty wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Obecnie wiele firm wdraża albo wdrożyło już system, a teraz pozostaną w zawieszeniu, nie wiadomo do kiedy – podpowiada ekspert.

Jego zdaniem im szybciej MF poda konkretną datę, tym więcej czasu będą mieć przedsiębiorcy, żeby przygotować się na KSeF.

Jak pokazało Badanie Polskiej Przedsiębiorczości, to co negatywnie wpływa na przedsiębiorców, to niestabilne prawo i niepewność – podkreśla Piotr Juszczyk.

Jak przedsiębiorcy oceniają KSeF? Większość jest za

Eksperci są zgodni, że obowiązkowe korzystanie z KSeF będzie rewolucją w wystawianiu faktur.

REKLAMA

Nie tylko zmieni sposób obiegu dokumentów, ale także zmusi przedsiębiorców do korzystania z jednej, uniwersalnej platformy – wskazuje ekspert inFaktu.

Jak przypomina, wprowadzenie obowiązkowego fakturowania tylko drogą elektroniczną było oceniane pozytywnie przez prawie 40 proc. respondentów Badania Polskiej Przedsiębiorczości. Co czwarty ankietowany ocenił to rozwiązanie negatywnie. Wywiady przeprowadzono wśród przedsiębiorców w listopadzie 2023 roku metodą mix-mode (CATI+CAWI) na grupie 400 przedstawicieli mikro- i małych firm.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA