REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Wielki powrót pomp ciepła. Piece, na które rzucili się Polacy, nie mają szans

Przez wciskanie Polakom felernych pomp ciepła staliśmy się świadkami zapaści. Liczba składanych wniosków na pompy w ramach programu Czyste Powietrze spadła z 64 proc. w styczniu 2023 r. do 29 proc. w marcu 2024 r. Ten zjazd może za chwilę być jedynie wspomnieniem. Weszły właśnie zmiany, na które celujący w pompy ciepła czekali od miesięcy. Ten gamechanger wchodzi akurat do gry w momencie, kiedy kotły gazowe mogą mocno stracić na popularności w związku z rosnącymi cenami błękitnego paliwa i planowanymi obostrzeniami.

15.06.2024
8:53
OZE-granty-mieszkania
REKLAMA

Rynek pomp ciepła zostanie naprawiony. Trochę nam to zajęło, ale ważne, że coś się dzieje i faktycznie można mieć nadzieję, że Polacy wrócą do tych urządzeń, dzięki którym możemy mówić o oddolnej dekarbonizacji w naszym kraju. W programie Czyste Powietrze niebawem zaczną obowiązywać nowe reguły. Oszuści nie mają szans, by wcisnąć nam chiński szajs.

REKLAMA

Barometr programu Czyste Powietrze opracowany przez Polski Alarm Smogowy wykazał, że na początku czerwca liczba składanych tygodniowo wniosków powoli dobija do poziomu 6000 (5794). To znacznie powyżej średniej za 2023 r., która wyniosła 4187 wniosków każdego tygodnia. I bardzo możliwe, że w kolejnych tygodniach ta statystyka będzie tylko rosła. Bo zaraz wchodzą w życie zmiany, dzięki którym oszuści będą mieli znacznie trudniej naciągać beneficjentów programu Czyste Powietrze, szczególnie w przypadku wyboru pompy ciepła. Ostatnia kontrole pomp ciepła przeprowadzona przez skarbówkę i UOKiK potwierdziła najgorsze przypuszczenia: aż 94 proc. skontrolowanych urządzeń nie spełniało norm.

Każdego roku prowadzone są wspólne skoordynowane działania, których celem jest zatrzymanie towarów na granicy, aby na rynku polskim i unijnym znajdowały się jedynie towary bezpieczne i zgodne z wymaganiami – przekonuje Małgorzata Krok, zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Czyste Powietrze: pompy ciepła już z listą ZUM

Ale dotychczas z tą ochroną na granicy musiało być jednak kiepsko. Przecież to właśnie przez wciskanie Polakom przez nieuczciwych sprzedawców nie takich pomp ciepła, co trzeba, jesteśmy świadkami zapaści na tym rynku: liczba składanych wniosków na pompy w ramach Czystego Powietrza spadła z 64 proc. w styczniu 2023 r. do 29 proc. w marcu 2024 r. Ale ten zjazd może za chwilę być jedynie przykrym wspomnieniem. Bo za chwilę wchodzą w życie zmiany, na które ci celujący w pompy ciepła czekali od miesięcy, jak nie dłużej.

Od 14 czerwca 2024 r. dotacja z programu Czyste Powietrze na pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet może być udzielona tylko wtedy, gdy urządzenie wpisane jest na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM) - czytamy na stronie programu.

Więcej o pompach ciepła przeczytasz na Spider’s Web:

Tym samym dostępne będą wyłącznie te urządzenia grzewcze, posiadające raport z badań z niezależnych akredytowanych laboratoriów z terenu EU lub EFTA lub posiadające jeden z europejskich znaków jakości: EHPA Q, HP KEYMARK lub EUROVENT. I obowiązuje okres przejściowy: do 31 grudnia 2024 r. będą dopuszczone pompy ciepła posiadające jeden z europejskich znaków jakości (EHPA Q, HP KEYMARK lub EUROVENT), ale bez pełnego raportu z badań z niezależnych akredytowanych laboratoriów z terenu EU lub EFTA. Od początku 2025 r. akceptowane będą tylko urządzenia z takim reportem. Reszta nie będzie dopuszczona do obrotu.

REKLAMA

Czyste Powietrze z dopalaczem?

Do listy ZUM dojdzie też za chwilę specjalna taryfa energetyczna dla posiadaczy pomp ciepła. Efekt już widać jak na dłoni: liczba wniosków składanych na te urządzenia w ramach programu Czyste Powietrze w kwietniu 2024 r. pierwszy raz wzrosła (z 29 do 30 proc.) od lipca 2023 r. W kolejnych miesiącach możemy mieć więc do czynienie z detronizacją kotłów na biomasę i powrotem pomp ciepła na tron. Ale czy uda się jednocześnie jeszcze bardziej rozruszać program Czyste Powietrze? Tak, żeby się przynajmniej zrównać z liczbą złożonych w 2023 r. wniosków (217337)? Z tym może być kłopot. Do tej pory bowiem (stan na kwiecień 2024 r.) beneficjenci programu Czyste Powietrze złożyli w sumie 96387 wniosków. To daje średnio ok. 24 tys. wniosków co miesiąc. Chcąc pobić zeszłoroczny rekord musimy zachować to tempo. Wtedy 2024 r. możemy zamknąć na poziomie nawet ok. 290 tys. wniosków. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA