REKLAMA

Ulga na prototyp – jak odliczyć od podatku, ile można zyskać

Wprowadzenie na rynek nowego produktu umożliwia rozwój marki, a jednocześnie pociąga za sobą ogromne koszty. Przedsiębiorcy, którzy podejmują to wyzwanie, mogą skorzystać z ulgi na prototyp, która pozwoli im odliczyć część poniesionych wydatków.

Ulga na prototyp – jak odliczyć od podatku, ile można zyskać
REKLAMA

Czym jest ulga na prototyp?

REKLAMA

Ulga podatkowa na prototyp umożliwia przedsiębiorcom odliczenie 30 proc. kosztów produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu. Znajduje ona zastosowanie w momencie, gdy wynalazek nie jest jeszcze produkowany masowo, a dopiero przechodzi testy. Z tej preferencji mogą skorzystać przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem za pomocą podatku liniowego lub skali podatkowej.

Ile można odliczyć?

Dzięki uldze na prototyp przedsiębiorca odliczy w sumie 130 proc. poniesionych wydatków:

Ustawodawca wprowadza jednak limit – roczna kwota odliczenia nie może przekroczyć 10 proc. dochodu osiągniętego z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dodatkowe obostrzenie dotyczy też przedsiębiorców działających na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub osiągających dochody w ramach realizacji nowej inwestycji na podstawie wydanej w tym zakresie decyzji. Mogą oni skorzystać z ulgi tylko w odniesieniu do kosztów, których nie uwzględniają w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku.

Koszty do odliczenia w ramach ulgi na prototyp

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych można znaleźć rodzaje kosztów, jakie podlegają odliczeniu w ramach ulgi na prototyp. Jeśli chodzi o koszty produkcji próbnej, są to:

  • cena nabycia lub koszt wytworzenia nowych środków trwałych niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej,
  • wydatki poniesione celem dostosowania środka trwałego do uruchomienia produkcji próbnej,
  • koszty nabycia materiałów i surowców zakupionych w celu produkcji próbnej.

Więcej wiadomości na temat ulg podatkowych dla przedsiębiorców i nie tylko

Tymczasem kosztami wprowadzenia produkty na rynek są wydatki związane z:

  • wydaniem ekspertyz i przeprowadzeniem niezbędnych badań,
  • przygotowaniem dokumentacji, homologacji, znaku CE, znaku bezpieczeństwa,
  • uzyskaniem zezwolenia lub innych niezbędnych dokumentów,
  • badaniem cyklu życia produktu,
  • systemem weryfikacji technologii środowiskowych.

Wydatki, które przedsiębiorca chce odliczyć w ramach ulgi, muszą być odpowiednio udokumentowane.

Na jakich zasadach można skorzystać z ulgi?

Chcąc skorzystać z ulgi na prototyp, należy złożyć deklarację PIT-36 lub PIT-36L, w zależności od wybranej formy opodatkowania dochodów. Koszty mogą być rozliczone w roku, w którym zostały poniesione. Jeśli przedsiębiorca odnotował stratę lub uzyskał zbyt niski dochód, może dokonać odliczenia w ciągu 6 kolejnych lat.

Ulga na prototyp a ulga B+R

Polityka wspierania innowacyjności nakazuje wprowadzanie nowych ulg, wśród których znajduje się ulga na robotyzację i prototyp. Podatnicy od dłuższego czasu mają też możliwość korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej. W tym miejscu warto dodać, że ulga na prototyp i ulga B+R, nie wykluczają się, a uzupełniają. Ulga na prototyp wprowadza nowe rozwiązania, które dotychczas nie były stosowane. Zdaniem doradców podatkowych jako pierwszą stosujemy ulgę B+R, ponieważ dotyczy ona formy technicznej i technologicznej nowego produktu. Ulga na prototyp znajduje zastosowanie w późniejszym okresie, jako że dotyczy działań ukierunkowanych na rozpoczęcie produkcji. Rozgraniczenie tych dwóch ulg przysparza jednak wielu trudności. W teorii różnica wydaje się oczywista, jednak w procesie pracy nad nowym produktem często zachodzi konieczność prowadzenia dodatkowych prac inżynieryjnych lub projektowo-konstrukcyjnych.

REKLAMA

Ulga na prototyp a ulga na robotyzację

Ulga na prototyp może być stosowana jednocześnie z ulgą na robotyzację, jeśli zostaną spełnione ustawowe przesłanki. Trzeba też pamiętać o możliwości odliczenia konkretnego kosztu tylko raz. Przykładowo, jeśli 50 proc. wartości środka trwałego odliczyliśmy w ramach ulgi na robotyzację, pozostałe 50 proc. może być podstawą ustalenia wysokości ulgi na prototyp. Oczywiście, odliczamy tylko 30 proc. z tych 50 proc.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA