Darowizna na rzecz Skarbu Państwa. Jak przekazać swój majątek państwu
Darowiznę można przekazać na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej, organizacji pożytku publicznego, a nawet Skarbu Państwa. Z ostatnim przypadkiem najczęściej mamy do czynienia, gdy gmina lub powiat przekazują posiadane aktywa Skarbowi Państwa, jednak zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, darczyńcą może być dowolny podmiot.

Czym charakteryzuje się darowizna na rzecz Skarbu Państwa?
Przekazanie darowizny następuje poprzez przejęcie przez obdarowanego składnika majątku należącego do darczyńcy. Stronami mogą być dowolne osoby fizyczne lub prawne, organizacje pożytku publicznego, jednostki samorządu terytorialnego, a także Skarb Państwa. O kwestie podatkowe darczyńcy nie muszą się martwić, ponieważ ewentualny obowiązek ciąży na obdarowanym. Dlatego też przekazując darowiznę na rzecz Skarbu Państwa, nie trzeba dopełniać żadnych dodatkowych formalności, w tym składać deklaracji.
Podatek dochodowy i podatek VAT w kontekście darowizny na rzecz Skarbu Państwa
Darowizny co do zasady nie są opodatkowane podatkiem dochodowym, a podatkiem od spadków i darowizn. Ponadto, jak wspomniano, obowiązek ciąży na obdarowanym. Niestety, dokonując darowizny na rzecz Skarbu Państwa, nie można przekazanych kwot zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Nieco inaczej wygląda kwestia podatku VAT. Na początek warto wspomnieć, że dotyczy ona wyłącznie przedsiębiorców i innych czynnych podatników. Nie odnosi się natomiast do osób fizycznych. To, czy darowizna będzie miała konsekwencje na gruncie podatku VAT, zależy w dużej mierze od sposobu, w jaki została nabyta. Jeśli przy zakupie podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku, najprawdopodobniej będzie on musiał odprowadzić VAT. W sytuacji, gdy VAT-u nie odliczono przy zakupie, obowiązek podatkowy co do zasady nie wystąpi. Wskazuje na to interpretacja indywidualna nr 0114-KDIP4-3.4012. 395.2024.2.IK z 4 września 2024 r., dotycząca przekazania na rzecz Skarbu Państwa drogi przez powiat. Problem opodatkowania na gruncie VAT jest jednak złożony, dlatego w razie wątpliwości warto wystąpić o indywidualną interpretację podatkową.
Więcej o podatkach przeczytasz na Bizblog.pl:
Co może stanowić darowiznę na rzecz Skarbu Państwa?
Podstawową formą darowizny na rzecz Skarbu Państwa są środki pieniężne. Każdy może przekazać wybraną kwotę na rachunek dowolnego urzędu skarbowego. Wykaz jest podany do wiadomości publicznej. Pieniądze służą w dużej mierze uzupełnieniu dziury budżetowej, zmniejszając tym samym dług publiczny. Przedsiębiorcy i jednostki samorządu terytorialnego mogą także przekazywać inne dobra, na przykład drogi, grunty, nieruchomości. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce, gdy konkretny przedmiot darowizny jest potrzebny celem realizacji projektu społecznego.
Darowizna na rzecz Skarbu Państwa a spadek
Darowizna na rzecz Skarbu Państwa czasami bywa utożsamiana ze spadkiem, jednak na gruncie prawa są to dwie odrębne instytucje. Spadek nabywany jest po osobie zmarłej, przy czym nie ma przeszkód, aby w formie testamentu przekazać swój majątek państwu. Dziedziczenie ustawowe również nie wyklucza takiego rozwiązania, ale trzeba pamiętać, że Skarb Państwa dziedziczy jako ostatni. Majątek jest więc przekazywany tylko w przypadku, gdy nie ma innych spadkobierców bądź gdy odrzucą spadek. Tymczasem przekazania części majątku za życia może mieć miejsce wyłącznie w drodze darowizny. Choć jej przekazywanie nie jest popularne wśród osób fizycznych, warto wiedzieć, że prawo dopuszcza takie rozwiązanie.