REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Przed nami wielka rewolucja podatkowa. W płatnikach wzbiera złość

Siedem miesięcy zostało firmom na przygotowanie się do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów jednak wciąż nie opublikowało rozporządzenia wyjaśniającego ważne kwestie techniczne, regulujące choćby zasady korzystania z kodów QR, które są narzędziem do weryfikacji autentyczności faktur elektronicznych i papierowych.

22.11.2023
9:03
Przed nami wielka rewolucja podatkowa. W płatnikach wzbiera złość
REKLAMA

Ministerstwa Finansów w ciągu ostatnich dwóch lat kilkukrotnie zmieniało założenia dotyczące systemu KSeF. Dopiero wiosną tego roku przedstawiono rozwiązania i w ich duchu została opracowana ustawa. Zapisy takie jak likwidacja obowiązku umieszczania w KSeF faktur dokumentujących obrót z konsumentami czy rezygnacja z dolnych progów kar za niekorzystanie z systemu zostały przyjęte w formie zaproponowanej przez skarbówkę

REKLAMA

Przedsiębiorcy jednak nadal oczekują na wydanie rozporządzenia, które sprecyzuje kwestie niezbędne do przygotowania firm na integrację procesów finansowych z KSeF. Jednym z istotnych zagadnień, które ma jeszcze zostać wyjaśnione, jest kwestia kodu weryfikacyjnego, inaczej kodu QR – komentuje Tomasz Spłuszka, Principal Value Engineer w firmie OpenText.

Kod QR ważnym elementem e-fakturowania

Kod weryfikacyjny będzie integralną częścią procesu e-fakturowania w przypadku udostępniania dokumentu poza KSeF, np. wystawiając papierową fakturę lub wysyłając ją mailowo do zagranicznego kontrahenta. QR to kluczowe narzędzie do weryfikacji autentyczności faktur elektronicznych i papierowych. Zawiera istotne informacje o fakturze i służy do potwierdzenia jej zgodności z przepisami podatkowymi. Jednak szczegóły dotyczące tego kodu, jego formatu, zawartości i sposobu generowania będą sprecyzowane dopiero w rozporządzeniu. To z kolei pomoże uniknąć błędów i niedomówień w procesie e-fakturowania oraz zwiększy transparentność i pewność prawną dla wszystkich uczestników systemu.

Warto zaznaczyć, że dopóki rozporządzenie nie zostanie opublikowane i nie wejdzie w życie, mogą istnieć niejasności dotyczące dokładnych wymagań dotyczących KSeF. Dlatego przedsiębiorcy powinni być gotowi na dostosowanie się do przepisów, gdy tylko zostaną one ogłoszone. Każdy dzień oczekiwania skraca jednak czas na przygotowanie się przed1 lipca 2024 roku – dodaje ekspert.

Więcej wiadomości o KSeF:

Czy przedsiębiorcy są przygotowani do KSeF?

Wiele firm obawia się, że nie będzie gotowych na 1 lipca 2024 r. Jednym z powodów tego stanu jest brak aktów wykonawczych, które mają być udostępnione w IV kwartale 2023 r. Ponadto, środowisko testowe KSeF nie było gotowe na tylu użytkowników.

REKLAMA

Zaobserwowaliśmy problemy z dostępem do środowiska testowego, które utrudniały prace nad rozwiązaniami do integracji z KSeF. Jasne przyczyny tych problemów nie są nam jeszcze znane. Warto podkreślić, że środowisko testowe ma różnić się od wersji systemu, które będzie obowiązywało w oficjalnej wersji platformy. Te czynniki sprawiają, że przedsiębiorcy mają obawy, że nie zdążą oni przygotować swoich firm na nowe wymagania w wyznaczonym terminie – podsumowuje Tomasz Spłuszka.

W tej sytuacji można spodziewać się nacisków ze strony przedsiębiorców i organizacji branżowych, aby ministerstwo rozważyło przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Takie działanie może okazać się konieczne, aby umożliwić firmom lepszą adaptację do nowych przepisów i zapobiec chaosowi w procesie fakturowania.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA