REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Prowadzenie firmy w Polsce jak chodzenie po podatkowym polu minowym. To ma się zmienić

Urząd skarbowy swoje, izba administracji skarbowej swoje, a Ministerstwo Finansów jeszcze co innego. Przedsiębiorcy działający w Polsce zmagają się nie tylko z niejasnym i niestabilnym prawem, ale także ze sprzecznymi interpretacjami podatkowymi. Ten koszmar ma się wreszcie skończyć raz na zawsze – MF powołał specjalny departament, który ma ujednolicić interpretacje podatkowe.

19.10.2020
11:05
Interpretacje podatkowe. Ministerstwo Finansów obiecuje koniec koszmaru przedsiębiorców
REKLAMA

Chodzi o departament orzecznictwa podatkowego KAS, który jest tak świeżym tworem, że na stronie Ministerstwa Finansów ma całkowicie pustą metryczkę – nie wiadomo, jak się z nim skontaktować, kto nim kieruje, a nawet – jakie ma zadania. To jednak pozory, bo nowy departament ma już szefową oraz bardzo jasną – i ważną – misję.

REKLAMA
undefined

Jak mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” dyrektor nowego departamentu Elżbieta Banaszewska-Miałkowska, jego głównym zadaniem będzie „monitorowanie prawidłowości interpretacji indywidualnych i wiążących informacji stawkowych”. Nowa komórka ma też wyjaśniać wątpliwości izby administracji skarbowej w kwestii stosowania przepisów podatkowych.

Taka sama informacja w każdym US

Czy to oznacza, że wkrótce uzyskane przez przedsiębiorców interpretacje podatkowe zyskają większą wartość niż papier, na którym są wydrukowane? To pokaże dopiero praktyka, bo dotychczas resort finansów potrafił obchodzić się z interpretacjami indywidualnymi bardzo brutalnie, unieważniając je nagłą zmianą własnej interpretacji przepisów.

Banaszewska-Miałkowska obiecuje, że podatnicy będą uzyskiwać taką samą informację o przepisach podatkowych w Krajowej Informacji Skarbowej, jak w każdym urzędzie skarbowym. Do historii mają przejść więc sytuacje, gdy w jednym zakątku Polski dana czynność podatkowa była dopuszczalna, a w innym – nie.

Nadzieje na to, że ujednolicenie i większe poszanowanie przez fiskusa interpretacji podatkowych jest realne, daje też specjalizacja nowego departamentu. Dotychczas orzecznictwem podatkowym zajmował się departament poboru podatków, który miał na głowie wiele innych – często ważniejszych ze swojego punktu widzenia – zadań, takich jak... egzekucja podatków.

Wyroki sądów pod lupą

Nowy departament będzie miał także silne umocowanie w strukturze Krajowej Administracji Skarbowej – będzie bezpośrednio nadzorował działalność dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. To jeszcze nie wszystko – nowy departament ma także na bieżąco analizować wyroki sądów administracyjnych, a następnie przedstawiać wszystkim organom KAS informacje o aktualnej linii orzeczniczej sądów.

REKLAMA

Kolejną zaletą wydzielenia departamentu orzecznictwa podatkowego jest to, że nowa komórka będzie mogła sygnalizować konieczność wydania interpretacji ogólnej, a nawet zmiany lub poprawy przepisów. Ciekawe, jak chętnie minister finansów będzie z tych rad korzystać.

Jednym z pierwszych testem dla nowego departamentu będzie wyjaśnienie (lub nie) przepisów dotyczących tak zwanych faktur uproszczonych, czyli paragonów z nabitym numerem NIP. Jak niedawno pisaliśmy, od początku roku trwa w tej sprawie chaos wynikający z niejasnych przepisów, co skłoniło niektóre sieci handlowe do wzięcia sprawy w swoje ręce – więcej na ten temat w tym tekście.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA