Będą dotacje na zakup pompy w ramach programu Moje Ciepło. Ale jest ważna zmiana
Na przełomie marca i kwietnia ma ruszyć nabór wniosków w ramach nowego programu „Moje Ciepło”. Już teraz wiadomo, że w tym przypadku będzie obowiązywać zasada: najpierw inwestycja – potem wypłata przyznanych środków. Z takiego wsparcia finansowego skorzystają jednak wyłącznie właściciele nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym.
„Moje Ciepło” to kolejna inicjatywa rządu, po programie „Mój Prąd”, która ma nakłonić Polaków do dbałości o bilans energetycznych swoich budynków mieszkalnych, na czym zyska i ich portfel i samo środowisko też. Jak słyszymy od przedstawicieli rządu: tym samym nowa inicjatywa ma być uzupełnieniem „Czystego Powietrza”.
Beneficjentami „Mojego Ciepła” mogą być osoby fizyczne – właściciele bądź współwłaściciele jednorodzinnych domów, ale tylko i wyłącznie tych nowych. Zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie nie mogą być wystawione z datą wcześniejszą niż 1 stycznia 2021 r.
Nabór wniosków ma ruszyć na przełomie I i II kwartału 2022 r. Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: okres kwalifikowalności będzie liczony od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r. Budżet programu „Moje Ciepło” wynosi 600 mln zł.
Program „Moje Ciepło” z bezzwrotną dotacją do 21 tys. zł
Na co można uzyskać pieniądze w ramach programu „Moje Ciepło”? Na zakup powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, wykorzystywanych albo do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej.
Wsparcie finansowe ma mieć formę bezzwrotnej dotacji, która będzie stanowić od 30 do 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Tym samym na zakup i montaż wybranej pompy ciepła będzie można dostać od 7 do 21 tys. zł.
Obowiązuje zasada: najpierw inwestycja – potem wypłata środków
Podobnie jak w innych programach prowadzonych przez NFOŚiGW, także w przypadku „Mojego Ciepła” obowiązywać ma zasada: najpierw inwestycja, potem refundacja.
Trzeba pamiętać, że dodatkowym warunkiem przyznania bezzwrotnej dotacji będzie podwyższony standard energetyczny danego budynku.
Jak tłumaczy Fundusz: wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej może wynosić maksymalnie 63 kWh (na jeden metr kwadratowy powierzchni domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu „Moje Ciepło”.