Nie trzeba będzie pamiętać o formularzach ani się stresować. Nowe przepisy mają zakończyć obowiązek informowania ZUS-u o dochodach – przynajmniej tych krajowych.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jego celem jest uproszczenie procedur i ograniczenie biurokracji, między innymi poprzez likwidację obowiązku corocznego informowania ZUS-u o przychodach przez emerytów i rencistów.
Nie trzeba będzie spowiadać się ZUS-owi z zarobków
Obecnie osoby pobierające emerytury przed osiągnięciem standardowego wieku emerytalnego oraz renciści muszą co roku, do końca lutego, zgłaszać swoje przychody z poprzedniego roku. Obowiązek ten dotyczy nie tylko zatrudnionych, ale też osób prowadzących działalność gospodarczą, pracujących za granicą czy pobierających uposażenie w służbach mundurowych. ZUS wykorzystuje te dane, by ewentualnie zmniejszyć lub zawiesić wypłatę świadczeń, jeśli przekroczone zostaną określone progi dochodowe.
Nowelizacja zakłada, że osoby osiągające przychody w Polsce nie będą musiały już dostarczać informacji o zarobkach, jeśli dane trafiają do ZUS-u za pośrednictwem płatników składek. Obowiązek zgłaszania przychodów pozostanie tylko w przypadku dochodów z zagranicy lub uposażeń w służbach mundurowych – tam ZUS nie ma dostępu do informacji i nadal będzie ich wymagał. W wyjątkowych sytuacjach – gdy system ZUS nie będzie miał pełnych danych – urzędnicy będą mogli poprosić o dodatkowe zaświadczenia.
Więcej wiadomości na temat świadczeń dla seniorów
Dla emerytów i rencistów oznacza to po prostu mniej formalności. Nie będą już musieli pamiętać o składaniu corocznych dokumentów, unika się też ryzyka opóźnień, pomyłek czy niedopełnienia obowiązku z własnej winy. Korzyści powinni odczuć także pracodawcy i zleceniodawcy – mniej papierologii i kontaktów z ZUS-em to dla nich realna oszczędność czasu.
Zasady zawieszania lub zmniejszania świadczeń bez zmian
Nowe przepisy nie zmieniają zasad zawieszania lub zmniejszania świadczeń – te nadal będą zależeć od wysokości przychodu. Dla przypomnienia: od czerwca próg zmniejszenia świadczenia to 6273,60 zł miesięcznie, a jego całkowitego zawieszenia – 11 651 zł. Wysokość maksymalnych kwot, o które może być obniżona emerytura lub renta, również pozostaje bez zmian.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje przyjęcie ustawy przez rząd w trzecim kwartale tego roku. Resort Agnieszki Dziemianowicz-Bąk podkreśla, że automatyzacja procesów i wykorzystanie danych już dostępnych w systemie to naturalny krok w stronę uproszczenia przepisów i odciążenia świadczeniobiorców.