Rząd szykuje nowelizację ustawy o prawie autorskim oraz ustawy o grach hazardowych. Zmiana przepisów jest konieczna, by nadal mogły być realizowane wypłaty wynagrodzeń twórcom i wydawcom z tytułu użyczania egzemplarzy utworów wyrażonych słowem przez biblioteki publiczne. Wkrótce upływa dziesięcioletni okres, na jaki zostały określone limity wydatków na ten cel ze środków Funduszu Promocji Kultury.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o grach hazardowych. Przepisy te przewidują wypłatę wynagrodzeń twórcom i wydawcom z tytułu użyczania egzemplarzy utworów wyrażonych słowem przez biblioteki publiczne.
Prawo autorskie
Wypłata wynagrodzeń z tego tytułu jest realizowana przez organizację zbiorowego zarządzania prawami autorskimi z dofinansowania przekazywanego jej przez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury. Resort wyjaśnia, że w związku ze zbliżającym się upływem 10-letniego okresu, na jaki zostały określone limity wydatków na ten cel, konieczna jest nowelizacja ustawy.
Za bazę do obliczenia globalnej wartości dofinansowania na wynagrodzenia za ww. użyczanie przyjmuje się wartość środków przeznaczonych na zakupy biblioteczne dokonane w roku kalendarzowym poprzedzającym rok wypłaty wynagrodzenia – wyjaśnia wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec.
Więcej o prawie przeczytacie w tych tekstach:
Wartość dofinansowania
Dofinansowanie wynosi 5 proc. wartości zakupów materiałów bibliotecznych, co wynika z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Za wartość bazową dla oszacowania skutków finansowych tych przepisów przyjęto średnią wartość zakupów zrealizowanych przez biblioteki publiczne w latach 2021-2023 na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Ministerstwo wyjaśnia, że wartość dofinansowania w kolejnych latach została obliczona jako wartość bazowa zaktualizowana o wskaźnik inflacji określony w wytycznych Ministra Finansów dotyczących stosowania jednolitych wskaźników makroekonomicznych będących podstawą oszacowania skutków finansowych projektowanych ustaw z 13 maja 2024 r.