50 proc. kosztów uzyskania przychodów. Kto może odliczyć
Koszty uzyskania przychodu (KUP) zmniejszają podstawę opodatkowania, a tym samym wysokość podatku dochodowego. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest odliczenie aż 50 proc. KUP, jednak jest ono zarezerwowane wyłącznie dla wybranej grupy podatników. Kto może skorzystać z tej preferencji?

Kiedy można odliczyć 50 proc. kosztów uzyskania przychodu?
Odliczenie 50 proc. KUP może nastąpić zarówno w przypadku umowy o pracę, jak i umowy cywilnoprawnej. Nie forma współpracy jest więc kluczowa, a przedmiot, jakiego dotyczy. 50 proc. kosztów uzyskania przychodu przysługuje w przypadku uzyskania przychodu z przeniesienia praw autorskich do stworzonych utworów. Ustawodawca podaje, w stosunku do których przychodów można zastosować preferencyjne rozwiązanie. Ma on zastosowanie wyłącznie w przypadku przychodów z tytułu:
- przeniesienia prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego lub przemysłowego, znaku towarowego, wzoru zdobniczego,
- opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,
- działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa,
- produkcji audialnej i audiowizualnej,
- działalności publicystyczne,
- działalności muzealniczej w dziedzinie wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej,
- działalności konserwatorskiej,
- tłumaczenia,
- działalności badawczo-rozwojowej, naukowej, naukowo-dydaktycznej, badawczej, badawczo-dydaktycznej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej,
- korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami,
- działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki.
W innych sytuacjach, nawet jeśli mamy do czynienia z przeniesieniem praw autorskich, przychód rozliczamy się na zasadach ogólnych.
Warunki skorzystania z 50 proc. kosztów uzyskania przychodu
Podstawowym warunkiem, jaki trzeba spełnić, aby skorzystać z 50 proc. KUP, jest uzyskanie przychodu z ww. tytułów. Ponadto:
- podatnik musi posiadać prawa autorskie do wytworzonego utworu,
- płatnik zobowiązany jest wydzielić z całości wynagrodzenia części, która dotyczy przeniesienia praw autorskich,
- pracodawca ma obowiązek prowadzić dokumentację zawierającą ewidencję wytworzonych przez pracownika/zleceniobiorcę utworów.
Podatnicy mogą skorzystać z 50 proc. KUP, jednak w kwocie nie większej niż 120 tys. zł rocznie. Przychód pomniejszany jest o składki na ubezpieczenie społeczne, jednak tylko te, które przypadają na przeniesienie praw autorskich.
Więcej o kosztach uzyskania przychodu przeczytasz na Bizblog.pl:
50 proc. KUP nie dla przedsiębiorców
Możliwość odliczenia aż 50 proc. KUP przewidziano dla osób fizycznych, które nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej. Innymi słowy, przedsiębiorcy nie mogą skorzystać z preferencyjnej formy rozliczeń. Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w Interpretacji Indywidualnej z 12 maja 2023, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.279.2023.2.MJ. Opiera się on na ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wskazuje, że koszty uzyskania przychodu stanowią wydatki poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, które zostaną odpowiednio udokumentowane. Przedsiębiorca ma więc prawo odliczyć koszty, które rzeczywiście poniósł, uzyskując przychód. Ponadto wyłącznie zawarte w art. 22 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wykluczają zastosowanie 50 proc. KUP. Interpretacja indywidualna ma zastosowanie w konkretnym, szczegółowo opisanym przypadku, jednak ze względu na szczegółowość przytoczonych przepisów, z rozwiązania tego mogą skorzystać inni przedsiębiorcy.