Manicure, nowa torebka, kosmetyki. Poradnik: co można wrzucić sobie w koszty
Katalog wydatków, które przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, ma charakter otwarty. Wystarczy więc spełnić przesłanki ustawowe, aby obniżyć podstawę opodatkowania. Okazuje się, że kosztem podatkowym może być nawet manicure, zakup nowej torebki czy kosmetyków.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 22 wskazuje, że za koszt uzyskania przychodu uznaje się wydatki:
- poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania/zabezpieczenia źródła przychodu,
- poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
- odpowiednio udokumentowane,
- niewyłączone zgodnie z art. 23 ustawy.
Katalog wydatków ma więc charakter otwarty. Do przedsiębiorcy należy ocena, czy wydatkowane środki można ująć w kategorii kosztu uzyskania przychodu. W razie wątpliwości może on zgłosić się z prośbą o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Niektóre rozwiązania przyjęte przez Dyrektora Informacji Skarbowej mogą jednak szokować.
Okulary nie, manicure tak
Pracodawcy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu okulary, których zakup refundują pracownikom. Ustawodawca nie przewiduje jednak takiego rozwiązania w stosunku do osób prowadzących działalność gospodarczą. Stanowisko to potwierdza interpretacja indywidualna (sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.12.2023.2.HJ), w której Dyrektor KIS jasno klasyfikuje zakup okularów dla przedsiębiorcy jako wydatek osobisty, którego poniesienie ma na celu ochronę zdrowia. Do kosztów uzyskania przychodu nie można też zaliczyć wydatków związanych z:
- wyrobieniem prawa jazdy,
- zakupem garnituru,
- zakupem zegarka i innego typu biżuterii.
Wydaje się również, że manicure, podobnie jak powyższe zakupy, ma charakter osobisty. Tymczasem Dyrektor KIS w interpretacji o sygn. 0115-KDIT3.4011.172.2023.3.AD wyraził zgodę, by wydatki związane ze stylizacją paznokci uznać za koszt podatkowy. W przedstawionym stanie faktycznym influencerka wskazuje, iż jej dłonie widoczne są na filmach, co wpływa na budowanie wizerunku. Publikuje ona nagrania o tematyce kulinarnej, przez co dłonie mocno rzucają się w oczy.
Więcej poradników podatkowych w Bizblogu:
Interpretacja ta nie ma jednak zastosowania w innych przypadkach. Dyrektor KIS przyznał też prawo do obniżenia podstawy opodatkowania modelce, która ponosi duże wydatki na zakup butów, odzieży czy kosmetyków. Argumentuje ona, że bez tych rzeczy nie jest w stanie wykonywać swojej pracy. Do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorca nie zaliczy co prawda okularów, ale aparat słuchowy oraz części zamienne do niego już tak. Wynika to z interpretacji indywidualnej z 14 marca 2024 r., sygn. 0113-KDIIPT2-1.4011.23.2024.2.KD. Jak wskazuje wnioskodawca (stomatolog), aparat jest mu niezbędny w pracy z pacjentami, a jego argumentację podziela Dyrektor KIS.
Koszt czy nie koszt?
Wydatki, które na pierwszy rzut oka bezsprzecznie stanowią koszt uzyskania przychodu, mogą być z tej kategorii wyłączone. I na odwrót, te, które nie wydają się związane z prowadzoną działalnością, możemy odliczyć. Nie ma więc jednej reguły, według której powinni postępować przedsiębiorcy. Chcąc uznać wydatek za koszt podatkowy, muszą odpowiedzieć sobie na pytanie:
- czy spełnia on warunki stawiane kosztom,
- czy nie został przez ustawodawcę wyłączony?
Warto pamiętać, że w razie kontroli skarbowej ciężar dowodowy spoczywa na przedsiębiorcy. To on musi wykazać, że poniesiony wydatek spełniał warunki ustawowe, a dodatkowo musi posiadać i przedstawić stosowną dokumentację w postaci faktur czy rachunków.
W sytuacjach wątpliwych warto więc wnioskować o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Nie stanowi ona prawa powszechnie obowiązującego, dlatego chroni tylko osobę, która o nią wystąpiła. Ponadto interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku. To, co będzie kosztem podatkowym u jednego przedsiębiorcy, niekoniecznie kwalifikuje się jako koszt u drugiego. Należy więc zachować ostrożność, zwłaszcza w przypadku rachunków opiewających na pokaźną kwotę.