Ulga termomodernizacyjna. Ile kosztuje, kto może z niej skorzystać
Ocieplenie domu pozwala zwiększyć efektywność energetyczną, lecz z drugiej strony pociąga za sobą ogromne koszty. Część z nich podatnicy mogą odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej w deklaracji PIT. Jak skorzystać z tego uprawnienia?
Właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych (również w zabudowie bliźniaczek i szeregowej), mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, jeśli ich dochody opodatkowane są:
- według skali podatkowej,
- podatkiem liniowym,
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Rozliczamy ją w rocznej deklaracji PIT, a kwota odliczenia na osobę wynosi 53 tys. zł. Małżonkowie, którzy są współwłaścicielami nieruchomości, mogą skorzystać z podwójnego odliczenia w wysokości 106 tys. zł. Wydatki należy rozliczyć w ciągu kolejnych sześciu lat, licząc od końca roku, w którym poniesiono pierwszy z nich. Ponadto inwestycję trzeba zakończyć w ciągu trzech lat od końca roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Co obejmuje ulga termomodernizacyjna?
Podstawowym założeniem ulgi termomodernizacyjnej jest wspieranie podatników w działaniach, których efektem jest zwiększenie wydajności energetycznej budynku mieszkalnego. Zgodnie z definicją, termomodernizacja polega na:
- ulepszeniu, którego efektem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej oraz ogrzewanie budynków mieszkalnych,
- ulepszeniu, którego efektem jest zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych,
- wykonania przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła,
- całkowitej lub częściowej zmianie źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.
W praktyce z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać podatnicy, którzy decydują się na:
- ocieplenie budynku,
- wymianę starego pieca na nowy, spełniający ustawowe warunki,
- instalację paneli fotowoltaicznych/solarnych,
- zakup pompy ciepła.
Ulga termomodernizacyjna – niezbędne dokumenty
Ulgę termomodernizacyjną rozliczamy w PIT bez konieczności przedstawiania jakichkolwiek dokumentów. Są one jednak niezbędne do prawidłowego ustalenia sumy odliczeń, a także tego, czy ulga rzeczywiście przysługuje. Podatnicy muszą więc dysponować aktem własności nieruchomości, oraz imiennymi fakturami potwierdzającymi fakt poniesienia kosztu. Co istotne, nie mogą być to paragony, ponieważ nie można ich jednoznacznie przypisać podatnikowi.
Więcej o uldze termomedernizacyjnej przeczytasz na Bizblog.pl:
Ograniczenia ulgi termomodernizacyjnej
Choć ulga termomodernizacyjna to duże odciążenie dla podatników, nie wszyscy mogą z niej skorzystać. Podstawowym wymogiem jest osiągnięcie dochodu (przychodu w przypadku ryczałtu), który pozwoli dokonać odliczenia. Ponadto podatnik nie może odliczyć tych wydatków, które zostały sfinansowane dotacją, dofinansowaniem czy innego rodzaju formą pomocy. Ograniczenie to dotyczy jednak wyłącznie kwot przyznanych bezzwrotnie – pozostałą część kosztów można ująć w zeznaniu podatkowym. Kolejne ograniczenia dotyczą wymienionych wyżej warunków formalnych, takich jak posiadanie prawa własności nieruchomości czy imiennych dokumentów potwierdzających poniesienie wydatku.
Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Podatnicy, którym przysługuje ulga termomodernizacyjna, składają zeznanie PIT-36, PIT-36L, PIT-37 bądź PIT-28 (w zależności od źródła przychodu) wraz z załącznikiem PIT/0. W zeznaniu głównym wskazują kwoty ogólne, natomiast w załączniku podają szczegółowe informacje dotyczące poniesionych kosztów. Z ulgi termomodernizacyjnej można korzystać kilkukrotnie w ciągu sześciu lat, do momentu wyczerpania nakładów inwestycyjnych bądź przysługującego limitu odliczeń. Dane finansowe trzeba uzupełnić we własnym zakresie, nawet jeśli korzystamy z przygotowanego już formularza w systemie Twój e-PIT. Ulga termomodernizacyjna wciąż budzi wiele wątpliwości, dlatego w razie potrzeby można skorzystać z poradnika dostępnego na stronie rządowej w zakładce podatki.