REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Zmiany w Czystym Powietrzu. Termomodernizacja albo nici z kasy

Przy okazji ogłaszania podstawowych zasad nowego, rządowego programu, który ma pobudzić lądową energetykę wiatrową w naszym kraju, usłyszeliśmy też o kolejnych zmianach w programie Czyste Powietrze. Dzięki nim wymianach kopciucha ma być w końcu efektywniejsza.

18.06.2024
6:19
czyste-powietrze-termomodernizacja-dofinansowanie
REKLAMA

Program Czyste Powietrze coraz bardziej zbliża się do granicy 11 mld zł wypłaconego dofinansowania, ale dalej o jakimś sukcesie tej inicjatywy trudno mówić. Po uruchomieniu we wrześniu 2018 r. - przy budżecie na poziomie 103 mld zł - aż do tej pory wydano raptem 10,5 proc. tej kwoty. Jak wylicza to barometr od Polskiego Alarmu Smogowego: do spełnienia celu programu i wymiany 3 mln węglowych kopciuchów sporo brakuje, na razie bowiem zrealizowano tylko 24 proc. tego planu. Ale rząd twierdzi, że z tej drogi już się nic cofnie.

REKLAMA

Stawiamy na energetykę rozproszoną, prosumencką. To szansa na tańszy prąd, dobrą jakość powietrza, czystą energię i środowisko - twierdzi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Czyste Powietrze: powiązanie dotacji z termomodernizacją

Założenie jak najbardziej słuszne, tylko coś trzeba zrobić z efektywnością programu Czyste Powietrze, która tak po prawdzie od startu tej inicjatywy pozostawia wiele do życzenia. Przypomnijmy, że przysłużyli się do tego nieuczciwi sprzedawcy i dystrybutorzy, którzy wciskali swoim klientom nie takie pompy ciepła co trzeba. Te praktyki ukrócić ma zielona lista ZUM. Ukłonem w stronę użytkowników takich urządzeń grzewczych ma być też specjalna taryfa energetyczna. I doszedł jeszcze obowiązkowy audyt energetyczny, na który można uzyskać dodatkowo do 1,2 tys. zł dofinansowania (zwrot do 100 proc,. kosztów kwalifikowanych). Ale to jeszcze nie wszystko.

Jeszcze w tym roku chcemy zaprezentować kompleksową zmianę programu Czyste Powietrze. Chcemy, żeby ten program był bardziej efektywny pod kątem efektów środowiskowych - zapowiedziała Dorota Zawadzka-Stępniak, szefowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Więcej o programie Czyste Powietrze przeczytasz na Spider’s Web:

O co chodzi? O to, żeby zachęcić bardziej Polaków do przeprowadzenia, przy okazji uzyskiwania dotacji na wymianę źródła ciepła, również do termomodernizacji. Bo efekty zmian zawsze bardziej można odczuć przy ciepłych ścianach i szczelnych oknach. Jak dowiedzieliśmy się: już 40 proc. składanych wniosków w programie Czyste Powietrze dotyczy właśnie takich kompleksowych działań. Ale niebawem ma być jeszcze więcej. Modyfikacje wiążące dotacje na wymianę kopciucha z termomodernizacją mają wejść w życie po wakacjach letnich.

REKLAMA

Pompy ciepła zaczęły nadrabiać stracony dystans

Widać, jak nam dłoni, że podjęte tylko w tym roku zmiany w programie Czyste Powietrze, były wyczekiwane przez beneficjentów nastawionych na pompy ciepła. Te w marcu 2024 r. z odsetkiem składanych wniosków na poziomie 29 proc. – zaliczyły najgorszy wynik od lutego 2022 r. Głównie dlatego, że wystraszeni kryzysem energetycznym Polacy zaczęli szukać tańszych rozwiązań, ale przez oszustów i polityczną bierność, koniec końców nie odczuli tego w rachunkach. Nic więc dziwnego, że popularność pomp ciepła poleciała na łeb i szyję, skoro na całą Polskę poszła fama, że przez te urządzenia jest jednak drożej zamiast taniej. Ale po liście ZUM i zapowiedzi specjalnej taryfy - coś się ruszyło. W kwietniu br. pompy ciepła zaliczyły, pierwszy od sierpnia 2023 r., wzrost: z 29 do 30 proc. Jednocześnie zmalała liczba wniosków dotyczących kotłów na biomasę: z 46 do 44 proc. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA