REKLAMA

Ulga na robotyzację. Poradnik: kto skorzysta, ile zyska

Roboty przemysłowe usprawniają produkcję, jednak ich zakupu pociąga za sobą spore koszty. Podatnicy, którzy w latach 2022-2026 poniosą określone wydatki, będą mogli odliczyć je w ramach ulgi na robotyzację. Kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach?

Ulga na robotyzację. Poradnik: kto skorzysta, ile zyska
REKLAMA

Czym jest ulga na robotyzację?

REKLAMA

Ulga podatkowa na robotyzację pozwala przedsiębiorcy ogą odliczyć od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację. Katalog odliczeń obejmuje wydatki na:

  • zakup fabrycznie nowych robotów przemysłowych, urządzeń i maszyn peryferyjnych do robotów, maszyn urządzeń i innych rzeczy związanych z robotyzacją, maszyn i urządzeń służących do diagnozowania, zdalnego zarządzania, monitorowania i serwisowania robotów,
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i użytkowania robotów przemysłowych,
  • zakup usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych,
  • uregulowanie opłat leasingowych od robotów przemysłowych i wymienionych wyżej środków trwałych.

Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozliczają się za pomocą skali podatkowej lub podatku liniowego. W obecnym stanie prawnym ulga na robotyzację obowiązuje do 2026 roku. Przedsiębiorcy mają jednak nadzieję, że zmiany w przepisach umożliwią korzystanie z niej również w kolejnych okresach rozliczeniowych.

Warunki korzystania z ulgi

Podatnicy, którzy chcą skorzystać z ulgi, muszą złożyć deklarację podatkową PIT-36 lub PIT-36L wraz z załącznikiem PIT-RB. Ulga na robotyzację jest ograniczona czasowo – obejmuje wyłącznie koszty poniesione w latach 2022-2026. Co do zasady powinny one zostać rozliczone w roku poniesienia, jednak gdy podatnik odnotuje stratę lub osiągnie zbyt niski dochód, ma prawo rozliczyć wydatki w ciągu kolejnych 6 lat. Ulga na robotyzację dotyczy tylko tych kosztów, które nie zostały przedsiębiorcy w żaden sposób zwrócone.

Więcej poradników Bizbloga

Ile można odliczyć?

Ulga na robotyzację dotyczy faktycznie poniesionych wydatków, jednak nie jest limitowana. Ponadto przedsiębiorca ma możliwość odliczenia aż 150 proc. kosztów. 100 proc. zalicza do kosztów uzyskania przychodu, natomiast 50 proc. odlicza w ramach ulgi na robotyzację. Co ważne, kwota odliczenia nie może przekroczyć dochodu osiągniętego z pozarolniczej działalności gospodarczej za dany rok.

Czym jest robot przemysłowy?

Ulga na robotyzację została wprowadzona z myślą o firmach, które chcą unowocześnić produkcję. Całość wydatków koncentruje się na tych, które ponoszone są w celu zakupu i użytkowania robotów przemysłowych. Ustawa o PIT podaje natomiast definicję robota przemysłowego. Jest to automatycznie sterowalna, programowalna, wielozadaniowa i stacjonarna lub mobilna maszyna, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych. Ponadto musi spełniać łącznie następujące warunki:

  • wymieniać dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi celem zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania,
  • być połączona z systemami teleinformatycznymi usprawniającymi procesy produkcyjne,
  • być monitorowana przy pomocy czujników, kamer bądź podobnych urządzeń,
  • być zintegrowana z innymi maszynami cyklu produkcyjnego.

Ponadto w ustawie znajdziemy wytyczne w zakresie maszyn i urządzeń peryferyjnych. Ustawodawca podaje, że są to w szczególności:

REKLAMA
  • tory jezdne,
  • jednostki torowe zwiększające swobodę ruchu,
  • nastawniki,
  • stacje czyszczące,
  • stacje automatycznego ładowania,
  • złącza kolizyjne,
  • stacje załadowcze lub odbiorcze.

Ulga na robotyzację została wprowadzona w 2022 roku, zatem jest to stosunkowo nowe rozwiązanie. W razie wątpliwości w zakresie odliczenia kosztów, podatnik może wystąpić o indywidualną interpretację podatkową.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA