Amerykanie przejęli od Szwedów gdański zakład, produkujący baterie i systemy magazynowania energii. Produkcja ma zaspokoić potrzeby Europy. Z inwestycji cieszą się też samorządowcy.

Kalifornijski startup Lyten, zajmujący się produkcją baterii litowo-siarkowych, kupił od szwedzkiego producenta baterii Northvolt zakład w Gdańsku. Przypomnijmy, że w marcu 2025 r. Szwedzi ogłosili upadłość.
Pomimo wsparcia płynnościowego ze strony naszych kredytodawców i kluczowych kontrahentów, firma nie była w stanie zabezpieczyć niezbędnych warunków finansowych, aby kontynuować działalność w obecnej formie – tłumaczyła spółka Northvolt.
Teraz przed gdańską fabryką kreśli się nowa przyszłość. Amerykański startup chce jak najszybciej wznowić produkcję w tym największym w Europie zakładzie produkcyjnym systemów magazynowania energii (BESS) w Polsce.
Baterie z Polski trafią do europejskich klientów
Startup Lyten przy okazji zakupu polskiej fabryki poinformował, że wykorzysta lokalizację – w Gdańsku można produkować 6 GWh rocznie BESS do produkcji m.in. ultralekkich baterii litowo-siarkowych.
Planujemy natychmiast wznowić działalność w Polsce i realizować zamówienia istniejących i nowych klientów. Port Gdańsk, lokalni i federalni urzędnicy w pełni nas wspierają, ponieważ łączymy technologię Doliny Krzemowej z polskimi inżynierami i talentami operacyjnymi, aby eksportować technologię magazynowania energii nowej generacji do klientów na całym świecie – zapewnia Dan Cook, dyrektor generalny i współzałożyciel Lyten.
Więcej o bateriach przeczytasz na Spider’s Web:
Gdański zakład Dwa ESS uruchomiono w 2023 r.. Obejmuje sprzęt umożliwiający zwiększenie mocy produkcyjnej magazynowania energii do 6 GWh, a jego powierzchnia użytkowa ma być powiększona do ponad 10 GWh w przyszłości. Zakład jest zasilany energią odnawialną i ma zakontraktowane zamówienia do 2026 r.
Przekaz, który wyraźnie słyszymy od europejskich klientów, jest taki, że chcą, aby systemy magazynowania energii były produkowane w Europie przy użyciu lokalnych łańcuchów dostaw, wolnych od ryzyka geopolitycznego. Gdańsk w Polsce jest idealną lokalizacją, aby zaspokoić tę potrzebę Europy – nie ma cienia wątpliwości Lars Herlitz, prezes i współzałożyciel Lyten.
Gdańsk na światowej mapie gospodarczej
Robert Chryc-Gawrychowski, CEO Northvolt Poland, przekonuje, że Lyten realizuje misję Northvolt przewodzenia zrównoważonemu rozwojowi europejskiego przemysłu akumulatorowego i produkcji baterii.
Ważne i ekscytujące jest to, że fabryka w Gdańsku, zbudowana do produkcji systemów magazynowania energii, będzie kontynuować swoją działalność – twierdzi Chryc-Gawrychowski.
Z kolei zdaniem Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, ta inwestycja jest potwierdzeniem rosnącej konkurencyjności Polski, a w szczególności Gdańska, na światowej mapie gospodarczej.
Dla Gdańska działania Lyten stanowią okazję do współpracy w dziedzinie magazynowania energii, tworzenia centrów innowacji energetycznych i rozwijania partnerstw badawczo-rozwojowych z lokalnymi uniwersytetami – przekonuje Dulkiewicz.
Baterie i akumulatory polskim hitem eksportowym
W kategorii „electric batteries” (czyli baterii do elektroniki, e‑samochodów, magazynów energii itp.) Polska jest jednym z czołowych eksporterów. W 2023 roku eksport wyniósł aż 12,7 mld USD, co dało nam 2. pozycję na świeci. W kategorii „used batteries and accumulators” (zużytych baterii i akumulatorów) Polska zajmuje 26. miejsce z obrotem zaledwie około 9,36 mln USD – to segment niszowy o niewielkim udziale.
Jeśli chodzi o akumulatory kwasowo-ołowiowe do aut, przemysłu, rynek w Polsce po latach wzrostów przeżył korektę. W 2024 r. wartość polskiego rynku spadła o 24,6 proc. do ok. 1,6 mld USD. Dla segmentu lithium‑ion (litowo-jonowych) akumulatorów także odnotowano duże spadki – w 2024 r. rynek spadł o 45,7 proc. do 733 mln USD.