REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Podatki - poradniki

Tysiące Polaków daje się na nabrać na interpretacje podatkowe. Potem jest płacz

Podatnicy często zastanawiają się, czy poprawnie interpretują i stosują przepisy prawa podatkowego. Naprzeciw wychodzi im indywidualna interpretacja prawa podatkowego udzielana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). – Daje ona podatnikom odpowiedź na pytania, czy zgodnie z prawem skorzystali z ulgi podatkowej lub czy powinni zapłacić podatek, jeśli na przykład sprzedali właśnie mieszkanie – tłumaczy Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt. Ale przestrzega: Indywidualna interpretacja zawsze dotyczy konkretnej sprawy. Nie można jej więc traktować jako obowiązującej wykładni.

19.12.2023
15:58
Tysiące Polaków daje się na nabrać na interpretacje podatkowe. Potem jest płacz
REKLAMA

Indywidualna interpretacja podatkowa to oficjalne stanowisko dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w konkretnej sprawie, z którą wystąpił podatnik.

REKLAMA

Wniosek o wydanie interpretacji można złożyć w odniesieniu do stanu faktycznego – zdarzeń, które mają lub miały miejsce lub zdarzeń przyszłych, gdy na przykład podatnik planuje sprzedać w przyszłości działkę i zastanawia się, czy będzie musiał zapłacić od niej podatek VAT – tłumaczy Piotr Juszczyk.

Kto i w jaki sposób może złożyć wniosek o indywidualną interpretację podatkową

Z zapytaniem do dyrektora KIS może wystąpić każdy podatnik – prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, spółki i osoby prywatne.

Koszt złożenia wniosku to 40 złotych od każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Wniosek można złożyć w sposób tradycyjny, czyli wysłać pocztą, jak również elektronicznie poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza w ePUAP – wskazuje ekspert inFaktu.

I przypomina, że w obu przypadkach wniosek musi zawierać szczegółowy opis sprawy, pytanie do Dyrektora KIS, a także stanowisko podatnika i jego uzasadnienie.

Więcej poradników podatkowych na Bizblog.pl

W przygotowaniu wniosku o wydanie interpretacji (ORD-IN) pomóc może specjalny kreator udostępniony przez Krajową Administrację Skarbową.

Zawiera on wskazówki, które mogą być pomocne przy wypełnianiu formularza. Zapisany i podpisany elektronicznie wniosek można następnie przesłać za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej na adres ePUAP/KIS/wnioski oraz jako załącznik do pisma ogólnego w e-Urzędzie Skarbowym. Istnieje również możliwość wydrukowania zapisanego wniosku ORD-IN i po podpisaniu wysłania go pocztą tradycyjną na adres KIS – tłumaczy Piotr Juszczyk.

Kreator dostępny jest pod adresem: ord-in.podatki.gov.pl.

Odpowiedź KIS i gdzie można się od niej odwołać?

Dyrektor KIS ma trzy miesiące na wydanie indywidualnej interpretacji ma trzy miesiące. Może on uznać stanowisko podatnika za prawidłowe lub je zanegować i przedstawić prawidłową interpretację.

Piotr Juszczyk tłumaczy, że nad wnioskodawcą stosującym się do interpretacji rozciąga się parasol ochronny przed poniesieniem negatywnych konsekwencji.

Zasada braku konsekwencji w odniesieniu do stanu faktycznego polega na zwolnieniu z odsetek i odstąpieniu od skutków karno-skarbowych, jeśli organ w postępowaniu zajmie inne stanowisko niż to wyrażone w interpretacji. Jeśli podatnik zwraca się do KIS z zapytaniem o zdarzenie przyszłe, którego skutki wystąpią po wydaniu interpretacji, w takim wypadku również zyskuje ochronę przed zapłatą podatku – zaznacza ekspert inFaktu.

Podatnik niezgadzający się ze stanowiskiem Dyrektora KIS podatnik może odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i złożyć skargę. Sąd po rozpatrzeniu sprawy może uchylić postanowienia interpretacji, w takim wypadku w ciągu trzech miesięcy od decyzji Dyrektor KIS ponownie rozpatruje wniosek podatnika.

Interpretacja indywidualna dotyczy tylko jednego podatnika

Piotr Juszczyk podkreśla, że interpretacje wydawane przez dyrektora KIS zawsze wydawane są w konkretnej sprawie, którą wnioskodawca powinien przedstawić możliwie najrzetelniej.

Jeżeli okaże się, że opisany stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe są inne niż we wniosku, wtedy organ podatkowy może zakwestionować moc ochronną interpretacji. Z tego powodu interpretacja jest wiążąca tylko dla podatników, którzy o nią wystąpili. Nie ma możliwości powołania się na odpowiedź dyrektora KIS na zapytanie innego podatnika, nawet jeśli dana sprawa jest niemal identyczna – tłumaczy ekspert.

I dodaje, że choć w internecie można znaleźć wiele wyszukiwarek indywidualnych interpretacji, to należy pamiętać, żeby korzystać z nich poglądowo.

Aby mieć pewność, że przepisy stosowane są przez podatnika poprawnie, powinien on zadbać o uzyskanie własnej indywidualnej interpretacji podatkowej – radzi doradca podatkowy.

REKLAMA

Czy dyrektor KIS może odmówić wydania interpretacji

Dyrektor KIS może odmówić wydania indywidualnej interpretacji, jeżeli sprawa dotyczy czynności polegającymi na unikaniu opodatkowania lub jeśli mogą być uznane za nadużycie prawa.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA